Ποδόσφαιρο

ΠΑΟΚ- Καβάλα: 1-0

Posted in Ποδόσφαιρο

{αντιγραφή από }

Μετά από τρεις ήττες, ο ΠΑΟΚ επέστρεψε στις επιτυχίες, επικρατώντας με 1-0 της Καβάλας στην Τούμπα. Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο με κορυφαίο τον Βιεϊρίνια, που ήταν πανταχού παρών σαν παρτενέρ του Μουσλίμοβιτς στην επίθεση. Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να πλαγιοκοπήσει την αντίπαλό του, με τον Μουν να έχει διάθεση, αλλά να τουλείπουν παιχνίδια.

Η Καβάλα είχε σε καλή μέρα τους δύο κεντρικούς αμυντικούς, Ντουγκλάο και Θεοδωρέλλη, που αναχαίτιζαν κάθε σέντρα και εισβολή στην περιοχή τους.

Από εκεί και πέρα οι φιλοξενούμενοι, που είχαν στον πάγκο τους υπηρεσιακό προπονητή τον Κώστα Τσαλίκη, δεν έδειξαν τίποτε. Απογοητευμένοι και κουρασμένοι δνε απείλησαν σε καμία πρίπτωση.

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να φτάσει στο γκολ με μια στημένη φάση στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, και αποδείχτηκε αρκετό για να πάρει τη νίκη. Η είσοδος του Παπάζογλου στη θέση του Μουν δημιούργησε προβλήματα στην επίθεση του ΠΑΟΚ, που με τον Παπάζογλου στην κορυφή, τον Μουσλίμοβιτς πίσω του και τον Βιεϊρίνια να γυρίζει πιό πίσω, έχασε ταχύτητα και αποτελεσματικότητα.

Ο Μουσλίμοβιτς ήταν αργός για να δημιουργήσει για τον Παπάζογλου. Και όσο δεν απειλούσε η Καβάλα, ο ΠΑΟΚ έκανε το παιχνίδι όλο και περισσότερο αγγαρεία.
Ο τραυματισμός του Βιεϊρίνια δημιούργησε έντονη ανησυχία στον πάγκο του ΠΑΟΚ.

Ερωτηματικό ο Βιερίνια...
Προβληματισμός και ανησυχία και μάλιστα έντονη στην Τούμπα, λόγω του τραυματισμού του Βιερίνια. Ο Αντελίνο Βιεϊρίνια αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο υποβασταζόμενος. Την Δευτέρα, ο Πορτογάλος θα κάνει εξετάσεις με σκοπό να προκύψουν σαφή αποτελέσματα. Ωστόσο, το αρχικό πόρισμα είναι μάλλον ανακουφιστικό. Ο Βιεϊρίνα είχε ένα χτύπημα στο ισχίο, γι΄ αυτό και ήταν έντονος ο πόνος του την στιγμή εκείνη. Λίγη ώρα αργότερα, ο Πορτογάλος ήταν καλύτερα.

Έτσι κι αλλιώς, αύριο θα θα υπάρχουν αναλυτικά τα αποτελέσματα του τραυματισμού του.

Η εξέλιξη του αγώνα
5' Οσο προχωράει ο αγώνας ο ΠΑΟΚ παίρνει περισσότερες πρωτοβουλίες και κατοχή, ενώ η Καβάλα παίζει πιο αμυντικά.
9' Ο Ντικρόκ κάνει φάουλ στον Μουσλίμοβιτς, που δείχνει να έχει χτυπήσει, αφού κουτσαίνει.
15' Ο Μουσλίμοβιτς σε γρήγορη επίθεση από το κέντρο σχεδόν με κεφαλιά προωθεί τη μπάλα στον Βιεϊρίνια. Ο τελευταίος προχωρά λίγο χωρίς πίεση και έξω από την περιοχή κάνει δυνατό σουτ, που φεύγει άουτ κοντά στο αριστερό παραθυράκι του Ιτάνζ.
18' Ο Βιεϊρίνια ξεφεύγει από τον Ντουγκλάο από τα αριστερά και μπαίνει στην περιοχή. Γυρίζει για τον Μουσλίμοβιτς, που προσπαθεί να σκοράρει με προβολή, αλλά με την πίεση του Θεοδωρέλλη στέλνει τη μπάλα άουτ από κοντά.
23' Ο Σμολάρεκ λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή επιχειρεί σουτ, που είναι άστοχο. Είναι πάντως η πρώτη επιθετική προσπάθεια των φιλοξενούμενων.
25' ΚΙΤΡΙΝΗ
 ΚΑΡΤΑ Δυνατό μαρκάρισμα του Ορούμα στον Φωτάκη, που του κοστίζει την κίτρινη κάρτα, αλλά και τον δικό του τραυματισμό.
30' Ο Ορούμα δεν μπορεί να συνεχίσει και ζητά αλλαγή.
30' Ο ΠΑΟΚ προσπαθεί να πλαγιοκοπήσει την Καβάλα, αλλά ο Ντουγκλάο και ο Θεοδωρέλλης "καθαρίζουν" τις φάσεις στην περιοχή.
34' Σέντρα του Αραμπατζή από τα δεξιά, ψηλοκρεμαστή κεφαλιά του Βιέϊρίνια από τη μεγάλη περιοχή, που φεύγει άουτ.
41' Σέντρα του Λίνο από τα αριστερά, ο Βιεϊρίνια κάνει γυριστή κεφαλιά, αλλά εκεί που είναι ο Ιτάνζ, για να μπλοκάρει εύκολα ο τελευταίος.
44' Και ο Σερζ Ντιέ αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού και βγαίνει από τον αγωνιστικό χώρο για τις πρώτες βοήθειες.
45'+2' ΓΚΟΟΟΛ 1-0 Κόρνερ του Φωτάκη από τα δεξιά, ο Μουσλίμοβιτς σηκώνεται στο σημείο του πέναλτι για κεφαλιά, βρίσκει λίγο τη μπάλα και αυτή πέφτει μπροστά του. Αμέσως σουτάρει με δύναμη, για να ανοίξει το σκορ.
-------------------------------------------------------------------
46' ΑΛΛΑΓΗ Ο Παπάζογλου στη θέση του Μουν.
50' Ο ΠΑΟΚ παίζει με δύο σέντερ φορ, αλλά η οπισθοχώρηση του Βιεϊρίνια δεν βοηθά να γίνουν γρήγορες επιθέσεις.
55' Προσπαθεί να αντιδράσει η Καβάλα, κυρίως με τους Ντιόγκο Ρινκόν και Ορούμα, αλλά όλοι οι παίκτες της φαίνονται κουρασμένοι και απογοητευμένοι.
65' Ενα μαρκάρισμα του Οικονόμου στον Βιεϊρίνια, θα γίνει αιτία να τραυματιστεί ο Πορτογάλος.
67' ΑΛΛΑΓΗ Ο Κουτσιανικούλης στη θέση του Βιεϊρίνια.
69' ΑΛΛΑΓΗ Ο Ιωάννου στη θέση του Ορούμα.
72' ΚΙΤΡΙΝΗ
 ΚΑΡΤΑ Κίτρινη στον Ντιόγκο Ρινκόν, που δεν άφησε τον Φωτάκη να εκτελέσει γρήγορα φάουλ.
76' ΚΙΤΡΙΝΗ
 ΚΑΡΤΑ Κίτρινη στον Θεοδωρέλλη για φάουλ στον Παπάζογλου.
77' Φάουλ του Φωτάκη, ο Ντουγκλάο με κεφαλιά στέλνει τη μπάλα κόρνερ, αλλά λίγο πάνω από το ριζόντιο δοκάρι, με κίνδυνο για αυτογκόλ!
80' ΑΛΛΑΓΗ Ο Φιλομένο στη θέση του Μουσλίμοβιτς.
82'ΚΙΤΡΙΝΗ
ΚΑΡΤΑ Κίτρινη κάρτα στον Φωτάκη για φάουλ στον Ντικρόκ.
83'ΑΛΛΑΓΗ Ο Σόσιν στη θέση του Σμολάρεκ.
87'ΑΛΛΑΓΗ Ο Σουλτανίδης στη θέση του Ντικρόκ.