×

Προειδοποίηση

JFolder: :files: Η διαδρομή δεν καταλήγει σε φάκελο. Διαδρομή: [ROOT]/images/aok/10-11/03/episodia
×

Σημείωση

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/aok/10-11/03/episodia

title - alt
Ο Παναθηναϊκός για δεύτερη συνεχή χρονιά δεν μπόρεσε να φύγει νικητής από το «Ανθή Καραγιάννη», αφού στο πλαίσιο της 3ης ημέρας για το πρωτάθλημα ΟΠΑΠ της Σούπερ Λίγκας, υποχρεώθηκε σε ισοπαλία 2-2 (όπως και πέρυσι) με την Καβάλα. Τα γκολ των πρωταθλητών, που έφτασαν τους πέντε βαθμούς, σημείωσε ο Σισέ (12`, 79`), ενώ για την Καβάλα, που έχει μόλις δύο βαθμούς σε τρεις αγώνες, σκόραραν οι Ντουγκλάο (30`) και Νταρσβίλ (33`).

Συναρπαστικό από κάθε άποψη ήταν το πρώτο ημίχρονο στο «Ανθή Καραγιάννη», με τον Παναθηναϊκό να παίρνει το προβάδισμα μόλις στο 12ο λεπτό και την Καβάλα να σημειώνει την απόλυτη ανατροπή με τη συμπλήρωση 33 λεπτών αγώνα. Στην πρώτη αξιόλογη φάση του αγώνα, οι «πράσινοι» άνοιξαν το σκορ. Στο 12`, από την εξαιρετική πάσα του Νίνη, ο Σισέ με δεξί πλασέ πάνω στην κίνηση έστειλε την μπάλα να περάσει κάτω από τα πόδια του Βαγιέχο και να καταλήξει στο βάθος των δικτύων της Καβάλας. Έξι λεπτά αργότερα, από το δεξί βολέ του Νίνη έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι της εστίας του Βαγιέχο. Αυτή ήταν η τελευταία σημαντική ευκαιρία της ομάδας του Νίκου Νιόπλια στο α` ημίχρονο, αφού μέχρι την ολοκλήρωσή του οι «πράσινοι» είδαν το… χάρο με τα μάτια τους.
Στο 24`, ο Νταρσβίλ σούταρε μέσα από την περιοχή, όμως ο Τζόρβας απέκρουσε εντυπωσιακά, ενώ στο 25` η Καβάλα σημάδεψε… δις το δοκάρι. Από το κόρνερ, ο Πετκάκης με γυριστό σουτ μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα (με την παρέμβαση και του Τζόρβα) στο οριζόντιο δοκάρι, ενώ στην επαναφορά, από κεφαλιά του Ντουγκλάο η μπάλα χτύπησε εκ νέου στο οριζόντιο δοκάρι, πριν καταλήξει άουτ. Η υπεροχή των γηπεδούχων μεταφράστηκε σε γκολ στο 30`. Από εκτέλεση φάουλ του Αμπντούν από αριστερά, ο Ντουγκλάο πήδησε ψηλότερα απ` όλους και με κεφαλιά έφερε το ματς στα ίσα (1-1). Και ενώ τα πανηγύρια δεν είχαν κοπάσει, ήρθε και το δεύτερο γκολ της Καβάλας. Από τη σέντρα του Οικονόμου και πάλι από τα αριστερά, ο Νταρσβίλ με κεφαλιά έκανε το 2-1 για τους «Αργοναύτες», σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.
Στο 74` από το γύρισμα του Ιωαννίδη προς το ύψος του πέναλτι, ο Λουίς Γκαρσία έστειλε την μπάλα να περάσει ελάχιστα έξω από το δεξί δοκάρι της εστίας του Βαγιέχο, ενώ δύο λεπτά αργότερα η Καβάλα έχασε διπλή ευκαιρία για να πετύχει ακόμη ένα γκολ. Ο Ονουάτσι από το ύψος του πέναλτι, μετά την πάσα ακριβείας του Αμπντούν, σούταρε πάνω στην κίνηση όμως απέκρουσε εξαιρετικά ο Τζόρβας, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο γκολκίπερ του Παναθηναϊκού είπε «όχι» και στο σουτ του Ογκμπέτσε. Και επειδή η μπάλα τιμωρεί, η ομάδα του Νιόπλια ήταν αυτή που πέτυχε γκολ, όταν στο 79ο λεπτό, από τη σέντρα του Λέτο, ο Σισέ «νίκησε» στον αέρα δύο αντιπάλους και με κεφαλιά παραβίασε για δεύτερη φορά την εστία του Βαγιέχο (2-2). Ο Σισέ προσπάθησε να χαρίσει τη νίκη στον Παναθηναϊκό στα τελευταία λεπτά του αγώνα και παράλληλα να σημειώσει χατ-τρικ, όμως σε δύο περιπτώσεις δεν ήταν το ίδιο αποτελεσματικός, με αποτέλεσμα να παραμείνει το ισόπαλο 2-2.

Διαιτητής: Αν. Κάκος (Κέρκυρας)

Κίτρινες κάρτες: Πετκάκης, Ντιέ, Χργκόβιτς – Λέτο, Νίνης, Λουίς Γκαρσία

ΚΑΒΑΛΑ (Ντράγκαν Οκούκα): Βαγιέχο, Πετκάκης (67` Ντικρόκ), Οικονόμου, Ντουγκλάο, Τόμασιτς, Ντιέ, Καρντόσο, Ονουάτσι (77` Χργκόβιτς), Αμπντούν, Βουτσίτσεβιτς, Ντάρσβιλ (56` Ογκμπέτσε).
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Νιόπλιας): Τζόρβας, Μπουμσόνγκ (71` Κατσουράνης), Καντέ, Νίνης, Σισέ, Γκοβού (46` Λουίς Γκαρσία), Λέτο, Ζιλμπέρτο Σίλβα, Μαρίνος (60` Ιωαννίδης), Βύντρα, Καραγκούνης.

Δηλώσεις Οκούκα

Όταν θα είναι όλοι 100% έτοιμοι θα μπορούμε να κερδίσουμε αντιπάλους όπως ο Παναθηναϊκός".
"Θέλω να συγχαρώ τους παίκτες μου, έπαιξαν πολύ καλά. Είμαι ευχαριστημένος από τον τρόπο που παίξαμε όχι από το αποτέλεσμα. Εγινε ένα πολύ καλό παιχνίδι σήμερα και από τις δύο ομάδες. Το καθοριστικό σημείο του αγώνα ήταν η μεγάλη ευκαιρία που είχαμε τρία λεπτά πριν το δεύτερο γκολ του Παναθηναϊκού. Όμως ορισμένες στιγμές συμβαίνουν αυτά. Ξέραμε ότι θα παίξουμε κόντρα σε μια μεγάλη ομάδα αλλά είχαμε 5-6 ευκαιρίες για να διευρύνουμε το σκορ.

Πρέπει να συνεχίσουμε για το επόμενο παιχνίδι. Μην ξεχνάμε ότι οι παίκτες είναι μόνο τρεις βδομάδες όλοι μαζί. Ο Νταρσεβίλ και ο Βουτσίτσεβιτς δεν είναι 100% έτοιμοι να παίξουνε 90 λεπτά. Όταν θα είναι όλοι 100% έτοιμοι θα μπορούμε να κερδίσουμε αντιπάλους όπως ο Παναθηναϊκός".

Δηλώσεις Νιόμπλια:

Πάλι καλά που πήραμε την ισοπαλία.
«Κερδίζαμε 1-0, αλλά στο τελευταίο 20λεπτο του πρώτου ημιχρόνου δεν διαχειριστήκαμε σωστά το ματς και μετά τρέχαμε στο δεύτερο ημίχρονο. Ηταν σαν να έπεσαν οι ασφάλειες. Νομίζαμε ότι τελείωσε το ματς. Δικαιολογίες μηδέν. Πάλι καλά που πήραμε την ισοπαλία. Η Καβάλα βρέθηκε δίκαια μπροστά στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο, αφού μετά το 1-0 παίζαμε αργά, αργά, αργά, αργά. Μετά το 1-0 αντί να πάμε για άλλο γκολ άρχισαν τα νεύρα και τα λάθη», τόνισε αρχικά.

Και πρόσθεσε: «Στόχος μας σε κάθε παιχνίδι είναι η νίκη. Τόσο με την Ξάνθη την πρώτη αγωνιστική, όσο και σήμερα καταφέραμε να προηγηθούμε αλλά όχι και να κρατήσουμε το υπέρ μας σκορ».

{gallery}aok/10-11/03/episodia:100:100:0:0{/gallery}