Posted in Μπάσκετ

kolossos3

kolossos3
Και τώρα μιλάει το…Κάστρο

Μία νίκη μακριά από την πρόκριση στους ημιτελικούς του πρωταθλήματος βρίσκεται πλέον ο Κολοσσός Ρόδου ο οποίος νίκησε με 82-61 την Καβάλα στην πρεμιέρα των πλέι οφ. Η ομάδα του Βασίλη Φραγκιά έχοντας χαοτική διαφορά στα ριμπάουντ με 40-23, έλεγξε το παιχνίδι και όταν μείωσε τα λάθη της έφτασε εύκολα στην τελική επικράτηση. Από την άλλη, η Καβάλα πέτυχε μόλις 23 πόντους στο β' ημίχρονο και δεν κατάφερε να περιορίσει τους "θαλασσί" που έπαιρναν το ριμπάουντ κι έτρεχαν στον αιφνιδιασμό. Επίσης, οι φιλοξενούμενοι επιχείρησαν 26 τρίποντα, αλλά ευστόχησαν σε μόλις 8 τελειώνοντας τελικά το παιχνίδι με ποσοστό της τάξης του 31%.

Στο ντεμπούτο του, ο Τζάστιν Γκρέι πέτυχε 6 πόντους με 2/6 δίποντα κι έκανε 3 κλεψίματα ωστόσο δεν ήταν αρκετή η συγκομιδή του από τη στιγμή που ο Καραποστόλου τελείωσε άποντος. Για τους νικητές εξαιρετική δουλειά στο χτίσιμο της διαφοράς στο β' ημίχρονο έκανε ο Νίκος Λιακόπουλος, ενώ πρώτος σκόρερ ήταν ο Μάρκους Χάτεν με 23 πόντους.

Το φίλμ του αγώνα

Tο παιχνίδι στη Ρόδο ξεκίνησε με 10λεπτη καθυστέρηση,

όμως ο Κολοσσός πολύ γρήγορα πήρε το προβάδισμα (5-0, 9-6), δείχνοντας να ελέγχει την αναμέτρηση από το ξεκίνημά της. Οι γηπεδούχοι παίζοντας και καλή άμυνα, κατάφεραν να προηγηθούν με 7 πόντους διαφορά (17-10) στο 17', ενώ ο Ασημακόπουλος έστειλε και πάλι τη διαφορά στο +7 (20-13). Ο Νταμιάνοβιτς μείωσε σε 20-15 που ήταν και το σκορ του α' δεκαλέπτου,με τους γηπεδούχους να ελέγχουν τα ριμπάουντ και να τρέχουν στον αιφνιδιασμό με κάθε ευκαιρία.

Η αντεπίθεση της Καβάλας είχε και συνέχεια στη β' περίοδο. Με ένα γρήγορο 7-0 οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη πέρασαν μπροστά στο σκορ και προηγήθηκαν με σουτ του Νταμιάνοβιτς με 20-22. Η πλάστιγγα σε εκείνο το σημείο του αγώνα έγειρε υπέρ των φιλοξενούμενων οι οποίοι πήραν με τη σειρά τους διαφορά. Ωστόσο, το +5 με το οποίο προηγήθηκε δύο φορές η Καβάλα (20-25, 22-27) εξανεμίστηκε γρήγορα με τον Μπόικιν να ισοφαρίζει σε 29-29 στο 15'. Οι φιλοξενούμενοι πέρασαν και πάλι μπροστά με 31-36 όμως η απάντηση του Κολοσσού ήρθε με ένα 6-0 που που χάρισε ξανά το προβάδισμα (37-36). Ο Χάτεν έκανε το 41-36, όμως ο Κοστόφ έγραψε το σκορ του ημιχρόνου. Τα ριμπάουντ ήταν 15-11 υπέρ του Κολοσσού, αλλά οι ασίστ για την Καβάλα (7-11).

Καλύτερος ο Κολοσσός στο β' ημίχρονο

Ο Κολοσσός με ανεβασμένη την ψυχολογία μπήκε στο παρκέ στην επανάληψη και με δύο λέι απ από τους Χάτεν και Τσάμη βρέθηκε στο +7 (45-38). Από εκεί και πέρα οι γηπεδούχοι διατήρησαν τον έλεγχο του αγώνα και παίρνοντας πόντους από πολλούς παίκτες τους, βρέθηκαν για πρώτη φορά στο +8 (52-44) μετά από βολές του Λιακόπουλου. Η ομάδα του Βασίλη Φραγκιά βελτίωσε την άμυνα της, δυσκόλεψε τις συνεργασίες των φιλοξενουμένων και τελικά παρά τα εύκολα λάθη που έκανε, τρέχοντας ένα επιμέρους 17-7 ολοκλήρωσε το γ' δεκάλεπτο με διαφορά 13 πόντων (58-45) που του έδινε σαφές προβάδισμα για τη νίκη. Τα πράγματα πήγαν ακόμα καλύτερα στη συνέχεια για τον Κολοσσό, ο οποίος είχε πλέον τον πλήρη έλεγχο του αγώνα. Οι γηπεδούχοι με 11-3 ξέφυγαν στο σκορ με 69-48, χάρη στην εξαιρετική απόδοση των Λιακόπουλου και Χάτεν. Τίποτα δε μπορούσε να αλλάξει στο τελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα με τους Ροδίτες να κρατούν τη νίκη στα χέρια τους και να μην επιτρέπουν στην Καβάλα ούτε καν να μειώσει. Ο εξαιρετικός Χάτεν τελείωσε το παιχνίδι με 23 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 41-38, 58-45, 82-61

Κολοσσός (Φραγκιάς): Λιακόπουλος 14(1), Χάτεν 23(1), Καλαϊτζής, Πάνος 2, Γεωργαλής, Ασημακόπουλος 7, Μπόικιν 14(2), Χαρίσης 4, Τσάμης 11, Χόπσον 7(1).
Καβάλα
(Πρίφτης): Πάσαλιτς 6(1), Γκεοργκίεφ, Αγγελόπουλος 13(3), Νταμιάνοβιτς 9, Στεφανίδης 12(4), Κοστόφ 6, Καραποστόλου, Σίμτσακ 9, Γκρέι 6.

Πρίφτης: "Δε λειτουργήσαμε σωστά"…

Στην αντίπερα όχθη, ο Δημήτρης Πρίφτης, αφού συνεχάρη τον Κολοσσό, τόνισε πως η ομάδα του δε λειτούργησε σωστά, ενώ στάθηκε και στο κακό μακρινό σουτ που είχε η Καβάλα.

"Συγχαρητήρια στον Κολοσσό, έπαιξε καλύτερα και κέρδισε δίκαια. Εμείς πρέπει να κρατήσουμε σαν οδηγό το α’ ημίχρονο, όπου είχαμε συγκέντρωση, χωρίς όμως να παίξουμε σύμφωνα με τις δυνατότητες μας", τόνισε ο Έλληνας άσος και συνέχισε: "Ένα πρόβλημα που δεν αντιμετωπίσαμε ήταν η άμυνα στα ντράιβ του Κολοσσού. Δε λειτουργήσαμε σωστά. Ταυτόχρονα είχαμε κακό μακρινό σουτ, που είναι ένα σημαντικό κομμάτι του παιχνιδιού μας. Από κει και πέρα έχουμε το επόμενο παιχνίδι, θα δώσουμε τη μάχη μας, ξέρουμε ότι ο Κολοσσός είναι γενικότερα καλύτερος και λόγω έδρας και αποτελεί την ευχάριστη έκπληξη για όλους. Πέρα από αντιπαλότητες το μπάσκετ είναι… μπάσκετ και πάνω απ’ όλους. Είναι η ευχάριστη η εικόνα του Κολοσσού. Παρόλα αυτά θα δώσουμε τη μάχη μας για να είμαστε συνεπείς στα πλάνα μας και να έρθουμε ξανά στη Ρόδο, για ένα… τρίτο παιχνίδι".

Τέλος, ο Χριστόφορος Στεφανίδης επισήμανε: "Ήρθαμε στη Ρόδο να παίξουμε ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι. Ξέραμε σε ποια έδρα ήρθαμε. Ήμασταν πολύ συγκεντρωμένοι στο α’ ημίχρονο, βρεθήκαμε να έχουμε και ένα καλό προβάδισμα και όλα έδειχναν ότι θα μπορούσαμε να διεκδικήσουμε τη νίκη μέχρι το τέλος. Θεωρώ ότι κάναμε πολλές καλές φάσεις στην επίθεση, αλλά δεν βάλαμε τα σουτ, που είναι ένα από τα κύρια χαρακτηριστικά του παιχνιδιού μας και δεν καταφέραμε στο β’ ημίχρονο να κοντρολάρουμε την ενέργεια του Κολοσσού. Το παιχνίδι αυτό ανήκει στο παρελθόν, όσο πιο γρήγορα το ξεχάσουμε τόσο καλύτερα. Δεν πρέπει να μείνουμε στο παιχνίδι αυτό, γιατί την Παρασκευή έχουμε μπροστά μας μία νέα αναμέτρηση και θα τα δώσουμε όλα για να το κερδίσουμε και να έρθουμε ξανά στη Ρόδο. Η σειρά δεν έχει τελειώσει και θα κάνουμε ότι μπορούμε για να τη… ξαναφέρουμε εδώ".