Καβάλα - Ξάνθη

Posted in Ποδόσφαιρο

alt

{αντιγραφή από contra.gr}
Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μπέντζαμιν Ονουάτσι, η Καβάλα ανέτρεψε το εις βάρος της σκορ και έφτασε στην νίκη με 2-1 επί της Ξάνθης, αποτέλεσμα που την φέρνει μόνη στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας, δύο βαθμούς πίσω από τον Άρη.

Η εικόνα του αγώνα:

Η Καβάλα ξεκίνησε πιο δυνατά στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, χωρίς να καταφέρει ωστόσο να απειλήσει ουσιαστικά την άμυνα των φιλοξενούμενων, οι οποίοι σε αυτό το διάστημα υπέπεσαν σε αρκετά σκληρά μαρκαρίσματα.
Η πρωτοβουλία των κινήσεων ανήκε στους "αργοναύτες", όμως η Ξάνθη ευτύχησε να προηγηθεί σε μία από τις αντεπιθέσεις που επιχείρησε στο 18ο λεπτό.
Συγκεκριμένα, ο συνήθης ύποπτος, Μάουρο Πόι, έγινε αποδέκτης της μπάλας μετά από κόντρες στα καρέ των γηπεδούχων και με ένα «ξερό» σουτ, δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Ιτάνζ.
Μετά από αυτήν την εξέλιξη, η Καβάλα ανέβασε ρυθμούς, όμως οι παίκτες της έβγαιναν

Καρέ - καρέ:

18' ΓΚΟΛ: Μετά από κόντρες στην περιοχή της Καβάλας, η μπάλα καταλήγει στον Πόι ο οποίος χωρίς να το πολυσκεφτεί, σουτάρει με τη μία, και νικάει τον Ιτάνζ.
25': Μετά από μπέρδεμα μεταξύ Κωστούλα και Γκσπούρνινγκ, η μπάλα στρώνεται στον Ρινκόν, το πλασέ του όμως ήταν "άψυχο" με αποτέλεσμα οι αμυντικοί να την προλάβουν.
45+1' ΓΚΟΛ: Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων η Καβάλα ισοφαρίζει με τον Ονουάτσι. Ο Ορούμα έβγαλε μία εξαιρετική κάθετη μπαλιά στον Νιγηριανό, ο οποίος πλάσαρε κάτω από τα πόδια του Λυμπερόπουλου.
68' ΓΚΟΛ: Ο Μπέντζαμιν Ονουάτσι διεκδίκησε μία χαμένη -όπως φαινόταν αρχικά- βαθιά μπαλιά, την απέσπασε από τον Τζάγκι και με ωραίο πλασέ πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, ανατρέποντας το σκορ για την ομάδα του.
73': Ο Ντιέ εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά, η μπάλα κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Λυμπερόπουλου.
86': Σέντρα από τα δεξιά μέσα στην περιοχή της Ξάνθης, ο Σμολάρεκ μόνος του μέσα στην μικρή περιοχή θα πάρει την κεφαλιά, με τον Λυμπερόπουλο να διώχνει σε κόρνερ.
πολύ συχνά οφσάιντ, με αποτέλεσμα να τελειώνουν άδοξα οι επιθετικές της προσπάθειες.

Η πρώτη ευκαιρία για γκολ από τους γηπεδούχους, ήρθε στο 25’ μετά από μπέρδεμα στα καρέ των "ακριτών", μεταξύ του Γκσπούρνινγκ (ο οποίος τραυματίστηκε και βγήκε στο 27’) και του Κωστούλα. Η μπάλα κατέληξε στον Ρινκόν που πλάσαρε αδύναμα όμως.
Η ισοφάριση ήρθε στο κομβικό πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, μετά από εξαιρετική κάθετη πάσα του Ορούμα στον Ονουάτσι και πλασέ του τελευταίου.
Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε, με τους Καβαλιώτες να πιέζουν και τους Ξανθιώτες να αμύνονται καλά.
Ένα τραγικό λάθος του Τζάγκι, όμως, που συνδυάστηκε με παλληκαρίσια ενέργεια του Ονουάτσι, έφερε την ανατροπή στο σκορ στο 68ο λεπτό της αναμέτρησης.
Πέντε λεπτά αργότερα ο Ντιέ εκτέλεσε φάουλ και η μπάλα κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Λυμπερόπουλου.
Στο υπόλοιπο διάστημα του ματς οι φιλοξενούμενοι δεν έδειξαν σημεία αντίδρασης και έτσι η ομάδα του Άαντ Ντε Μος έφτασε χωρίς άγχος στην τρίτη της νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια, σε πρωτάθλημα και κύπελλο, εντός μία εβδομάδας.

Κλειδί:

Η ισοφάριση για την Καβάλα ήρθε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου, ανεβάζοντας στα ύψη την ψυχολογία των παικτών της.

MVP:

Ο Μπέντζαμιν Ονουάτσι χάρισε τη νίκη στην Καβάλα με τα δύο γκολ που πέτυχε.

Αδύναμος κρίκος:

Ο Κιμ Τζάγκι έχασε την μπάλα από τον Ονουάτσι και ο τελευταίος έκανε το 2-1, που ήταν και το τελικό σκορ.

Διαιτητής: Α. Αμπάρκιολης (ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ)
Βοηθοί: Δ. Σαραϊδάρης (ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ), Π. Τρύφων (ΔΡΑΜΑΣ)

alt

Προιστορία αγώνων στο γήπεδο μας

26/03/00 - Καβάλα - Σκόντα Ξάνθη
Εισιτήρια: 1483
Σκόρ: 1-0 (ημίχρονο: 1-0)
40' Κουμπής Π. (Σουτ)

22/11/98 - Καβάλα - Σκόντα Ξάνθη
Εισιτήρια: 1872
Σκόρ: 1-1 (ημίχρονο: 0-0)
62' Διγκόζης Α. (Σουτ),83' Τεγγελίδης Π. (Σουτ)

22/02/98 - Καβάλα - Σκόντα Ξάνθη
Εισιτήρια: 1885
Σκόρ: 2-0 (ημίχρονο: 1-0)
26' Παπανδρέου Γ. (Σουτ),56' Παπανδρέου Γ. (Κεφαλιά

01/02/97 - Καβάλα - Σκόντα Ξάνθη
Εισιτήρια: 3052
Σκόρ: 5-2 (ημίχρονο: 2-0)
10' Καλλιμάνης Κ. (Κεφαλιά),21' Αθανασιάδης Α. (Σουτ), 55' Παπανδρέου Γ. (Κεφαλιά),63' Αθανασιάδης Α. (Σουτ),70' Παπανδρέου Γ. (Σουτ),58' Λουτσιάνο Ν. (Σουτ),79' Πάνο Λ. (Πέναλτι)

04/06/95 - Καβάλα - Σκόντα Ξάνθη
Εισιτήρια: 673
Σκόρ: 1-4 (ημίχρονο: 0-2)
84' Νικολαϊδης Θ. (Σουτ),19' Ιωσηφίδης Γ. (Σουτ),28' Τεγγελίδης Π. (Σουτ),  77' Τεγγελίδης Π. (Σουτ),90' Βιλανάκης Ά. (Σουτ)

alt

Σάββατο 20 Φεβρουαρίου 2010: Το σποτάκι που κυκλοφορεί ήδη στους δρόμους της Καβάλας
και καλεί τον κόσμο στο γήπεδο για τον αγώνα με την Ξάνθη...