Posted in Ποδόσφαιρο

volos1

volos1

Άδοξα έσβησε το όνειρο…

Το ντέρμπι των πλέι οφ είχε έναν μεγάλο κερδισμένο και αυτός ήταν ο Ολυμπιακός Βόλου. Η ομάδα του Μάκη Κατσαβάκη πήρε τους τρεις βαθμούς και έχει πλέον το πάνω χέρι. Από την πλευρά τους οι παίκτες της Καβάλας πάλεψαν και έχασαν πολλές ευκαιρίες, όμως δε μπόρεσαν να σκοράρουν σε καμμία! Η Καβάλα ήταν καλύτερη στο πρώτο μέρος και πίεσε αρκετά την άμυνα του Βόλου, όμως δεν μπορούσε να φτάσει με αξιώσεις μπροστά από την εστία του Γιακούποβιτς, εκτός από δύο σούτ, τη μία με τον Αμπντούν στο 29’ και την άλλη με τον Χργκόβιτς στο 30’, όπου ο πορτιέρο του Βόλου κράτησε το 0-0. Το 31’ ο Τριτσώνης έκλεισε τα μάτια σε ολοφάνερη ανατροπή του Ντουγκλάο από τον Μάρτιν, σαν αυτές που δείχνουν στα σεμινάρια διαιτησίας, για τον ορισμό του πέναλτι…

Στο 37’ και στο 42’ και πάλι η Καβάλα άγγιξε το γκόλ, σε σουτ του Ρίος και του Νικουλάε, όμως

και πάλι ο Γιακούποβιτς, είπε «όχι».

Την έβγαλε ο Νικουλάε!

Για να έρθει η φάση που σημάδεψε ίσως (όπως αποδείχτηκε) το παιχνίδι. Ο Ντιέ στο 45’ εκτέλεσε απευθείας το φάουλ, ο Γιακούποβιτς δε μπορεί να τη σταματήσει, όμως πριν αυτή περάσει τη γραμμή, ο Νικουλάε που δεν υπολόγισε σωστά βρέθηκε στην τροχιά της και με το κεφάλι του την έδιωξε σε άουτ, σώζοντας τον Ολυμπιακό!

Στην επανάληψη η Καβάλα ήταν ακόμη πιο τρακαρισμένη και δεν κατάφερε να δημιουργήσει μία ευκαιρία της προκοπής. Έχασε μία καλή ευκαιρία μόνο στο 78ο λεπτό, όταν ο Ντιέ εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά και σχεδόν πάνω στη γραμμή της μεγάλης περιοχής, ο Γιακούποβιτς όμως και πάλι έδιωξε μακριά με τις γροθιές. Ο Βόλος άνοιξε το σκορ στο 86ο λεπτό. Ο Ουμπίδες ανέβηκε από τα αριστερά και γύρισε την μπάλα μέσα στη μεγάλη περιοχή, όπου ο Μάρτιν με ωραίο πλασέ νίκησε τον Γκαλίνοβιτς.

Η Καβάλα πήγε να φέρει το ματς στα ίσα στις καθυστερήσεις, όμως η κεφαλιά του Ντουγκλάο πέρασε για λίγο άουτ.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

Καβάλα (Γιάννης Μαντζουράκης): Γκαλίνοβιτς, Χργκόβιτς, Τόμασιτς, Περτζέλ (88΄Περεϊρίνια), Ντουγκλάο, Ντιέ, Ντι Κρόκ, Ρίος (68΄Νταρσεβίλ), Αμπντούν, Ογκμπέτσε (88΄Βουτσίσεβιτς), Νικουλάε.

Ολυμπιακός Βόλου (Μάκης Κατσαβάκης): Γιακούποβιτς, Ζαραδούκας, Σανκαρέ, Τομάς (87΄Σολάκης), Ζέλεσι, Μητρόπουλος, Αλβάρεζ (20΄Ντολεζάι), Μπρέσκα, Ουμπίντες, Νέμεθ (56΄Ακόστα) Μαρτίν.