Μπάσκετ

Έβαλε δύσκολα στην ΑΕΚ...

Posted in Μπάσκετ

12189262 665288510241001 969467943441573331 o

Η ομάδα της Καβάλας παρά το γεμάτο απουσιολόγιο (Ταπούτος, Δεμερτζής, Σίνης, Βελισσαρίου) ήταν αρκετά ανταγωνιστική κόντρα στην πρωτοπόρο του πρωταθλήματος της Basket League, Α.Ε.Κ. από την οποία ηττήθηκε με σκορ 80-72.

Η ομάδα της πόλης μας έπαιξε καλά στο πρώτο δεκάλεπτο αν και το τελείωσε πίσω στο σκορ με 28-21,συνέχισε με την ίδια δυναμική και στο δεύτερο δεκάλεπτο και το επί μέρους 17-21(45-42 ημίχρονο) υπέρ των παικτών του Γιάννη Τζήμα έδειξε ότιη ομάδα δεν θα τα παρατήσει εύκολα.Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ πήρε μια διαφορά καθώς έλεγξε τα ριμπάουντ και στις δυο πλευρές του γηπέδου και εκμεταλλεύτηκε τα λάθη της Καβάλας με το τελικό 80-72 να σφραγίζει τις προσπάθειες των δύο ομάδων.

Κορυφαίοι για τους γηπεδούχους ήταν οι Χέρστον, Μιλόσεβιτς και Μαυροκεφαλίδης, ενώ για την Καβάλα ξεχώρισαν οι Τζόουνς και Κοστόφ.

Για 5ο αγώνα φαίνεται η απουσία σέντερ από την ομάδα μας ο Βαν ΝτερΜαρς είναι κατώτερος των περιστάσεων με αποτέλεσμα να επωμίζεται όλο το βάρος στον Βάργκαζ, ο οποίος με την φυσική φθορά των φάουλ αναγκάζει τον προπονητή να παρατάσσει την ομάδα με κοντά σχήματα, αυτό έχει ως αποτέλεσμα την απώλεια των ριμπάουντ (35 είχε σήμερα η ΑΕΚ, 10 επιθετικά) και την δυνατότητα δεύτερων επιθέσεων στους αντιπάλους.

Τα δεκάλεπτα: 28-21, 45-42, 64-56, 80-72

ΑΕΚ (Ντράγκαν Σάκοτα):Παπαντωνίου 4, Σάκοτα 12, Χέρστον 16, Μιλόσεβιτς 14, Σκραμπ 3, Μαυροκεφαλίδης 13, Κάρτερ 2, Κατσίβελης 2, Καλαμπόκης 7, Γουόρεν 8

Έ.Κ. Καβάλας (Γιάννης Τζήμας): Κεμπ 2, Βαν ντερ Μαρς 4, Σταμπουλής 7, Κοστόφ 16, Τζόουνς 22, Καλαϊτζίδης 4, Λίβας 3, Βάργκας 6, Ρόμπινσον 8