Posted in Ποδόσφαιρο

Αποκλεισμός από τα...11 μέτρα!

PERISTERI1

PERISTERI1
Σε ένα παιχνίδι με αρκετές φάσεις και πολύ καλό ρυθμό, ο Ατρόμητος με κορυφαίο τον Εμανουέλ Περόνε, επικράτησε 1-0 της Καβάλας στο γήπεδο του Περιστερίου και πέρασε στους «8» του Κυπέλλου Ελλάδας ΟΠΑΠ.
Ο Αργεντίνος επιθετικός με πέναλτι- που κέρδισε ο ίδιος- πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης. Ευκαιρίες και για τις δύο ομάδες στο πρώτο μέρος, καλύτερος ο Ατρόμητος στο δεύτερο.

H εικόνα του αγώνα...

PERISTERI2

PERISTERI2
«Χορταστικό»-με αρκετές φάσεις και γρήγορο ρυθμό- ήταν το πρώτο ημίχρονο στο Περιστέρι, παρόλο που καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να «ματώσει» τα αντίπαλα δίχτυα. Η Καβάλα πίεζε ψηλά δυσκολεύοντας την ανάπτυξη των γηπεδούχων, που έψαχναν τον ορεξάτο Περόνε. Μετά από ένα αναγνωριστικό δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πλησίασαν στην επίτευξη ενός τέρματος. Οι γηπεδούχοι είχαν δύο καλές προσπάθειες με τον Περόνε( ένα σουτ στο 11' που μπλόκαρε ο Γκαλίνοβιτς και μια κεφαλιά που πέρασε λίγο έξω) ενώ οι φιλοξενούμενοι απείλησαν δύο φορές με τον Ονουάτσι και είχαν και την ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου. Ο Βουτσίτσεβιτς στο 24' θα κάνει το σουτ, ο Μιχαηλίδης θα διώξει δύσκολα προς τα πλάγια, ο Ονουάτσι θα πασάρει στον Χργκόβιτς, το σουτ του όμως θα περάσει λίγο έξω από το κάθετο δοκάρι του Ατρόμητου.

Πολύ δυνατά μπήκαν οι παίκτες του Γιώργου Δώνη στο δεύτερο ημίχρονο και ευτύχησαν πολύ νωρίς να πάρουν κεφάλι στο σκορ. Μετά από ωραίο συνδυασμό, ο εκ των κορυφαίων της ομάδας του Περιστερίου, Περόνε βρέθηκε σε θέση βολής ανατράπηκε από τον Θεοδωρέλη και ευστόχησε στο πέναλτι βάζοντας μπροστά τους γηπεδούχους. Πριν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί και πάλι ο Περόνε βρέθηκε σε θέση βολής αλλά αστόχησε. Η Καβάλα στην συνέχεια πίεσε, είχε δύο ευκαιρίες, με καλύτερη αυτή του Πετκάκη στο 79' το σφύριγμα της λήξης του Μιχάλη Κουκουλάκη, βρήκε την ομάδα του Γιώργου Δώνη στην επόμενη φάση.

Ατρόμητος (Δώνης): Mιχαηλίδης, Νάστος, Μπαζίνσκι, Ολιβέιρα, Μελισσάς, Νεμπεγλέρας, Σαρμιέντο(77' Φαβάλι), Σφακιανάκης, Καμαρά(90' Καραλής), Σαγκανόφσκι, Περόνε (74' Αναστασάκος)
Καβάλα (Κάσπερτσακ): Γκαλίνοβιτς, Σιόντης(58'Πετκάκης), Ντουγκλάο, Θεοδωρέλης(78'Γιάννου), Χργκόβιτς, Ντιε, Καρντόσο, Βουτσίτσεβιτς (55' Δρόσος), Αμπντούν, Ονούατσι, Ογκμπέτσε.