Μπάσκετ

ΚΡΑΤΑΕΙ ΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ...

Posted in Μπάσκετ

12115711 887820581325920 6025378990431425921 n

Η ομάδα μας ηττήθηκε από τα Τρίκαλα εκτός έδρας με σκορ 73-64.Οι δύο ομάδες μπήκαν δυναμικά στο πρώτο δεκάλεπτο σε ματς ντέρμπι από την αρχή με εναλλαγή στο προβάδισμα, οι παίκτες του Γιάννη Τζήμα τελείωσαν προηγούμενοι με 14-16.Το σκηνικό συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο ώσπου τα Τρίκαλα με ένα σερί 12-4 πήραν μια διαφορά 7 πόντων, με το σκορ να διαμορφώνεται 37-30 στο τέλος του ημιχρόνου.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους οι Θεσσαλοί κράτησαν αρχικά την διαφορά και την αύξησαν ακόμα και στο +12, η Καβάλα κατάφερε να μαζέψει 5 πόντους και να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο 55-48.Με την έναρξη του 4ου δεκαλέπτου η ομάδα μας έτρεξε ένα σερί 6-2 και στην συνέχεια έφτασε το παιχνίδι στην ισοπαλία 62-62.Κάπου εκεί τα Τρίκαλα έτρεξαν σερί 8-0 και στην ουσία καθάρισαν το παιχνίδι με το τελικό σκορ να κλείνει στο +9 για τους γηπεδούχους.
Οι κορυφαίοι για την Καβάλα ήταν οι Κοστόφ,Βάργκαζ και Κεμπ ενώ από τα Τρίκαλα ξεχώρισαν οι Ντάουελ, Κόντζερ και Σόκο.
Η Κ.Α.Ε. των Τρικάλων τίμησε τον Γιάννη Τζήμα το Σάββατο μαζί τον τίμησε και ο κόσμος με την θερμή υποδοχή του, αυτό είναι ένα ακόμα παράσημο στην καριέρα του, πολύ πιο σημαντικό από τις επιτυχίες και τους τίτλους...η αγάπη και η αναγνώριση του κόσμου και ενός συλλόγου που πρόσφερε πολλά.
Τέτοιες κινήσεις τιμούν το αθλητικό πνεύμα και την πραγματική έννοια του αθλητισμού συγχαρητήρια στην ομάδα μπάσκετ των Τρικάλων.
Τα δεκάλεπτα: 14-16, 37-30, 55-48, 73-64.
ΤΡΙΚΑΛΑ (Φλεβαράκης): Ντάουελ 17, Τσιάρας 6, Κόντζερ 19, Βίλιαμσον 3, Σοκο 13, Καραθανάσης 5, Ρόμπινσον 5, Τιγκ 5.
ΚΑΒΑΛΑ (Τζήμας): Γκόρντον 3, Κεμπ 9, Ταπούτος 2, Κοστόβ 17, Βάργκας 11, Μεντλίν 6, Γιαννακίδης 8, Καλαϊτζίδης 8.