Λ Φ Κ

lfk yt

×

Προειδοποίηση

JFolder: :files: Η διαδρομή δεν καταλήγει σε φάκελο. Διαδρομή: [ROOT]/images/basket/2011-2012/12-11
×

Σημείωση

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/basket/2011-2012/12-11

κάντε κλικ για περισσότερες photos.

Το απόλυτο στην έδρα της διατήρησε η Καβάλα, που φιλοξένησε και κέρδισε με 60-57 το νεοφώτιστο ΑΓΟΡ. Η νευρικότητα και η αστοχία των δύο αντιπάλων ήταν το βασικό χαρακτηριστικό της εικόνας του αγώνα στο κλειστό της Καλαμίτσας στο πρώτο δεκάλεπτο. Τόσο ο Δημήτρης Πρίφτης όσο και ο Στέργιος Κουφός έδωσαν ιδιαίτερη έμφαση στον αμυντικό τομέα και στο πώς θα καταφέρουν να περιορίσουν τα αντίπαλα ατού. Η Καβάλα κατάφερε να κλείσει προηγούμενη το πρώτο δεκάλεπτο (15-11) στηριζόμενη στον εξαιρετικό σε ακόμη ένα παιχνίδι Πάτρικ Ο’ Μπράιαντ, ο οποίος σε αυτό το διάστημα σημείωσε οκτώ πόντους.

Με τον Πέτγουεϊ να έχει πρωταγωνιστικό ρόλο, το Ρέθυμνο μείωσε σε 15-14 στο 11’, με την αναμέτρηση να εξελίσσεται σε ντέρμπι. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να διατηρούν το προβάδισμα (28-23 στο 18’), με τον Τέιλορ να παίρνει τη σκυτάλη

στο σκοράρισμα από τον Ο’ Μπράιαντ και να οδηγεί εκ του ασφαλούς τους «Αργοναύτες». Το συγκρότημα του Στέργιου Κουφού, όμως, βρήκε «απαντήσεις» και με πρωταγωνιστές τους Κατσαρέ και Λάτοβιτς έτρεξε σερί 6-0 και προηγήθηκε με 29-28 στο φινάλε του ημιχρόνου. Οι φιλοξενούμενοι δεν αρκέστηκαν στο προβάδισμα του ημιχρόνου και με τον Ντιόντε Κρίστμας να έχει συνεχή επικοινωνία με το καλάθι διεύρυναν το προβάδισμά τους στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, παίρνοντας διαφορά ακόμα και 10 πόντων (30-40), στο 24’. Οι Κρητικοί συνέχισαν να πατάνε γερά στο παρκέ και με ατού την πολύ καλή άμυνά τους διατήρησαν τον έλεγχο του αγώνα (34-40 στο 26’).

Ο Σωτήρης Καραποστόλου, όμως, ήταν ο άνθρωπος που μπροστά στο φάσμα να ξεφύγουν με ακόμη μεγαλύτερη διαφορά στο σκορ οι φιλοξενούμενοι πήρε την Καβάλα από το… χέρι και με προσωπικές ενέργειες τη βοήθησε να μειώσει σε 43-41 στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου, ξαναβάζοντάς τη δυνατά στη διεκδίκηση της νίκης.

Το τελευταίο δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε ντέρμπι, με τον Πάτρικ Ο’ Μπράιαντ να αναλαμβάνει ξανά δράση για τους γηπεδούχους, οι οποίοι πέντε λεπτά πριν από το φινάλε πήραν εκ νέου το προβάδισμα (50-48). Τρία λεπτά αργότερα, το συγκρότημα του Δημήτρη Πρίφτη έδειξε την τάση να «καθαρίσει» το ροζ φύλλο, αφού προηγήθηκε με 58-52, αλλά μόλις 36 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη ο ΑΓΟΡ μείωσε σε 58-54.

Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα (60-57), με τον Περικλή Δορκοφίκη να αποδεικνύεται ο μοιραίος παίκτης για το συγκρότημα του Στέργιου Κουφού, αφού αστόχησε στην τελευταία επίθεση και δεν κατάφερε να στείλει το ματς στην παράταση, με τους «Αργοναύτες» να πανηγυρίζουν μεγάλη νίκη.

Διαιτητές: Σχινάς, Σταματόπουλος, Πουρσανίδης.

Δεκάλεπτα: 15-11, 28-29, 41-43, 60-57.

Καβάλα (Πρίφτης): Πάσαλιτς 7(1), Γκάρισον 6, Αγγελόπουλος 14(2), Τέιλορ 8, Στεφανίδης 3(1), Γεωργάκης, Κοστόβ 6, Καραποστόλου 4, Σίμτσακ, Ο'Μπράιαντ 12.
Ρέθυμνο (Κουφός): Κρίστμας 21(5), Κούμουλος, Παπανικολάου, Ράιτ 2, Τσόχλας, Καλλινικίδης, Δορκοφίκης 6(2), Λάτοβιτς 3, Πέτγουεϊ 16, Δέδας 3(1), Κατσαρές 6.

Πρίφτης: "Ο κόσμος πήρε το παιχνίδι"

Ο κόουτς της Καβάλας, Δημήτρης Πρίφτης στάθηκε στον κόσμο  της ομάδας, στον οποίο χάρισε και  τη νίκη. Στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε του αγώνα της Καβάλας με το Ρέθυμνο, ο Δημήτρης Πρίφτης ξεκαθάρισε ότι η νίκη της ομάδας του οφείλεται σε μεγάλο βαθμό στην παρουσία του κόσμου που τη στήριξε στο τέλος.

"Αυτή τη νίκη  τη χαρίζουμε και εγώ και  οι παίκτες μου στον κόσμο  μας. Το λέω και το αισθάνομαι, ότι ο κόσμος με τη στήριξη  και τη βοήθεια του πήρε  το αυτό το ματς", τόνισε ο Δημήτρης Πρίφτης και στη συνέχεια ανέφερε: "Ήταν ένα παιχνίδι εντός έδρας και αυτά τα ματς ως γνωστό πρέπει να τα κερδίζεις. Δεν ήμασταν καλοί, όμως καταφέραμε να κερδίσουμε ένα παιχνίδι, απέναντι σε μία πολύ καλή ομάδα, χωρίς να ήμαστε αυτοί που έπρεπε".

Από την πλευρά του, ο Νίκος Αγγελόπουλος δήλωσε: "Ξέραμε ότι το Ρέθυμνο είναι μία γρήγορη ομάδα που θα μας τρέξει. Εμείς δεν ήμασταν αυτοί που έπρεπε, όμως ο κόσμος μας βοήθησε να το γυρίσουμε και να πάρουμε το ματς, γι΄αυτό του αφιερώνουμε αυτή τη νίκη".

Κουφός: "Η ατμόσφαιρα ήταν καταπληκτική"

Στην αντίπερα όχθη, ο Στέργιος Κουφός ευχαρίστησε τους ανθρώπους της Καβάλας για  τη φιλοξενία και ξεκαθάρισε πως  αν είχε έναν παίκτη της ποιότητας  του Τζόνσον ίσως να είχε κερδίσει. "Ευχαριστούμε  την Καβάλα για τη φιλοξενία  και θα της το ανταποδώσουμε. Η ατμόσφαιρα ήταν καταπληκτική. Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στο προπονητικό μας τιμ, γιατί διαβάσαμε σωστά το παιχνίδι, όμως στο τέλος κάναμε σε δύο φάσεις στα τελειώματα λάθος και χάσαμε το παιχνίδι", επισήμανε ο Στέργιος Κουφός και συνέχισε:

"Χωρίς να αποτελεί δικαιολογία, μας έλειπαν δύο παίκτες. Πιθανόν αν είχαμε στο τέλος π.χ. έναν παίκτη της ποιότητας του Τζόνσον, να είχαμε κερδίσει".

Τέλος, ο Γιώργος  Δέδας υπογράμμισε: "Συγχαρητήρια στην Καβάλα, που κράτησε το ρόστερ της κατά 80% και τον ίδιο προπονητή και με τον κόσμο της έχει κάνει ένα υπέροχο σύνολο. Εμείς φέραμε το μάτς εκεί που θέλαμε, όμως όταν σε ένα τέτοιο μάτς χάνεις τη διαφορά των 10 πόντων, είναι δύσκολο μετά".