Posted in Ποδόσφαιρο

«Τρέλα  πουλάμε και στην Ευρώπη θα πάμε»!…

corfu6

corfu6
Η Καβάλα επικράτησε 1-0 της Κέρκυρας στο στάδιο «Ανθή Καραγιάννη», επέστρεψε στην 5η θέση της βαθμολογίας και συνεχίζει να κάνει όνειρα Ευρώπης. Σκόρερ για τους Αργοναύτες ο Μάριους Νικουλάε μετά από κάθετη πάσα του Λιονέλ Ρίος.

To ξεκίνημα της αναμέτρησης ήταν πολύ υποτονικό για τις δύο ομάδες οι οποίες να προσπαθούν να βρουν τα πατήματά τους στον (κακό) αγωνιστικό χώρο του «Ανθή Καραγιάννη». Έτσι στα πρώτα  λεπτά είδαμε κάτι που σπάνια βλέπουμε σε εντός έδρας ματς των Αργοναυτών, τον φιλοξενούμενο να έχει την κατοχή της μπάλας. Η ομάδα του Μπόζινταρ Μπάντοβιτς μέχρι το 25΄ ήλεγχε την αναμέτρηση και θα μπορούσε να είχε προηγηθεί στο 24΄ όταν ο Μακρής συνδυάστηκε με τον Τσίγκα, ο δεύτερος μπήκε στη μεγάλη περιοχή, σούταρε αλλά η μπάλα κόντραρε και πέρασε άουτ.

Νικουλάε  και γκολ!

Στη συνέχεια η Καβάλα ανέβηκε και στο 28΄ οι Αργοναύτες διαμαρτύρονται για πεντακάθαρο πέναλτι που δεν της έδωσε ο Βοσκάκης. Ο Νικουλάε μπήκε στην περιοχή, ο Γραμμόζης φαίνεται να τον, ανατρέπει αλλά ο διαιτητής Βοσκάκης άφησε το παιχνίδι να συνεχιστεί. Και τελικά στο 41΄ η ομάδα του Χένρι Κάσπερτσακ άνοιξε το σκορ. Ο Ρίος έξω από την περιοχή πάσαρε στον Νικουλάε, με τον Ρουμάνο στράικερ με ωραία προβολή να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Κωνσταντόπουλου.

Η Κέρκυρα την κατοχή, η Καβάλα τις ευκαιρίες…

Στο δεύτερο ημίχρονο η Κέρκυρα προσπάθησε να μπει από  την αρχή δυνατά για να κυνηγήσει  το γκολ της ισοφάρισης, αλλά δεν  κατάφερε να απειλήσει την εστία  της Καβάλας. Μάλιστα οι Αργοναύτες γινόντουσαν επικίνδυνοι μέσω των αντεπιθέσεων. Όπως έγινε στο 52΄ όταν ο Νικουλάε βγήκε τετ α τετ με τον Κωνσταντόπουλο, αλλά προσπάθησε να τον περάσει αντί να πλασάρει, ο Ελληνας γκολκίπερ τον έκλεισε σωστά με τον Ρουμάνο να πέφτει μόνος του και τον Βοσκάκη ορθά να του δείχνει κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία.

Οι Νησιώτες απείλησαν  πρώτη φορά στο δεύτερο ημίχρονο στο 63΄ μετά από σέντρα του Επστάιν, ο Τσίγκας πήρε την κεφαλιά, αλλά ο Γκαλίνοβιτς μπλόκαρε τη μπάλα. Η Καβάλα όμως είχε την μεγαλύτερη ευκαιρία της επανάληψης στο 76΄. Ο Αμπντούν εκτέλεσε ένα φάουλ από τα πλάγια της μεγάλης περιοχής, ο Ντουγκλάο πήδηξε ψηλότερα απ΄ όλους, αλλά η κεφαλιά του τράνταξε το δοκάρι του Κωνσταντόπουλου.

Φωνάζει η Καβάλα για Βοσκάκη

Σε τρεις περιπτώσεις διαμαρτύρεται η Καβάλα για πέναλτι. Αρχικά στο 28’ σε μαρκάρισμα στον Νικουλάε. Ο Βοσκάκης έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι αν και φάνηκε ότι ο Ρουμάνος φορ ανατράπηκε και έπρεπε να δώσει πέναλτι. Η ίδια περίπτωση είναι και η φάση του 52’, όπου ανατράπηκε από τον Κωνσταντόπουλο. Τέλος, στο 75’ ο Παρασκευαΐδης κάνει χέρι, όταν ο Αμπντούν μέσα στη μεγάλο περιοχή πάει να τον περάσει από πάνω τη μπάλα,  το οποίο ο ρέφερι από το Σύνδεσμο Ηπείρου και πάλι δεν το είδε…

Καβάλα (Χένρικ Κάσπερτσακ): Γκαλίνοβιτς, Τόμασιτς, Ντουγκλάο, Χργκόβιτς, Πφέρτσελ, Καρντόσο (70' Σιόντης), Ντικρόκ, Αμπντούν, Ονουάτσι, Νικουλάε, Ρίος.

Κέρκυρα (Μπόζινταρ  Μπάντοβιτς): Κωνσταντόπουλος, Στολτίδης (46' Χαμπλ), Καλαντζής, Μίχος, Τσίγκας (65' Μαζνόφ), Παρασκευαΐδης, Μαϊστόροβιτς, Κοντοδήμος, Επστάιν, Γραμμόζης, Μακρής.