Posted in Μπάσκετ

enosi

enosi
paok

Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε η Καβάλα η οποία επιβλήθηκε με 75-60 του ΠΑΟΚ στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Α1 Ανδρών. Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη είχε σε εξαιρετική βραδιά τον Μάικ Τέιλορ ο οποίος τελείωσε το παιχνίδι με 25 πόντους και 2/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ κι ένα κλέψιμο. Πολύ καλός και ο Πάσαλιτς που πρόσθεσε άλλους 13 πόντους, ενώ σημαντική ήταν και η παρουσία του Ο’Μπράιαντ στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Το τελικό 75-60 δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του αγώνα, καθώς η διαφορά αυξήθηκε στο τέλος όταν οι παίκτες του Μαρκόπουλου δεν μπορούσαν να αντιδράσουν. Μάλιστα, ο Έλληνας προπονητής μετά το τελευταίο σφύριγμα

έκανε παράπονα στους διαιτητές καθώς θεώρησε πως το μομέντουμ άλλαξε μόλις ο ίδιος χρεώθηκε με τεχνική ποινή. Το θέμα είναι ότι ο ΠΑΟΚ παρουσιάζει την ίδια επιθετική αστάθεια μακριά από την έδρα του, όπως και πέρσι. Ο Ντικούδης πέτυχε 15 πόντους αλλά έχασε στα κρίσιμα σημεία το μαρκάρισμα του Ο' Μπράιαν.

Ο αγώνας

Ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και ελέγχοντας το ρυθμό του αγώνα, προηγήθηκε με 6-9. Η Καβάλα από την πλευρά της αντιμετώπιζε αρκετά αμυντικά προβλήματα και έτσι οι Θεσσαλονικείς βρήκαν την ευκαιρία με δύο απανωτά τρίποντα των Ντικούδη, Γιαννακίδη να ξεφύγουν με 10-17. Το σερί της ομάδας του Μαρκόπουλου έφτασε το 8-0 και η διαφορά το +9 (10-19). Ωστόσο, η Καβάλα μείωσε σε 14-21 με 1/2 βολές του Στεφανίδη με την ολοκλήρωση του α' δεκαλέπτου.

Με την έναρξη της β' περιόδου, ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με 10 πόντους (14-24), όμως η Καβάλα αφυπνίστηκε έκτοτε και κατάφερε να μειώσει την εις βάρος της διαφορά κυρίως με τους Τέιλορ και Πάσαλιτς.

Με τις δύο ομάδες να έχουν ισορροπία σε λάθη (3-3) και ριμπάουντ (16-16), ήταν αναμενόμενο πως η ομάδα που θα έφευγε προηγούμενη για τα αποδυτήρια θα ήταν εκείνη που θα ήταν περισσότερο εύστοχη. Ο ΠΑΟΚ δηλαδή που είχε 10/22 δίποντα και 4/9 τρίποντα, την ίδια στιγμή που η Καβάλα είχε μόλις 31% στα δίποντα (5/16) αλλά και 12/15 βολές.

Ανατροπή από την Καβάλα

Πιο αποφασισμένη μπήκε στην επανάληψη η Καβάλα η οποία έτρεξε ένα 8-0 και σε συνδυασμό με τα συνεχόμενα καλάθια που είχε βάλει στο τέλος του ημιχρόνου, ανέβασε το σερί της στο 14-0 μετατρέποντας το σκορ σε 42-37. Μετά από σχεδόν τρεισήμισι λεπτά ο Γκίντενς πέτυχε το πρώτο καλάθι του ΠΑΟΚ και μείωσε στο καλάθι (42-40), καθώς οι γηπεδούχοι είχαν χάσει πολλές ευκαιρίες για να ξεφύγουν. Παρ΄όλα αυτά, ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 49-49 στο 28' με όπλο την πίεση που άσκησε στο μεγαλύτερο μέρος του γηπέδου. Πάντως, ο Πάσαλιτς έδωσε πνοή στην Καβάλα με ένα εύστοχο τρίποντο στην εκπνοή της επίθεσης της ομάδας του. Το 55-51 του γ΄δεκαλέπτου, άφηνε ανοικτούς λογαριασμούς ωστόσο οι γηπεδούχοι δεν ήταν διατεθειμένοι να αφήσουν την ευκαιρία να πάει χαμένη.

Ο Ο' Μπράιαν ανέλαβε δράση στο δ' δεκάλεπτο και με 6 δικούς του πόντους, η Καβάλα ξέφυγε με 61-53. Στο 34' ο Ντικούδης δέχτηκε τεχνική ποινή για διαμαρτυρία και έτσι η ομάδα του Πρίφτη με βολές κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμά της. Στο 37' ο Ράιτ μείωσε σε 63-58 με 2/2 βολές, όμως ο Καραποστόλου με τρίποντο στο 38' έβαλε το κερασάκι στην τούρτα (69-58).

Τίποτα δε μπορούσε να αλλάξει στη συνέχεια και παρά το τάιμ άουτ του Μαρκόπουλου, ο ΠΑΟΚ δεν απέφυγε την δεύτερη ήττα του στο πρωτάθλημα και μάλιστα με ευρύ σκορ (75-60).

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 34-37, 55-51, 75-60

Καβάλα (Πρίφτης): Πάσαλιτς 13(3), Γκάρισον 6, Αγγελόπουλος, Τέιλορ 25(2), Στεφανίδης 4, Κοστόβ 9(1), Καραποστόλου 7(2), Σίμτσακ 1, Ο'Μπράιαν 10.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Γκίντενς 11(1), Στίγκερς 2, Αράπης, Γκόρι 11(1), Ντικούδης 15(1), Καλαμπόκης 6, Αντριουσκεβίτσιους 4, Ράιτ 5(1), Γιαννακίδης 6(2), Καλλές, Τσακαλέρης.

Δηλώσεις παικτών-προπονητών

Καλαμπόκης: «Συγχαρητήρια στην Καβάλα για τη νίκη. Δεν είχαμε διάρκεια στη σκέψη μας. Παίξαμε για ένα ημίχρονο στο πλάνο που είχαμε αποφασίσει. Η διαφορά μας αδικεί. Η Καβάλα αγωνίστηκε πιο δυνατά από εμάς και αυτό την ευνόησε. Κάναμε βιαστικές, κακές επιθετικές επιλογές, με συνέπεια να δεχόμαστε αιφνιδιασμούς. Έχουμε δρόμο ακόμη και εμπιστοσύνη στα άτομα της ομάδας, στους παίκτες και τεχνικό επιτελείο. Κάποια στιγμή θα βρούμε τον τρόπο να κερδίζουμε. Αντιμετωπίσαμε μια σκληρή ομάδα, παίρναμε την μπάλα εκτός θέσης, προσπαθήσαμε και εμείς να παίξουμε όπως η Καβάλα. Χρειάζεται τρόπος σκέψης για 40’ λεπτά και όχι να χάνουμε τη συγκέντρωσή μας μετά από δύο τρία άσχημα δίλεπτα».

Μαρκόπουλος: «Συγχαρητήρια στην Καβάλα, ήταν δυνατή σε όλο τον αγώνα. Παρουσιάσαμε κακό εαυτό στο δεύτερο ημίχρονο. Μείναμε από παίκτες, βασικοί πλέι μέικερ, αλλά και ψηλοί φορτώθηκαν με φάουλ. Από ένα σημείο και μετά χάσαμε τη συγκέντρωσή μας. Δώσαμε την ευκαιρία για φάστ μπρέικ. Δεν μπορώ να καταλάβω ακόμη γιατί δέχτηκα τεχνική ποινή. Θα πρέπει να ισχύουν αυτά παντού. Όλοι κάνουμε λάθη και οι διαιτητές κάνουνε λάθη. Καλή συνέχεια στην Καβάλα. Έχουμε στη συνέχεια δύο παιχνίδια στην έδρα μας, στα οποία δεν πρέπει να κάνουμε ήττα. Αυτή η ομάδα φτιάχτηκε για διαφορετικούς στόχους, όχι να διεκδικήσει πρωτάθλημα ή κάποια θέση. Όλες οι ομάδες έχουν πρόβλημα. Όλες είμαστε στο ίδιο. Υπάρχουν παράπονα για τη διαιτησία, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι η Καβάλα δεν έπαιξε. Η ομάδα έχει προβλήματα, πρέπει να βρούμε γιατί στο δεύτερο ημίχρονο παρουσιάζεται κατώτερη του αναμενόμενου και όχι όπως στο πρώτο.

Καραποστόλου: «Ξέραμε ότι θα αντιμετωπίζαμε ομάδα με όλη την έννοια, που στηρίζεται σε ομαδικότητα και παίκτες. Ήμασταν καλοί στην άμυνα και αυτό βοήθησε να βγάλουμε αιφνιδιασμούς. Θα βοηθήσει ψυχολογικά η σημερινή νίκη, μετά την ήττα που κάναμε την περασμένη εβδομάδα με τον Ηλυσιακό. Να δείξουμε τον ίδιο χαρακτήρα και με Μαρούσι. Έχουμε πολλούς αγώνες ακόμη μπροστά μας».

Πρίφτης: «Ήταν για μας μια μεγάλη εβδομάδα, αφού παίζαμε Σάββατο και το σημερινό ματς Κυριακή βράδυ. Είμαι χαρούμενος για δύο λόγους. Πρώτον γιατί είδα τα πρόσωπα των παικτών χαρούμενα. Την περασμένη εβδομάδα φύγαμε πληγωμένοι από το κλειστό του Ηλυσιακού, γι’ αυτό ήταν δύσκολη η εβδομάδα και ανυπομονούσαμε να παίξουμε το σημερινό ματς γι’ αυτό. Δεύτερον είδα χαρούμενο τον κόσμο. Δεν πρέπει το γήπεδο να έχει κενές θέσεις. Ήμασταν καλοί στο αμυντικό ριμπάουντ, όπου ο ΠΑΟΚ έχει υπεροχή και ιδιαιτερότητα. Είχαμε καθαρό μυαλό, αποτελεσματικότητα στο τελευταίο δεκάλεπτο και γι’ αυτό φτάσαμε στη νίκη. Το πρωτάθλημα είναι δύσκολο, είναι αντοχής.
Το ματς με το Μαρούσι είναι ουσιαστικό. Είναι εκτός έδρας, αλλά με μια ομάδα που είναι ιδιαίτερη, έχει προβλήματα. δε θα έχει άγχος, με την έννοια ότι οι παίκτες του θα παίξουν ελεύθερα, χωρίς άγχος. Θα πρέπει να πάμε να κερδίσουμε, για να έχει νόημα αυτό που κάναμε σήμερα εδώ».