Καβαλιώτες Αθλητές: Άννα Δάφτσου

Posted in Καβαλιώτες Αθλητές

daftsou2Η Άννα Δάφτσου  γεννήθηκε στη Καβάλα και ασχολήθηκε με τον αθλητισμό από πολύ μικρή. Οι προπονητές της αμέσως διέγνωσαν  το μοναδικό της ταλέντο στον κλασικό αθλητισμό και συγκεκριμένα στα 200μ.

Οι επιτυχίες της Άννας δεν άργησαν να φανούν, με πρώτη και σημαντικότερη την 1η θέση που κατέλαβε στα 200μ στο Παν-βορειοελλαδικό πρωτάθλημα το 1989. Εξίσου σημαντική θεωρείτε και η 4η θέση στα 100μ με αντίπαλο την Ολυμπιονίκη Βούλα Πατουλίδου.

Το 1992 πήρε μεταγραφή  στην Ολυμπιάδα Πατρών, όπου με τα χρώματα  του νέου της συλλόγου κατέλαβε την 4η θέση στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα νέων. Ποτέ δεν έκρυψε όμως τη μεγάλη της αγάπη για τον Ο.Κ.Α.Κ. στον οποίο επέστρεψε το 2006, για να συνεχίσει τον αθλητισμό ως βετεράνος.

Πρωταθλητής Ελλάδος στη σκοποβολή ο Καβαλιώτης Αλέξανδρος Σκλάβης

sklavis

Διατήρησε τα πρωτεία του ο Καβαλιώτης πρωταθλητής Αλέξανδρος Σκλάβης. Ο Αλέξανδρος ανέβηκε για μια ακόμη φορά στο πρώτο σκαλί του βάθρου, στους αγώνες που έγιναν τον Ιούνιο στο νησί της Ρόδου.

Ο πρωταθλητής Ελλάδος στη κατηγορία Standard είναι μόνιμο μέλος της Εθνικής Ελλάδος και έχει λάβει μέρος σε πολλούς αγώνες στο εξωτερικό, ενώ στις 10 Οκτωβρίου θα συμμετάσχει με την Εθνική στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα που θα γίνει και πάλι στη Ρόδο.

Ο Αλέξανδρος Σκλάβης είναι ένας από τους νέους και πολύ ταλαντούχους σκοπευτές στην Ελλάδα τα τελευταία 7 χρόνια. Γεννήθηκε το Μάιο...