Posted in Μπάσκετ

simtsak

simtsak
Το…πάρτι συνεχίστηκε στη Γλυφάδα!

Σπουδαία νίκη για ένα καλό πλασάρισμα στην πρώτη εξάδα που οδηγεί στα πλέι οφ της Α1 πέτυχε η Καβάλα που επικράτησε 79-71 του Ικάρου Καλλιθέας στη Γλυφάδα για την 23η αγωνιστική. Και αυτό το πέτυχε βασιζόμενη και πάλι στην εκπληκτική της περιφέρεια. Χαρακτηριστικό ότι στην τελευταία περίοδο έβαλε τέσσερα από τα δέκα συνολικά της τρίποντα στην αναμέτρηση (10/26, 38%) και με αυτόν τον τρόπο ισοστάθμισε τα λιγότερα ριμπάουντ που είχε (24 έναντι 30). Κορυφαίος για τους νικητές που είχαν αρκετές εναλλαγές στο σκορ κατά τη διάρκειά του αγώνα με τον αντίπαλό τους, ο Πάσαλιτς που είχε 15 πόντους, 3/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ και 9 ασίστ και ο Νίκος Αγγελόπουλος, 14 πόντους και 6 ρημπάουντ. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ρόμελ Μπεκ με 20 πόντους και 7/10 δίποντα.

Το ματς

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν τον αγώνα με εναλλαγές στο σκορ. Το 16-12 με δίποντο του Μπάξτερ

και το 18-14 με δίποντο του Λιούμπασιτς ήταν η μεγαλύτερη διαφορά σε εκείνο το σημείο για τους γηπεδούχους. Ακολούθησε σερί 2-10 για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι με δύο συνεχόμενα τρίποντα από Πάσαλιτς και Καραποστόλου έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 20-24 (+4). Η Καβάλα πήρε και διαφορά 7 πόντων στη δεύτερη περίοδο (25-32 με λέι απ του Στεφανίδη, 27-34 με δίποντο από τον ίδιο παίκτη και 29-36 με δύο εύστοχες βολές του Αγγελόπουλου). Κράτησαν τα ηνία και ολοκλήρωσαν το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με +4 (34-38). Ένα τρίποντο του Καραποστόλου στα μέσα της τρίτης περιόδου έδωσαν ξανά το προβάδισμα με +7 (38-45) στο συγκρότημα του Δημήτρη Πρίφτη. Ωστόσο, η ομάδα της Καλλιθέας αντέδρασε. Από τη μία ο Λαρεντζάκης με πέντε πόντους και από την άλλη ο Μπεκ με επτά διαμόρφωσαν επιμέρους 12-4 για αυτήν, με αποτέλεσμα να πάρει ξανά το προβάδισμα μετά από αρκετή ώρα (50-49), για να κλείσει το δεκάλεπτο με 55-53. Τα αλλεπάλληλα τρίποντα εκατέρωθεν (τέσσερα συνεχόμενα) έφεραν συνεχείς εναλλαγές στο σκορ. Ωστόσο από το τρίποντο του Βασίλιεβιτς που έκανε το 61-59, όλα άλλαξαν. Η Καβάλα με επιμέρους 10-20 πήρε τη νίκη με δύο εύστοχες βολές από τον Στεφανίδη.

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 34-38, 55-53, 71-79.

Ίκαρος Καλλιθέας (Θανάσης Σκουρτόπουλος): Σκορδίλης 1, Μπάξτερ 4, Κουμπούρας, Καράμπουλας, Πολυτάρχου 3 (1), Τσιάρας 8 (2), Βασίλιεβιτς 6 (2), Αγαδάκος 2 (2 κλεψ.), Μπέινς 9 (8 ριμπ.), Μπεκ 20 (1), Λιούμπισιτς 9 (1 τρ., 4 ασ.), Λαρεντζάκης 9 (1).
Καβάλα (Δημήτρης Πρίφτης): Πάσαλιτς 15 (3 τρ., 9 ασ.), Γκεοργκίεφ, Αράπης, Αγγελόπουλος 14 (2 τρ., 6 ριμπ.), Νταμιάνοβιτς, Τέιλορ 7 (1), Στεφανίδης 9, Γκέλιος, Γεωργάκης, Κοστόφ 10 (2), Καραποστόλου 9 (2 τρ., 6 κλεψ.), Σίμτσακ 15.

Ικανοποιημένος απ’ όλα ο Πρίφτης

Απόλυτα ικανοποιημένος εμφανίστηκε ο Δημήτρης Πρίφτης μετά τη νίκη της Καβάλας επί του Ικάρου Καλλιθέας στη Γλυφάδα. «Συγχαρητήρια στους παίκτες για τον τρόπο που διαχειριζόμαστε τα τελευταία ματς παρά τους τραυματισμούς που αντιμετωπίζουμε και τις απώλειες παικτών. Είμαστε αξιοπρεπείς και είμαι ικανοποιημένος γι’ αυτό. Στη συνέχεια έχουμε δύσκολα ματς και θέλουμε να κάνουμε το καλύτερο δυνατό φινάλε για να φτάσουμε όσο ψηλότερα γίνεται για να δούμε τι θα κάνουμε στα πλέι οφ. Ήταν μια νίκη χαρακτήρα αυτή καθώς έχουμε τραβήξει πολλά. Ανταποκρινόμαστε στις απαιτήσεις και ευχαριστιόμαστε τα ματς» δήλωσε ο Έλληνας τεχνικός της Καβάλας.

Από τη μεριά του ο Βασίλης Σίμτσακ τόνισε πως ήταν μια «σημαντική νίκη, ήρθαμε καλά προετοιμασμένοι, σοβαροί από το πρώτο λεπτό στο πλάνο που είχαμε δουλέψει. Αφιερώνω τη νίκη στον προπονητή και τους συμπαίκτες μου. Έχουμε περάσει πολλά. Τραυματισμούς, απώλειες παικτών, αλλά ευχαριστιόμαστε πολύ αυτό που κάνουμε. Αφιερώνω τη νίκη και στον κόσμο που ήρθε εδώ. Προχωράμε και όπου φτάσουμε. Συγχαρητήρια στον Ίκαρο για την προσπάθεια που κάνει».

Σκουρτόπουλος: «Ό,τι χτίζαμε το γκρεμίζαμε»…

Απογοητευμένος από την ήττα του Ικάρου κόντρα στην Καβάλα (79-71) αλλά -κυρίως- από την εμφάνιση των παικτών του, ήταν ο Θανάσης Σκουρτόπουλος. «Ό,τι χτίζαμε το γκρεμίζαμε», τόνισε ο τεχνικός της ομάδας από την Καλλιθέα, ο οποίος στη συνέχεια απέδωσε το αρνητικό αποτέλεσμα στο «τραγικό» τέταρτο δεκάλεπτο, όπως είπε χαρακτηριστικά. Αναλυτικά όσα είπε ο Θανάσης Σκουρτόπουλος:

«Συγχαρητήρια στον Δημήτρη για την ομάδα που έχει δημιουργήσει. Πρόκειται για τον ορισμό της ομάδας. Έχει γίνει εξαιρετική δουλειά στην Καβάλα. Ό,τι έχουν κερδίσει το αξίζουν και με το παραπάνω. Εμείς πλέον είμαστε χωρίς ιδιαίτερο στόχο ως το τέλος του πρωταθλήματος. Ό,τι χτίζαμε το γκρεμίζαμε. Δεν ανταποκριθήκαμε σε αυτά που περιμέναμε, αιφνιδιαστήκαμε για την ετοιμότητα και τη διάθεση κάποιων παικτών και κάναμε ένα τραγικό τελευταίο δεκάλεπτο που η Καβάλα λογικά ήταν κουρασμένη και εμείς είχαμε λύσεις, αλλά δεν ήμασταν ομάδα και δεν ανταποκριθήκαμε. Στα επόμενα ματς θα αξιοποιήσουμε νέα παιδιά και ό,τι καλύτερο προκύψει. Θέλουμε να δουλέψουμε και να βγάλουμε τον καλύτερο μας εαυτό γιατί ακόμα δεν το έχουμε καταφέρει».

Από την πλευρά των παικτών, ο Μιχάλης Πολυτάρχου δήλωσε: «Είχαμε προβλήματα με αρρώστιες όλη την εβδομάδα, αλλά αυτό δεν δικαιολογεί την εικόνα μας, περιμέναμε ένα δύσκολο ματς γιατί η Καβάλα είναι καλή ομάδα. Έτσι και έγινε. Έχουμε τρία ματς μπροστά μας και θα παλέψουμε για ό,τι καλύτερο στη συνέχεια».