×

Προειδοποίηση

JFolder: :files: Η διαδρομή δεν καταλήγει σε φάκελο. Διαδρομή: [ROOT]/images/aok/10-11/25
×

Σημείωση

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/aok/10-11/25

κάντε κλικ για περισσότερες photos.

Με γκολ του Ντζαμέλ Αμπντούν στο 60’ λεπτό, η Καβάλα επικράτησε στο «Ανθή Καραγιάννη» του Αστέρα Τρίπολης με 1-0 και πλέον βρίσκεται…πέντε βήματα πριν την έξοδο της στην Ευρώπη.

Αυτή ήταν η 10 νίκη της Καβάλας στο φετινό πρωτάθλημα και 3η εντός έδρας. Οι Αργοναύτες πλέον σε 25 αγώνες έχουν 38 βαθμούς και βρίσκονται πολύ κοντά στην είσοδο τους στα πλέι οφ. Από την άλλη, το συγκρότημα του Παύλου Δερμιτζάκη δεν κατάφερε να πάρει ένα θετικό αποτέλεσμα που θα το βοήθαγε να βγεί από την ζώνη του υποβιβασμού, καθώς μετά τη νέα ήττα του παρέμεινε στην 14η θέση της βαθμολογίας με 25 βαθμούς.

Ψάχνοντας το γρήγορο γκολ

Ο Χένρι Κάσπερτσακ παρέταξε την ομάδα του με 4-3-3 και τους Ονουάτσι – Αμπτούν στα άκρα της επίθεσης, ενώ επιθετική αιχμή των Αργοναυτών, ήταν ο Μάριους Νικουλάε. Ο Πολωνός τεχνικός της Καβάλας, είχε ζητήσει επιτακτικά από τους παίκτες τους να βρουν, όσο πιο γρήγορα γίνεται, τον δρόμο προς τα δίχτυα προκειμένου να αποβάλουν το όποιο άγχος είχαν.

Ο Παύλος Δερμιτζάκης, με το 4-5-1 που παρέταξε την ομάδα του, προσπάθησε να ελέγξει τον χώρο του κέντρου και τον

ρυθμό του αγώνα. Την επιθυμία του, έκαναν πράξη οι παίκτες του, αφού στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού ο τερματοφύλακας τον Αρκάδων, Νίκος Αναστόπουλος, δεν ανησύχησε καθόλου.

Ευκαιρίες για τους γηπεδούχους

Η πρώτη υποψία ευκαιρίας για τους γηπεδούχους, έγινε στο 11ο λεπτό, όταν ο Αμπντούν μπήκε στην περιοχή του Αστέρα, χόρεψε τους αμυντικούς των φιλοξενούμενων σούταρε, ο Αναστόπουλος ωστόσο έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ.

Η επιθετική ανάπτυξη της Καβάλας ήταν ανύπαρκτη, αφού η πίεση των Αρκάδων έδειχνε την ομάδα του Κάασπερτσακ ασύνδετη από την μέση και μπροστά. Οι Αργοναύτες, είχαν την ατυχία να χάσουν στο 17’ λεπτό τον Μπέτζαμιν Ονουάτσι, καθώς ο Νιγηριανός επιθετικός έγινε αναγκαστικά αλλαγή, με τον Περεϊρίνια να παίρνει την θέση του στο δεξί άκρο της επίθεσης.

Στα επόμενα 20 λεπτά του αγώνα, οι δύο ομάδες αναλώθηκαν σε μονομαχίες στο χώρο του κέντρου όπου είχαμε αρκετά δυνατές μονομαχίες μεταξύ των παικτών. Στο 37’ η Καβάλα έχασε μια πολύ μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, όταν το σουτ που επιχείρησε ο Ρίος έξω από την περιοχή του Αναστόπουλου, βρήκε στο κάθετο δοκάρι της εστίας του πορτιέρο του Αστέρα, με αποτέλεσμα να μείνει το 0-0 στο πρώτο ημίχρονο, όπου το κακό θέαμα κυριάρχησε.

Η αρχή του δεύτερου ημιχρόνου δεν είχε καμία σχέση με αυτή του πρώτου, αφού οι Αργοναύτες ξεκίνησαν δυνατά, πίεσαν και κατάφεραν να πάρουν τα ηνία του παιχνιδιού. Η πίεση των γηπεδούχων απέφερε καρπούς, όταν στο 60ο πήραν το προβάδισμα με γκολ του Ντζαμέλ Αμπνούν.

Οι παίκτες του Αστέρα Τρίπολης δεν κατάφεραν να διώξουν την μπάλα, μετά από σέντρα του Πρέτζελ, με αποτέλεσμα αυτή να φτάσει στον Περεϊρίνια, εκείνος να δώσει στον Αμπντούν, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει τον Αναστασόπουλο και να κάνει το 1-0.

Οι γηπεδούχοι μετά την επίτευξη του γκολ, έλεγξαν το κέντρο και πάγωσαν τον ρυθμό του αγώνα, με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν μάταια να δημιουργήσουν κάποια καλή ευκαιρία.

Η τελευταία ευκαιρία του παιχνιδιού, άνηκε στους Αργοναύτες, όταν στο 80’ ο Ντζαμάλ Αμπντούν μετά από ωραία μπαλιά του Ντιέ βρέθηκε απέναντι στον Αναστασόπουλο, πλάσαρε αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.

Οι παίκτες του Αστέρα δεν κατάφεραν να απειλήσουν ουσιαστικά τον πορτιέρο της Καβάλας, Μάριο Γκαλίνοβιτς, με αποτέλεσμα το 1-0 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Οι συνθέσεις:

Καβάλα (Χένρικ Κάσπερτσακ): Γκαλίνοβιτς, Πφερτζέλ, Τόμασιτς, Θεοδωρέλλης, Χργκόβιτς, Ντιέ, Ντικρόκ, Ρίος (92' Σιόντης), Αμπντούν, Ονουάτσι(17΄Περεϊρίνια), Νικουλάε

Αστέρας Τρίπολης (Παύλος Δερμιτζάκης): Αναστασόπουλος, Αργυρόπουλος, Πουλίδο, Μπαρτολίνι, Φυτανίδης, Λαδάκης, Κερ (80' Αράς), Ουντότζι (55΄Φορτούνης), Ροζέριο, Αρσενίεβιτς (61΄Φρανκού), Παπάζογλου.

Κάσπερτσακ: «Δύσκολα τα πρώτα 30 λεπτά»

Στο γεγονός ότι ο Αστέρας Τρίπολης δυσκόλεψε την Καβάλα μόνο στα πρώτα 30 λεπτά στάθηκε μετά το τέλος του αγώνα, ο τεχνικός των Αργοναυτών Χένρι Κάσπερτσακ.

Για τους στόχους της Καβάλας: «Είμαστε ευχαριστημένοι από την απόδοση μας και τη νίκη. Αυτή η νίκη επιβεβαίωσε την ποιότητα μας και έδειξε ότι δεν ήταν τυχαία η νίκη κόντρα στον ΠΑΟΚ. Να συνεχίσουμε έτσι μέχρι το τέλος της σεζόν».

Για τον Αστέρα Τρίπολης: «Για 30 λεπτά δεν ήταν εύκολο για εμάς. Η ομάδα της Τρίπολης ήταν καλύτερη και δυνατή στην άμυνα. Δουλέψαμε όλη την εβδομάδα για να χτυπήσουμε από τα πλάγια. Ακόμα και όταν το κάναμε δεν είχαμε την τύχη να σκοράρουμε. Στο δεύτερο ημίχρονο η Τρίπολη ανοίχτηκε και μας έδωσε χώρους. Θα μπορούσαμε να βάλουμε και άλλα γκολ».

Για τους παίκτες τους: «Μπράβο για την αφοσίωση και τη μαχητικότητα τους. Πάμε να πραγματοποιήσουμε τους στόχους μας».

ΠΑΥΛΟΣ ΔΕΡΜΙΤΖΑΚΗΣ: ‘’Δίκαιη η νίκη της Καβάλας’’…

Απογοητευμένος από την εμφάνιση της ομάδας του και από το γεγονός πως δεν κατάφερε να πάρει βαθμό στην Καβάλα εμφανίστηκε στη συνέντευξη τύπου ο προπονητής του Αστέρα Τρίπολης, Παύλος Δερμιτζάκης. Παράλληλα εκθείασε το πολύ καλό σύνολο των «Αργοναυτών» και παραδέχτηκε πως η σημερινή νίκη ήταν απόλυτα δίκαιη.

«Η επικράτηση της Καβάλας είναι δίκαιη. Θέλαμε να πάρουμε κάτι θετικό, ό,τι και αν ήταν αυτό. Για τριάντα λεπτά ήμασταν συγκεντρωμένοι, δεν κινδυνέψαμε και βρήκαμε χώρους. Μετά το 30' χαλάσαμε τις ζώνες και τις αποστάσεις και αυτό ήταν πιο έντονο στο δεύτερο μέρος. Μετά το γκολ ανοιχτήκαμε και η Καβάλα βρήκε χώρους καθώς έχει ικανούς και γρήγορους παίκτες και μας δημιούργησε προβλήματα. Δεν ήταν η εικόνα που θέλουμε και πρέπει να έχει μια ομάδα, η οποία θέλει να πάρει κάτι καλό από έναν αγώνα. Δεν βοήθησε και ο αγωνιστικός χώρος. Το θέλαμε πολύ το παιχνίδι. Τίποτα δεν έχει χαθεί. Κοιτάμε και τα δικά μας ματς και των άλλων. Ο αγώνας με τον Βόλο θα κρίνει το στόχο μας».

Στη συνέχεια τόνισε ότι η παρουσία της Καβάλας είναι εξαιρετική: «Η Καβάλα δίκαια βρίσκεται εδώ. Συγχαρητήρια σε όλους τους συντελεστές. Βόλος και Καβάλα παίζουν ίσως το καλύτερο ποδόσφαιρο στην κατηγορία».

Στο τέλος της τοποθέτησης του αναφέρθηκε στην υποδοχή του κόσμου: «Η Καβάλα παράγει προπονητές και ποδοσφαιριστές. Ευχαριστώ τον κόσμο της Καβάλας για την υποδοχή. Το ότι δεν δουλεύουμε στην Καβάλα είναι θέμα ομάδας. Όλοι όμως οι Καβαλιώτες προπονητές βρίσκουν δουλειά, χωρίς να σημαίνει ότι η ομάδα μας έχει ανάγκη γιατί είναι καλά και παίρνει αποτελέσματα».