Posted in Μπάσκετ

photos: Λάσκαρης Τσούτσας

IMG_9078_resize

Σφράγισε για…play offs

Η Καβάλα πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο και πήρε τη νίκη απέναντι στον Κολοσσό Ρόδου στο κλειστό της Kαλαμίτσας με 76-68.

Οι παίκτες του  Δημήτρη Πρίφτη θα καταφέρουν να ελέγξουν τον ρυθμό του ματς μετά το 25' και παρά τις προσπάθειες των φιλοξενούμενων στα τελευταία λεπτά θα φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα. Για τους νικητές οι Πάσαλιτς και Τέιλορ πέτυχαν από 14 πόντους, ενώ από 12 είχαν οι Ο'Μπράιαντ, Καραποστόλου. Ο Άγγελος Τσάμης έκανε πολύ καλό παιχνίδι για τον Κολοσσό Ρόδου, σημειώνοντας 19 πόντους.

Ο αγώνας:

Ο Κολοσσός Ρόδου  ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση και  με τον Μπόικιν προηγήθηκε με 2-4 στο  τρίτο λεπτό του αγώνα. Ο Καραποστόλου, όμως με εύστοχο σουτ τριών πόντων θα κάνει το 7-6, προτού ο Χόπσον με κάρφωμα πετύχει το 7-8 για τους παίκτες του Βασίλη Φραγκιά. Οι φιλοξενούμενοι θα συνεχίσουν να έχουν το προβάδισμα στο σκορ απέναντι στην Καβάλα, με τον  Πάνο έπειτα από δύο εύστοχες βολές  να σημειώνει το 10-12. Ο Κολοσσός θα διατηρήσει το προβάδισμα του και θα κλείσει την πρώτη περίοδο με 16-13, ύστερα από κάρφωμα του Πάνου 15 δευτερόλεπτα πριν το τέλος της.

Στη συνέχεια, όμως τα πράγματα άλλαξαν, καθώς οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους. Ο Κοστόφ στο 13' θα σημειώσει το 22-18, ενώ ο Πάσαλιτς με εύστοχο σουτ τριών πόντων θα κάνει το 25-18, ανεβάζοντας για πρώτη φορά την διαφορά στους επτά πόντους (25-18).  Ο Χάτεν θα μειώσει  σε 25-20 και ο Κολοσσός θα καταφέρει  να ισορροπήσει τον αγώνα κόντρα στην Καβάλα, αφού ο Κώστας Χαρίσης με 1/2 βολές θα φέρει την διαφορά στο καλάθι στο 18' (27-25). Παρόλα αυτά, οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη θα διατηρήσουν τα ηνία του αγώνα και θα καταφέρουν να πάνε στα αποδυτήρια με προβάδισμα τριών πόντων, έπειτα από καλάθι και φάουλ του Τέιλορ (34-31).

Ξέφυγε η Καβάλα

Με την έναρξη της  τρίτης περιόδου, οι γηπεδούχοι θα επιβάλουν  το παιχνίδι τους, θα... σφίξουν την  άμυνα τους και θα καταφέρουν να αποσπαστούν από τον Κολοσσό. Ο Ο'Μπράιαντ με κάρφωμα θα κάνει  το 42-33, προτού ο Μπόικιν μειώσει  σε 45-41.  Έπειτα οι γηπεδούχοι θα ανεβάσουν την απόδοση τους και με τέσσερις διαδοχικούς πόντους  από τον Νίκο Αγγελόπουλο θα ξεφύγουν με 54-43, ένα λεπτό πριν το 30'. Η ψαλίδα μεταξύ των δύο ομάδων θα ανοίξει  ακόμα περισσότερο με τον Πάσαλιτς, ύστερα από εύστοχο τρίποντο να κάνει το 57-43.  Το τέταρτο δεκάλεπτο  θα ξεκινήσει ιδανικά για την  Καβάλα, η οποία με εύστοχο σουτ τριών πόντων από τον Χριστόφορο Στεφανίδη θα ανεβάσει την διαφορά  στους 17 πόντους (60-43). Ακόμα ένα εύστοχο  σουτ τριών πόντων, αυτή την φορά από τον Σωτήρη Καραποστόλου θα σημειώσει στο 34' το 66-51 για να μειώσει σε 67-55 ο Μπόικιν.  Η διαφορά θα πέσει  ακόμα περισσότερο, καθώς ο Αντώνης  Ασημακόπουλος τρία λεπτά πριν το τέλος θα κάνει το 69-61, ενώ ο  Κομποδιέτας με 1/2 βολές θα πετύχει  το 73-68, 45 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Τελικά η Καβάλα θα καταφέρει να πάρει το θετικό αποτέλεσμα με 76-68, έπειτα από δύο εύστοχες βολές του Στεφανίδη και να εισχωρήσει ξανά στην πρώτη πεντάδα του πρωταθλήματος της Basket League ΟΠΑΠ.

Τα δεκάλεπτα: 13-16, 34-31, 57-43, 76-68.

Καβάλα (Πρίφτης): Πάσαλιτς 14(3), Αγγελόπουλος 6, Τέιλορ 14(1), Στεφανίδης 8(1), Γκέλιος, Γεωργάκης, Κοστόφ 3(1), Καραποστόλου 12(3), Σίμτσακ 7, Ο'Μπράιαντ 12.
Κολοσσός Ρόδου
(Φραγκιάς): Λιακόπουλος, Χάτεν 10, Καλαϊτζής 3(1), Πάνος 4, Γεωργαλής, Ασημακόπουλος 6, Μπόικιν 14, Χαρίσης 5, Τσάμης 19(2), Χόπσον 6, Κομποδιέτας.

Πρίφτης: «Άκρως πετυχημένη η πορεία μας»

Άκρως επιτυχημένη  θεωρεί την πορεία της Καβάλας  στο φετινό πρωτάθλημα ο Δημήτρης Πρίφτης, ύστερα από τη νίκη επί του  Κολοσσού. Ωστόσο, ο Έλληνας  προπονητής τόνισε πως η ομάδα  του αποδυναμώνεται προοδευτικά  και αποπροσανατολίζεται, με αφορμή την αποχώρηση του Πάτρικ Ο’ Μπράιαντ.  Αναλυτικά ο Δημήτρης Πρίφτης είπε:

«Ήταν ένα δύσκολο  παιχνίδι απέναντι σε μία καλή ομάδα. Πετύχαμε μία σπουδαία νίκη και αξίζουν  συγχαρητήρια στους παίκτες για  τη νίκη αυτή. Για να είμαι ειλικρινής δεν ήθελα σήμερα να πω πολλά, όμως επειδή με ρωτάτε για τον Ο’ Μπράιαντ, δυστυχώς η ομάδα αποδυναμώνεται προοδευτικά και αποπροσανατολίζεται. Μία ώρα πριν από την προπόνηση του Σαββάτου ενημερώθηκα πως ο Ο’ Μπράιαντ θα φύγει από την ομάδα. Είχα ξεκαθαρίσει τη θέση μου, μετά τη φυγή του Γκάρισον, που επίσης έφυγε για οικονομικούς λόγους. Όλη την εβδομάδα είχαμε πολλά θέματα, όπως π.χ. με τον Πάσαλιτς που είχε ελκυστική πρόταση από ομάδα της Ρωσίας και έλεγε πως θέλει να φύγει, όμως η διοίκηση δεν τον άφησε, σωστά για μένα», δήλωσε αρχικά ο Δημήτρης Πρίφτης και πρόσθεσε:

«Ταυτόχρονα ήρθε ένας παίκτης (σ.σ Γκεοργκίεφ), που είναι  μεν ταλαντούχος και έχει καλό σουτ και είχα πει στη διοίκηση πως θα ήταν καλό να έρθει στα  δύο τελευταία παιχνίδια. Η διοίκηση αποφάσισε να το φέρει τώρα. Σ' αυτό το κλίμα προσπαθήσαμε να προετοιμαστούμε και ενώ ακόμη οι παίκτες παίρνουν τα περυσινά χρήματα που τους οφείλονται. Το σίγουρο είναι πως θα προσπαθήσω να είμαι σοβαρός μέχρι το τέλος. Με αυτά τα δεδομένα θεωρώ πως η πορεία μας είναι απόλυτα πετυχημένη. Όσοι σκέφτονται για κάτι παραπάνω, είναι εκτός πραγματικότητας».

Από τη μεριά του, ο Βασίλης Σίμτσακ τόνισε: «Ήταν  ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι για  εμάς, απέναντι σε μία πειθαρχημένη ομάδα, που έπρεπε να παίξουμε καλά για να την κερδίσουμε. Βγάλαμε την απαιτούμενη ενέργεια που έπρεπε για να πάρουμε το παιχνίδι. Λόγω κούρασης στο τέλος χάσαμε τη διαφορά και ο Κολοσσός μας πλησίασε. Μετά από αυτή τη νίκη νομίζω ότι ήμαστε αγκαλιά με την είσοδο μας στα playoffs».