ΚΑΟΔ - Ένωση Καβάλας 72-73. Πολύ σκληρή για να πεθάνει…

Posted in Μπάσκετ

IMG 4775

IMG 4775
Παλικαρίσια νίκη πέτυχε στο «Δημ.Κραχτίδης» την Κυριακή το απόγευμα η Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας, κερδίζοντας με 73-72 τον Κ.Α.Ο.Δράμας, σε ένα παιχνίδι που δεν ενδεικνύονταν για καρδιακούς…

Oι 150 περίπου φίλοι της ομάδας στο τέλος πανηγύρισαν τη μεγάλη νίκη και την κατάκτηση του πρώτου… ρόζ φύλλου, σε ένα καθοριστικής βαθμολογικής σημασίας παιχνίδι.

To φίλμ του αγώνα

Ο Πάλμερ με όμορφη προσπάθεια σημείωσε το 5-2 για τον ΚΑΟΔ, ενώ ο Μανωλόπουλος με 1/2 βολές θα ισοφαρίσει σε 6-6 στο πέμπτο λεπτό της αναμέτρησης για την Καβάλα, η οποία ξεκίνησε την αναμέτρηση με μεγάλη συγκέντρωση στο παιχνίδι της.
 Ο Κόλεμαν με 1/2 βολές πέτυχε το 6-9 για τους παίκτες του Άγγελου Κορωνιού και ο Στυλιανού με εύστοχο σουτ τριών πόντων πέτυχε το 7-14. Ο Κόλεμαν με κάρφωμα έκανε το 7-16, με τον Ζάρας να πετυχαίνει με ακόμα ένα τρίποντο το 10-18. Με αυτόν τον τρόπο το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με 11-20 για τους φιλοξενούμενους.

Στη δεύτερη περίοδο

ο Μισέλ με κάρφωμα σημείωσε το 15-24, ενώ ο Πάλμερ μείωσε σε 20-24 για την ομάδα του Γιώργου Καλαφατάκη. Ο Πάνος ανέβασε την διαφορά στους πέντε πόντους για την Καβάλα (21-26) πέντε λεπτά πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο.
 Ο Πάλμερ πέτυχε το 31-28, ενώ ο Στυλιανού με εύστοχο σουτ τριών πόντων έκανε το 31-33 για να πάνε τελικά οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια με 31-35, ύστερα από καλάθι του Καλαμπάκα, ενώ ο Νόουλς αστόχησε σε σουτ τριών πόντων.

Η αντεπίθεση του ΚΑΟΔ…

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου ο ΚΑΟΔ ανέβασε την απόδοση του, βρήκε λύσεις και κατάφερε να πάρει τον έλεγχο της αναμέτρησης απέναντι στην Καβάλα. Ο Πάλμερ σημείωσε το 41-37 και ο Κόλεμαν με κάρφωμα πέτυχε το 44-39, ενώ ο Μανωλόπουλος με δύο εύστοχες βολές έκανε το 44-41.

Ο Κακαρούδης με εύστοχο σουτ τριών πόντων πέτυχε το 50-44, με τον Πάνο να σημειώνει το 51-45. Ο Νόουλς με εύστοχο σουτ τριών πόντων πέτυχε το 54-47, σκορ με το οποίο έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο.

Ο αρχηγός ήταν εκεί!

Στα τελευταία δέκα λεπτά της αναμέτρησης ο Μίτροβιτς με εύστοχο σουτ τριών πόντων μείωσε σε 54-50 για την Καβάλα, ενώ ο Στυλιανού έφερε το ματς στον πόντο (54-53). Ο Νόουλς με τρίποντο σημείωσε το 63-61 και ο Πάνος ισοφάρισε σε 63-63.
 Ο Στεφανίδης με ακόμα ένα τρίποντο πέτυχε το 67-66 και ο Γκράντι έδωσε το προβάδισμα στο 39ο λεπτό στην Καβάλα (67-69). Ο Κόλεμαν σημείωσε το 67-70 και ο Ντέιλ με δύο εύστοχες βολές έφερε την διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων στον πόντο (69-70). Ο Χριστόφορος Στεφανίδης μισό λεπτό πριν το τέλος έκανε με 2/2 βολές το 69-73, με τον ΚΑΟΔ να μειώνει σε 72-73, έπειτα από τρίποντο του Κακαρούδη, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε και η αναμέτρηση.

Τα δεκάλεπτα: 11-20, 31-35, 54-47, 72-73.

ΚΑΟΔ (Καλαφατάκης): Σλαφτσάκης, Νόουλς 15(3), Καλαϊτζίδης 5(1), Μπορόβνιακ 3, Μισέλ 6, Κάρτερ 2, Κακαρούδης 15(4), Ντέιλ 5, Ζάρας 4, Ιωάννου, Πάλμερ 17(1).

Καβάλα (Κορωνιός): Πάνος 10, Καλαμπάκας 2, Μανωλόπουλος 12(1), Στυλιανού 12(4), Στεφανίδης 7(1), Γκράντι 12(2), Βελισσαρίου, Μίτροβιτς 7(1), Κρστέβσκι 2, Κόλεμαν 9.