Μπάσκετ

ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΗΛΕΚΤΡΟΣΟΚ

Posted in Μπάσκετ

12234985 669343099835542 6675722196216893938 n

Με σκημμένο κεφάλι αποχώρησαν από το Αλεξάνδρειο οι παίκτες της Καβάλας για 6η φορά φέτος στο πρωτάθλημα της Basket League καθώς ηττήθηκαν πολύ εύκολα από τον Άρη με 68-50 στην σάλα Νίκος Γκάλης, παρά το γεγονός ότι προηγήθηκαν μεχτι τα μέσα του δευτέρου δεκαλέπτου.

Ο Στιβ Γιατζόγλου παρέταξε την ομάδα με έμφαση στην επιθετική άμυνα και το κλέψιμο στην πάσα κάτι που έγινε αρκετές φορές στο πρώτο ημίχρονο με την Καβάλα ως το 15ο λεπτό (περασε μπροστά ο Άρης 24-23) να κρατάει το προβάδισμα, αλλά να μην μπορεί να εκμεταλλευτεί τα πολλά λάθη των κιτρίνων που στα μέσα του δευτέρου δεκαλέπτου έτρεξαν ένα σερί 11-0 και πήραν μια διαφορά 8 πόντων (31-23) κλείνοντας το ημίχρονο 33-26 υπέρ τους, καθοριστικός παράγοντας για την κατάρρευση της ομάδας και το σερί του Άρη ήταν ότι Βαν ντερ Μαρς και Ταπούτος ‘’φορτώθηκαν’’ νωρίς με 3 φάουλ με αποτέλεσμα να παίζει η ομάδα με κοντό σχήμα.Στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης έκανε παιχνίδι συντήρησης αυξάνοντας παράλληλα την διαφορά αρχικά στο +17 (50-33) με την Καβάλα να μην μπορεί να πλησιάσει στο σκορ, και αργότερα στο +20 (68-48) λίγο πριν την λήξη με Λίβα να γράφει το τελικό 68-50.

Αξίζει να σημειωθεί ότι πριν την έναρξη του αγώνα η Κ.Α.Ε. Άρης τιμησε τους Χρ.Ταπούτο και Στ.Γιατζόγλου για την προσφορά τους στον σύλλογο και το Ελληνικό μπάσκετ.

Διαιτητές: Γκούμας – Γεωργιάδης – Λόρτος.
Τα δεκάλεπτα: 17-17, 33-26, 50-37, 68-50.
ΑΡΗΣ(Πρίφτης): Ξανθόπουλος 2, Πελεκάνος 4, Τσούπκοβιτς 2, Ουάιτ 14 , Ουότερς 15, Ζάρας 3, Χάγκινς 8, Κοέν 4, Μούρτος 2, ΜακΝίλ 14.
ΚΑΒΑΛΑ(Γιατζόγλου): Κεμπ 11, Ταπούτος 10 ,Καλαϊτζίδης 3, Λίβας 2, Τζόουνς 7, Ρόμπινσον 12 , Βάργκας 5.