×

Προειδοποίηση

JFolder: :files: Η διαδρομή δεν καταλήγει σε φάκελο. Διαδρομή: [ROOT]/images/basket/2010-2011/12
×

Σημείωση

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/basket/2010-2011/12

Μπάσκετ

(12) Ενωση - Πανελλήνιος 81-70

Posted in Μπάσκετ

Νίκη-παραμονή με τη δύναμη του  «Κάστρου»!

{gallery}basket/2010-2011/12:130:160:1:0{/gallery}

κάντε κλικ για περισσότερες photos.

Επέστρεψε η δύναμη του… «Κάστρου» και η  Καβάλα νίκησε με 81-70 στην Καλαμίτσα τον Πανελλήνιο, σε ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι. Ο επιθετικός πλουραλισμός που επέδειξε έχοντας πέντε παίκτες να σημειώνουν διψήφιο αριθμό πόντων και η προσωπικότητα των Παλάσιο (17π., 9ρ., 4ασ., 4κλ.) και Γιόροβιτς (17π., 4ρ.) ήταν τα κλειδιά της νίκης της Καβάλας.

Ο Πανελλήνιος από  την άλλη είχε σε μεγάλη μέρα για  μια ακόμα φορά τον Στιβ Σμιθ (24π., 14ρ.) και τον νεοφερμένο Τορίν Φράνσις (20π., 7ρ.), που απ' ό,τι φάνηκε δεν χρειάζεται διάστημα προσαρμογής, αλλά πέραν τούτων κανείς άλλος δεν μπόρεσε να βοηθήσει ουσιαστικά.

Το παιχνίδι στο κλειστό της Καλαμίτσας ήταν εξαιρετικά αμφίρροπο στο πρώτο ημίχρονο, οπότε η Καβάλα κατάφερε μετά βίας και προς το τέλος του να πάρει ένα ισχνό προβάδισμα. Όμως στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι έλεγξαν απόλυτα το ρυθμό, χάρη στην ηγετική παρουσία του Παλάσιο, και με τους Γιόροβιτς και Χαφ να πετυχαίνουν κρίσιμους πόντους, ξέφυγε και έφτασε στη νίκη. Ο Φινλανδός σημείωσε 13 πόντους, ενώ οι Μάκιντος (12π.) και Καραποστόλου (10π.) συνεισέφεραν σημαντικά στο πρώτο ημίχρονο.

Ο Πανελλήνιος δεν  άντεξε, διότι εκτός των δύο  Αμερικανών του, δεν είχε άλλες λύσεις. Ο Μπέιλι, που έπαιζε τραυματίας, είχε μόνο μια μικρή αναλαμπή στην τρίτη περίοδο, ενώ έλειπαν και βασικοί παίκτες όπως ο Μανόλης Παπαμακάριος, ο Γιώργος Καλαϊτζής, αλλά και ο Τζούρο Όστοϊτς, που τραυματίστηκε στον πρόσφατο αγώνα με τον Κολοσσό.

Αμφίρροπο πρώτο ημίχρονο…

Ο αγώνας πήρε ξέφρενο ρυθμό στην αρχή και καθώς οι άμυνες και των δύο ομάδων εμφάνιζαν χαλαρότητα, ο κόσμος που ήταν στο κλειστό της Καλαμίτσας είχε τη χαρά να βλέπει ωραίο μπάσκετ. Ο Λαμόντ Μάκιντος ξεκίνησε... αφιονισμένος, λες και ήθελε να αποδείξει στο Θανάση Σκουρτόπουλο και τον Πανελλήνιο πως άδικα δεν τον περίμεναν στην αρχή της χρονιάς να επιστρέψει από τον τραυματισμό του και τον έδιωξαν πριν καν αρχίσει το πρωτάθλημα. Ο Αμερικανός γκαρντ μαζί με τον Σωτήρη Καραποστόλου εκτελούσαν κατά συρροή στην πρώτη περίοδο για λογαριασμό της Καβάλας, όμως από την άλλη πλευρά ο Πανελλήνιος είχε απαντήσεις στα πρόσωπα των δύο καινούριων Αμερικανών του. Αφενός του Στιβ Σμιθ, που έχει επιστρέψει φουριόζος στο ελληνικό πρωτάθλημα, και αφετέρου του Τορίν Φράνσις, που παρόλο που δεν έχει συμπληρώσει ούτε μία εβδομάδα στην Ελλάδα, μοιάζει να έχει προσαρμοστεί σε αυτά που ζητά από αυτόν ο προπονητής του Πανελληνίου και να βοηθά. Καθώς, λοιπόν, οι δύο  ομάδες δεν είχαν πρόβλημα να σκοράρουν  στην πρώτη περίοδο, το σκορ πήρε διαστάσεις (26-26), αν και καμία εκ των δύο δεν μπόρεσε να πάρει κάποια καλή διαφορά υπέρ της.

Στη δεύτερη περίοδο  ο ρυθμός έπεσε, όμως ήταν η Καβάλα εκείνη η οποία μπόρεσε δύο  φορές να ξεφύγει λίγο χάρη στα  τρίποντά της. Ενα από τον Γιόροβιτς  έκανε στο 14' το σκορ 36-31 κι άλλο ένα από τον Χαφ έδωσε στους γηπεδούχους τη μεγαλύτερη διαφορά για το πρώτο μέρος στο 16' (41-35). Παρ' όλο που οι Μάκιντος, Καραποστόλου σίγησαν και ο Σίμονς έδειχνε επηρεασμένος από τον τραυματισμό του (τα ριμπάουντ του πάντως τα μάζευε...), εντούτοις η Καβάλα κατάφερνε να διατηρεί την πρωτοπορία στο σκορ, καθώς έδωσε κάποιες λύσεις και ο Παλάσιο.

Όμως και ο Πανελλήνιος  συνέχιζε να ακολουθεί, παρά τις απουσίες του και τη μέτρια παρουσία του  Μπέιλι, που έπαιζε τραυματίας. Σμιθ και Φράνσις κυριαρχούσαν μέσα στα καλάθια και κρατούσαν όρθιους τους "ολυμπιονίκες", που δεν επηρεάστηκαν από τις απόπειρες ξεσπάσματος της Καβάλας και την ακολούθησαν ως το τέλος.

Το  ξύπνημα των Γιόροβιτς, Παλάσιο!

Στην τρίτη περίοδο  η Καβάλα πήρε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα, αφού όμως πρώτα χρειάστηκε να περάσει το πρώτο πεντάλεπτο και να την... ταρακουνήσει ο Πανελλήνιος. Στη μοναδική αναλαμπή του ο Μορίς Μπέιλι έβαλε πέντε συνεχόμενους πόντους δίνοντας σημαντική βοήθεια στους άλλους δύο συμπατριώτες του και πρωταγωνιστώντας σε ένα σερί 8-0 με το οποίο οι "ολυμπιονίκες" πέρασαν μπροστά 53-49 στο 26' εγείροντας σοβαρές αξιώσεις νίκης.

Ωστόσο η αντίδραση  της Καβάλας ήταν άμεση. Με τον Μιλτ Παλάσιο να κάνει πολύ πιο αποτελεσματική διαχείριση του παιχνιδιού σκοράροντας κιόλας όποτε χρειαζόταν και με τον Μπράνκο Γιόροβιτς να έχει πάρει το όπλο του ήδη από την αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι απάντησαν με ένα δικό τους σερί 11-2 με το οποίο έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 60-55. Ρόλο «κλειδί» διαδραμάτισε και ο Σον Χαφ, ο οποίος έκανε με τρίποντο το 60-55, ενώ λίγο αργότερα, στο 33', με ένα ακόμα τρίποντο, έδωσε στην ομάδα του για πρώτη φορά διαφορά 8 πόντων (69-61). Από εκεί και μετά τα πάντα έγιναν πιο εύκολα για την Καβάλα, δεδομένου ότι και ο Πανελλήνιος ξέμεινε από λύσεις.

Οι Σμιθ και Φράνσις, μολονότι συγκινητικοί, δεν μπορούσαν  να κερδίσουν χωρίς βοήθεια, η  οποία ποτέ δεν ήρθε, αφού ο Μπέιλι δεν έδωσε συνέχεια στην καλή προσπάθειά του στο τρίτο δεκάλεπτο, η  Σάμο Ούντριχ ήταν μέτριος σε ένα ακόμα παιχνίδι της Α1 και άλλος δεν υπήρχε για να βάλει ένα χεράκι. Αντίθετα, η Καβάλα  είχε βρει ρυθμό και καθώς  οι Γιόροβιτς και Παλάσιο έκαναν περίπου ό,τι ήθελαν στο παρκέ, η διαφορά μεγάλωνε. Περίπου ένα λεπτό πριν τη λήξη η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη προηγήθηκε με 81-68 και έφτασε σε μία ακόμα εντός έδρας νίκη, που τη διατηρεί πολύ ψηλά στη βαθμολογία.

Τα  δεκάλεπτα: 26-26, 41-39, 60-55, 81-70

ΚΑΒΑΛΑ: Μάκιντος 12(2), Παλάσιο 17, Κοστόφ, Χαφ 13(3), Παπανικολάου, Σίμονς 6, Γεωργάκης 2, Γιόροβιτς 17(1), Καραποστόλου 10(2), Αγγελόπουλος 4.

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ: Ξανθόπουλος 7(1), Μπέιλι 7(1), Κράμπενχοφτ 2, Σμιθ 24(1), Σκλάβος 5(1), Ούντριχ 5, Φράνσις 20, Κομποδιέτας.