68

Κομισάριοι: Ντίνος Λευτέρης

Διαιτητές:Τανατζής Γεώργιος , Ψαριανός Αλέξανδρος , Μάνος Αναστάσιος

(αντιγραφή από το novasports.gr)
Το Περιστέρι δυσκολεύτηκε στο έπακρον, αλλά εν τέλει κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Καβάλας με 73-68. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν ακόμα και με 16 πόντους, πλην όμως η Καβάλα αντέδρασε πολύ καλά, επέστρεψε και έδωσε τη μάχη της. Δεν τα κατάφερε, καθώς το τρίποντο του Αλέξη Κυρίτση δεν βρήκε στόχο.

Η Καβάλα έμεινε κοντά στο σκορ για ένα ημίχρονο, παίζοντας καλό μπάσκετ και περιορίζοντας αισθητά τους παίκτες του Περιστερίου που στα εντός έδρας παιχνίδια συνηθίζουν να ανοίγουν τον ρυθμό. Η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου προηγήθηκε στο τέλος της πρώτης περιόδου με 23-20, αλλά η Καβάλα κέρδισε στο επί μέρους σκορ στην δεύτερη περίοδο κι έτσι οι δύο ομάδες μπήκαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 36-35.

Όλα άλλαξαν στο τρίτο δεκάλεπτο με το Περιστέρι να παίζει εξαιρετική άμυνα και τον Τσιάκο να πραγματοποιεί πολύ καλή εμφάνιση. Οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα επί μέρους σκορ 19-8 και ανέβασαν τη διαφορά πάνω από τους δέκα πόντους (55-43). Όλα έδειχναν πως το Περιστέρι να σημείωνε ακόμα μία εντός έδρας νίκη, ωστόσο η Καβάλα στα τελευταία τρία λεπτά κατάφερε να μειώσει σε 66-63, ενώ ο Αλέξης Κυρίτσης αστόχησε σε τρίποντο για να στείλει το ματς στην παράταση με το σκορ στο 71-68.

Τα δεκάλεπτα:  23-20, 36-35, 55-43, 73-68
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σκουρτόπουλος): Χάμοντς 6, Νέλσον, Παπανικολόπουλος 11 (1), Β. Μάντζαρης 4, Μπράμος 11, Φέισον 11 (1), Αντ. Μάντζαρης, Μαργαρίτης, Δεληγιάννης 2, Τσιάκος 16 (1), Αρνολντ 12
ΚΑΒΑΛΑ (Αλεξανδρής): Νίκου, Σούντοφ 4, Στεφανίδης, Αγγελόπουλος 2, Χαφ 4 (1), Κόλινς 15 (1), Κυρίτσης 15, Παλάσιο 11 (1), Ραϊσεβιτς 10, Σιγκούνας, Τσέρανιτς 1, Γκούστας 6
------------------

(αντιγραφή από το contra.gr)

Το αστέρι

Ο Γιώργος Τσιάκος ξέρει το ρόλο του στο Περιστέρι και φροντίζει σε κάθε ευκαιρία να επιβεβαιώνει πόσο σημαντικός είναι για τη συνολική λειτουργία. Με 16 πόντους και 8 ριμπάουντ (5 επιθετικά) ο έμπειρος φόργουορντ ήταν κρυφός άσος στο μανίνικ του Σκουρτόπουλου.

Απογοήτευση

Ο Μπρούνο Σούντοφ δεν έδωσε στην Καβάλα εκείνα που προστάζει η εμπειρία και η ποιότητα του. Πήρε λίγες προσπάθειες και έμεινε ουσιαστικά εκτός αγώνα.