×

Προειδοποίηση

JFolder: :files: Η διαδρομή δεν καταλήγει σε φάκελο. Διαδρομή: [ROOT]/images/aok/10-11/26
×

Σημείωση

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/aok/10-11/26

Ποδόσφαιρο

AEK 1-0 Καβάλα

Posted in Ποδόσφαιρο

Δεν έχανε με έντεκα παίκτες…

Σε ένα μέτριο ματς, η ΑΕΚ με χρυσό σκόρερ τον Νάτσο Σκόκο πήρε τη νίκη με 1-0 επί της Καβάλας που έπαιζε από το 53' με δέκα παίκτες. Η ΑΕΚ κατέβηκε με 8 αλλαγές σε σχέση με το προηγούμενο παιχνίδι της με τον ΠΑΟΚ και με σύστημα 4-2-3-1, ενώ από την άλλη μεριά ο Κάσπερτσακ κατέβασε την Καβάλα με 4-3-3 με τους Αμπντούν και Περεϊρίνια στις πτέρυγες.

{gallery}aok/10-11/26:130:160:1:0{/gallery}

κάντε κλικ για περισσότερες photos.

Τα πρώτα 45 λεπτά δε διεκδικούν δάφνες ποιότητας, καθώς ΑΕΚ και Καβάλα παρουσίασαν ένα αρκετά άσχημο θέαμα με επιπόλαιες προσπάθειες, αρκετά λάθη και καμμία φάση αξιόλογη. Αν θα έπρεπε να σταθούμε κάπου, αυτές θα ήταν δύο φάσεις μια για κάθε ομάδα, με τον Νικουλάε στο 32', όταν μετά από πάσα του Ρίος δεν πρόλαβε να βάλει το πόδι του, όταν βγήκε στην πλάτη της άμυνας της ΑΕΚ. Η φάση για την ΑΕΚ έγινε στο 40ο λεπτό, όταν Μπάχα έκανε μια σέντρα μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα δεν έφτασε στο κεφάλι του Μπερνς με την άμυνα της Καβάλας να διώχνει από την περιοχή.

Η αποβολή του Καρντόσο…

Στην επανάληψη η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και μόλις στο 47ο λεπτό, έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία με τον Μίτσελ, με τον Ισπανό να παίρνει τη μπάλα από το χώρο του κέντρου, να φτάνει έξω από την περιοχή του Γκαλίνοβιτς, να επιχειρεί το σουτ και η μπάλα να τραντάζει το κάθετο δοκάρι. Η ΑΕΚ συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και σε αυτό βοήθησε και η άδικη αποβολή του Καρντόζο στο 53' με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Σε εκείνο το σημείο ο Χιμένεθ άλλαξε άμεσα το σύστημα σε 4-4-2 βάζοντας τον Γκερέιρο στη θέση του Μπερνς. Στο 58΄ο Γκέντζογλου έχασε σημαντική ευκαιρία, όταν μέσα στην καρδιά της περιοχής της Καβάλας, δέχτηκε την κεφαλιά πάσα του Λυμπερόπουλου και ανενόχλητος έστειλε τη μπάλα άουτ. Στημένη φάση για την Καβάλα στο 62' με τον Ντουγκλάο να πιάνει την κεφαλιά αλλά να τη στέλνει μακριά από τα δοκάρια του Σάχα. Αυτή η φάση ήταν εξαίρεση στην παρουσία των φιλοξενούμενων, που μετά το 60' κλείστηκε στην άμυνα και έπαιξε το παιχνίδι των αντεπιθέσεων. Στο 71' η ΑΕΚ ζητάει πέναλτι όταν μετά από πάσα του Λυμπερόπουλου μέσα στην περιοχή προς τον Σκόκο, ο Ρίος έκοψε τη μπάλα και στη συνέχεια την ακούμπησε με το χέρι, σωστά δε δόθηκε κάτι μιας και ήταν ακούσιο. Ίδια φάση στο 85' και για την Καβάλα με τον Αμπντούν να γυρνάει τη μπάλα, αλλά ο Ματέος να κόβει τη μπάλα και στη συνέχεια πεσμένος να βρίσκει η μπάλα στο χέρι. Διαμαρτυρίες της Καβάλας, αλλά όπως και στην περίπτωση της ΑΕΚ ήταν ακούσιο.

Σόκ στο 88’!

Η ΑΕΚ πίεζε, τα λεπτά περνούσαν αλλά η καλή φάση αργούσε και η Καβάλα έδειχνε πολύ καλά οχυρωμένη αλλά... Ο Νάτσο Σκόκο είχε άλλα σχέδια και στο 88' μετά από σέντρα του Γκερέιρο, ο Ντουγκλάο άφησε τη μπάλα στον Γκαλίνοβιτς που δε βγήκε ποτέ να την μπλοκάρει και με καρφωτή κεφαλιά άνοιξε το σκορ και έκρινε το ματς υπέρ της Ένωσης. Μέχρι τη λήξη του ματς η Καβάλα έχασε σημαντική ευκαιρία στο 91' με τον Νικουλάε, αλλά το σουτ που επιχείρησε μετά από σέντρα του Αμπντούν, η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Σάχα, στην τελευταία φάση του ματς.

Οι συνθέσεις:

ΑΕΚ (Χιμένεθ): Σάχα, Νασούτι, Μανωλάς, Ματέος, Νταντόμο, Μίτσελ, Λαγός, Μπερνς (1η στο 55'), Λυμπερόπουλος, Μπάχα (3η στο 70'), Γκέντσογλου (2η στο 62').
Καβάλα (Κάσπερτσακ): Γκαλίνοβιτς, Τόμασιτς, Πφρέτζελ (3η στο 84'), Περεϊρίνια (1η στο 46'), Ρίος (2η στο 75), Νικουλάε, Καρντόζο, Χργκόβιτς, Ντουγκλάο, Ντιέ, Αμπντούν.

Κάσπερτσακ: «Κλειδί η αποβολή του Καρντόσο»

Σε χρόνο-ρεκόρ ολοκληρώθηκε η συνέντευξη Τύπου του Χένρικ Κάσπερτσακ για το ΑΕΚ-Καβάλα, καθώς ήρθε, είπε δύο λόγια και αποχώρησε μιας και δεν έγιναν ερωτήσεις. «Ήρθαμε εδώ για να πάρουμε ένα καλό αποτέλεσμα. Δυστυχώς η στιγμή-κλειδί ήταν η αποβολή του Καρντόσο που αποδιοργάνωσε το παιχνίδι μας. Είμαστε απογοητευμένοι γιατί δεχθήκαμε το γκολ σε μια στιγμή που δεν ήμασταν συγκεντρωμένοι. Λυπόμαστε πολύ αλλά πρέπει να συνεχίσουμε», ήταν όσα είπε ο προπονητής της Καβάλας.

Χιμένεθ: "Έπρεπε να κερδίσουμε με κάθε τρόπο"

Ο Μανόλο Χιμένεθ στάθηκε στην σπουδαιότητα της νίκης στο ματς με την Καβάλα και τόνισε πως η ομάδα του σεβάστηκε παραπάνω απ' όσο έπρεπε τον αντίπαλο. "Πετύχαμε ένα πολύ σημαντικό αποτέλεσμα, με έναν σοβαρό αντίπαλο. Μία ομάδα καλά φτιαγμένη και που ξεχωρίζω ότι παίζουν πολύ παθιασμένα. Δεν δίνουν κανένα πλεονέκτημα στη διεκδίκηση της μπάλας. Εμείς έπρεπε να κερδίσουμε με κάθε τρόπο αυτό το παιχνίδι, έχοντας και το παιχνίδι της Τετάρτης.

Για να κερδίσεις αυτή την Καβάλα πρέπει να προσπαθήσεις όπως κάναμε. Το πρώτο ημίχρονο δεν ήταν καλό. Ήταν ένα παιχνίδι που σεβαστήκαμε πολύ η μία ομάδα την άλλη. Φαινόταν στα πρώτα 15' -20' ότι είχαμε τον έλεγχο και δεν θα έκανε παιχνίδι η Καβάλα. Μετά υπήρξε ισορροπία στο παιχνίδι. Δεν ξέραμε πως να το διαχειριστούμε", είπε αρχικά και συνέχισε: "Στο δεύτερο ημίχρονο ήμασταν επιθετικοί όπως και στα προηγούμενα παιχνίδια. Είχαμε 6 ευκαιρίες για γκολ, απέναντι σε μία ομάδα που δεν δίνει πολλές ευκαιρίες. Με παίκτη παραπάνω δεν χάσαμε το κεφάλι όπως έγινε με τον ΠΑΟΚ, όπου δεν παίξαμε αυτό που έπρεπε. Σήμερα δώσαμε πλάτος στο γήπεδο. Μερικές φορές κάναμε το λάθος να πάμε με μία άμεση μεταβίβαση μπροστά. Κυκλοφορήσαμε όμως τη μπάλα και αυτός ήταν ο μοναδικός τρόπος να κυκλοφορήσουμε και να βρούμε τον τρόπο για γκολ. Είμαι ευχαριστημένος από τους παίκτες, ανεξάρτητα αν δεν ήμασταν αποτελεσματικοί".

Για τις αλλαγές στην ενδεκάδα, τόνισε: "Έχω στο μυαλό μου περίπου ποια θα είναι η ενδεκάδα που θα κατέβει την Τετάρτη. Δεν είναι μυστικό, όπως ο Γεωργέας ή ο Μανωλάς. Ρισκάραμε και ήθελα να δω τον Μανωλά πως θα παίξει σε αυτή τη θέση, ακόμη κι αν... χάνω τη φωνή μου δίνοντάς του οδηγίες για το πως θα παίξει. Ο Γιάχιτς δεν είναι 100% έτοιμος και κερδίσαμε χρόνο στην αποθεραπεία του. Σήμερα θέλω να ξεκουραστώ λίγο, από αύριο το πρωί θα ετοιμαστούμε το παιχνίδι.

Θα προσπαθήσω να ετοιμάσω το παιχνίδι. Το λέω αυτό, γιατί μόλις ξαπλώσω απόψε θα στριφογυρίζει το κεφάλι μου γι' αυτό το ματς. Θα πρέπει να βρούμε τον τρόπο να φτάσουμε στον τελικό, ξέροντας ότι έχοντας απέναντί μας μία ομάδα με μεγάλη διάθεση. Πρέπει να δώσουμε χαρά στον κόσμο μας. Δεν πρέπει να επηρεάσει κανέναν η πίεση".