Posted in Μπάσκετ

7

7
«Καβάλα θρησκεία…νίκη 13!»

Για την 26η και τελευταία αγωνιστική της Basket League ΟΠΑΠ η Καβάλα επικράτησε με 75-68 του Πανιωνίου κι έμεινε στην 6η θέση της βαθμολογίας, περιμένοντας τον Κολοσσό για τα πλέι οφ του πρωταθλήματος. Από την άλλη, ο Πανιώνιος θα αντιμετωπίσει με το Ρέθυμνο έχοντας το μειονέκτημα έδρας, αφού τερμάτισε στην 5η θέση της βαθμολογίας. Η Καβάλα ανεβάζοντας κατακόρυφα την απόδοσή της στο β' ημίχρονο, κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι και να υποχρεώσει τον Πανιώνιο στην ήττα.

Το φίλμ του αγώνα

Αν και φιλοξενούμενος, ο Πανιώνιος κατάφερε από το ξεκίνημα σχεδόν του αγώνα να ελέγχει την αναμέτρηση με τους Στίβενσον και Ντίμπλερ να σκοράρουν. Ο πρώτος μάλιστα έστειλε την ομάδα του στο +5 (9-14), ενώ ο Μπάρλος

με τρίποντο έκανε το 13-17 στο τέλος του α' δεκαλέπτου. Οι φιλοξενούμενοι εξακολούθησαν να ελέγχουν τα ριμπάουντ (17-25) και να έχουν πολύ καλά ποσοστά τόσο στα δίποντα όσο και στα τρίποντα, γεγονός που τους επέτρεψε να ξεφύγουν στο σκορ. Οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα σερί 10-0 κι έτσι μετέτρεψαν το 18-20 που είχε μειώσει ο Στεφανίδης σε 18-28.

Με επιμέρους 18-10 στο β' δεκάλεπτο, ο Πανιώνιος έχτισε μία διαφορά 12 πόντων με την οποία έφυγε για τα αποδυτήρια. Μάλιστα, ένα τρίποντο του Παραγιού έστειλε τον Πανιώνιο και στο +15 (20-35), ωστόσο ο Πάσαλιτς με δικό του σουτ έξω από τα 6.75μ. έγραψε το 23-35.

Αντεπίθεση διαρκείας…

Στην επανάληψη, η Καβάλα έτρεξε ένα γρήγορο 8-0 με το οποίο μείωσε σε 31-35, πλησιάζοντας στους τέσσερις πόντους. Ο Πανιώνιος αντέδρασε με τον Νάντζφεϊ (31-37), όμως με νέο 5-0 η ομάδα του Πρίφτη βρέθηκε στον πόντο (36-37). Ένα καλάθι και φάουλ του Ντίμπλερ σε εκείνο το σημείο, έδωσε πνοή στον Πανιώνιο (36-40) ο οποίος κατάφερε να ανακτήσει τα ηνία της αναμέτρησης. Τελικά, με τον Ντίμπλερ να σηκώνει το βάρος στην επίθεση και στη συνέχεια, ο Πανιώνιος βρέθηκε στο +8 (41-49), πριν τελικά ο Νταμιάνοβιτς πετύχει μερικά εύκολα καλάθια και μειώσει σε 47-52 στο τέλος του γ' δεκαλέπτου.

Από το ξεκίνημα κιόλας του δ' δεκαλέπτου, η Καβάλα κατάφερε να γυρίσει το εις βάρος της παιχνίδι. Με ένα επιμέρους 10-2 βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 57-54. Παράλληλα, δύο συνεχόμενα τρίποντα από τους Πάσαλιτς και Καραποστόλου έκαναν το σκορ 63-56, δίνοντας αέρα 7 πόντων στην Καβάλα. Με όπλο την καλή της άμυνα αλλά κυρίως την καυτή της επίθεση η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη διατήρησε το προβάδισμα της φτάνοντας τελικά στη σπουδαία νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 13-17, 23-35, 47-52, 75-68

Καβάλα (Πρίφτης): Πάσαλιτς 16(2), Αγγελόπουλος, Νταμιάνοβιτς 5, Στεφανίδης 24(1), Κοστόφ 7, Καραποστόλου 18(4), Σίμτσακ 5(1).

Πανιώνιος (Μπαρτζώκας): Ξανθόπουλος 8, Κις 7(2), Αθανασούλας 10(2), Στίβενσον 13, Ντίμπλερ 15(3), Καββαδάς 5, Ιωάννου, Σαρικόπουλος, Νάντζφεϊ 4, Παραγιός 3(1), Μπάρλος 3(1).

ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΩΝ ΚΑΒΑΛΑ-ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ

Aθανασούλας: «Θέλαμε τη νίκη για να εκμεταλλευτούμε τυχόν ήττα του ΑΓΟΡ. Είχαμε πει να μην αφήσουμε χώρο για τα τρίποντα της Καβάλας από την περιφέρεια. Δυστυχώς μείναμε στο πρώτο ημίχρονο, αφού στο δεύτερο ημίχρονο ε βγήκαμε ποτέ! Όλα τα κάναμε λάθος. Η Καβάλα στην επανάληψη βρήκε ρυθμό, δεν απογοητεύθηκε και πήρε τη νίκη. Η σεζόν τώρα ξεκινάει».

Σύμτσακ: «Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι και δυστυχώς εμείς μπήκαμε άσχημα και ήμασταν αγχωμένοι. Στα αποδυτήρια είπαμε να ηρεμήσουμε και να βγούμε να παίξουμε για να το ευχαριστηθούμε. Βελτιωθήκαμε και βρήκαμε λύσεις και με όσο περνούσε το μάτς και αυτοπεποίθηση. Αυτή τη νίκη από πλευράς σημασίας την παρομοιάζω με αυτή του Παναθηναϊκού και του ΑΓΟΡ. Το σημαντικό είναι ότι δεν το βάλαμε κάτω όταν βρεθήκαμε πολύ πίσω στο σκόρ. Θα ήθελα να ευχαριστήσω όλο το τεχνικό τήμ, τους συμπαίκτες μου και γενικότερα όσους καθημερινά δίνουμε τη μάχη, γιατί εσείς δε βλέπετε παρά την εικόνα του αγώνα. Ευχαριστούμε τον κόσμο που μας βοήθησε πάρα πολύ και πάλι και το θέλουμε μαζί μας και στα playoffs. Έτσι κι’ αλλιώς η χρονιά είναι πετυχημένη».

Μπαρτζώκας: «Συγχαρητήρια στην Καβάλα και τον Δημήτρη (Πρίφτη), για την είσοδο του στην εξάδα για δεύτερη χρονιά, ήταν κάτι που το ήθελαν πολύ. Είναι σημαντικό που στις θέσεις 1-6 υπάρχουν τρείς επαρχιακές ομάδες. Δούλεψα τρία χρόνια στη Λάρισα και το ξέρω πολύ καλά, πόσο σημαντικό είναι. Μακάρι να υπάρχουν όλο και περισσότερο επαρχιακές ομάδες ψηλά στη βαθμολογία. Στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν στο πλάνο του αγώνα, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο, εκνευριστήκαμε με τους διαιτητές, θυμώσαμε μεταξύ μας και χάσαμε το ρυθμό μας».

Πρίφτης: «Είμαι πολύ συγκινημένος σήμερα για αυτή τη μεγάλη νίκη και την τεράστια προσπάθεια που έκανε η ομάδα. Καταφέραμε να κατακτήσουμε την 6η θέση, για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά και αυτό είναι κάτι που μεγάλο για μας. Πλέον έχω πάψει να είμαι οδηγός αυτής της ομάδας, ακολουθώ τους παίκτες. Από πλευράς τακτικής παίζοντας ξέραμε ότι ο Πανιώνιος θα προσπαθήσει να εκμεταλλευτεί το ότι εμείς παίζαμε χωρίς τον Τέϊλορ, εξουδετερώνοντας τα Pick&Roll, μας εγκλώβισε και εκνευριστήκαμε βγαίνοντας εκτός ρυθμού. Στην επανάληψη βρήκαμε το καλό μας μακρινό σουτ και το παιχνίδι κύλησε με τον κόσμο να σπρώχνει και πάλι με την όμορφη ατμόσφαιρα την ομάδα. Τώρα παίζουμε με τον Κολοσσό, σίγουρα είναι καλύτερα από το να παίζαμε με τον Παναθηναϊκό».