×

Προειδοποίηση

JFolder: :files: Η διαδρομή δεν καταλήγει σε φάκελο. Διαδρομή: [ROOT]/images/basket/2010-2011/06
×

Σημείωση

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/basket/2010-2011/06

κάντε κλικ για περισσότερες photos.

“Απόρθητο” παραμένει στο πρωτάθλημα το κλειστό της Καλαμίτσας, καθώς την Κυριακή (28/11) η Καβάλα πέτυχε εκεί την τέταρτη νίκη της -όσες έχει και συνολικά- σε ισάριθμα εντός έδρας ματς. Θύμα των “αφιλόξενων” γηπεδούχων έπεσε αυτή τη φορά ο Ηρακλής, τον οποίο νίκησαν με 79-65 για την 6η αγωνιστική, ανεβαίνοντας στην 3η θέση της βαθμολογίας!

Η Καβάλα ήταν στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα καλύτερη. Χάρη στην καλή άμυνα που έπαιξε στα καθοριστικά σημεία, στην ξεκάθαρη υπεροχή της στα ριμπάουντ (32αμ.-12επ. έναντι 25-2) και στους 30 πόντους που πήρε από τρίποντα, έφτασε σε μια εύκολη, όπως εξελίχθηκαν τα πράγματα, νίκη.

Έτσι κρίθηκε…

“Ζεστοί” μπήκαν οι γηπεδούχοι κυρίως από τη γραμμή των 6μ,75 και το εξαργύρωσαν, παίρνοντας από νωρίς το πάνω χέρι. Προηγήθηκαν με 14-8 και και 20-14 με τον Εϊτουταβίτσιους να “απαντάει” με το ίδιο τρόπο για λογαριασμό του “γηραιού” και να ισοφαρίζει σε 20-20 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Μετά από αρκετές εναλλαγές στην πρωτοπορία στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Καβάλα με πολύ καλή άμυνα, υπερτερώντας στα ριμπάουντ και με τους Παλάσιο και Χαφ να δίνουν το σύνθημα της αντεπίθεσης, έκανε ένα σερί 12-0 και πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου στο +8 (40-32).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Θεσσαλονικείς επέστρεψαν και πάλι και ισορρόπησαν την κατάσταση. Παίζοντας πιο οργανωμένα και συγκεντρωμένα, ισοφάρισαν σε 42-42 και σε 48-48 με την Καβάλα στο διάστημα αυτό να στηρίζεται σχεδόν αποκλειστικά στις ελεύθερες βολές. Όταν όμως οι γηπεδούχοι βρήκαν ξανά τον ρυθμό τους στα τρίποντα, με τον Καραποστόλου να πετυχαίνει δύο συνεχόμενα, ανέκτησαν τα ηνία με 56-51. Έχοντας πάρει τα πάνω της και ελέγχοντας πλήρως την κατάσταση, η Καβάλα διατήρησε από εκεί και πέρα το πάνω χέρι, ανεβάζοντας μάλιστα και τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό, 68-57, 4΄πριν το φινάλε. Η πλάστιγγα είχε γείρει πλέον υπέρ των γηπεδούχων, οι οποίοι δεν δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στο 79-65.

Ο Παλάσιο ήταν ο ηγέτης της Καβάλας, έχοντας ουσιαστική παρουσία και στα 33 λεπτά που έπαιξε. Τέλειωσε το ματς με 23 πόντους με 2/5 δίποντα, 4/5 τρίποντα και 7/8 βολές ενώ είχε και 4 ασίστ. Αν δεν έκανε και 4 λάθη από τα 10 συνολικά της ομάδας του, ίσως θα άγγιζε το άριστα (με κάποια βελτίωση και στα δίποντα).

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 40-32, 56-51, 79-65

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Καβάλα (Πρίφτης): Παλάσιο 23(7/8β., 2/5διπ., 4/5τρ.), Χαφ 11(2/2β., 3/6διπ., 1/6τρ.), Παπανικολάου, Στεφανίδης 4, Σίμονς 13(3/5β., 5/7διπ., 18ρ.), Γεωργάκης 1, Γιόροβιτς 12(3/3β., 3/5διπ., 1/5τρ.), Καραποστόλου 10(3/8τρ.), Μάκιντος 5(1), Αγγελόπουλος.

Ηρακλής (Ρούσο): Έβερετ 15(2/5β., 5/9διπ., 1/3τρ.), Δεμερτζής 6, Παπανικολόπουλος, Αγγελακόπουλος 3(1τρ., 7ρ.), Πέτροβιτς 10(5/7διπ., 0/5τρ.), Δέσπος 2, Εϊτουταβίτσιους 16(2/2β., 1/3διπ., 4/7τρ.), Λαμπρόπουλος 13(1/3β., 6/9διπ., 0/2τρ.).

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΠΡΙΦΤΗΣ: «Το αυτονόητο είναι και το πιο δύσκολο»…

Χαρούμενος από τη νίκη της ομάδας του, ο τεχνικός της Ένωσης, Δημήτρης Πρίφτης, είπε μετά το τέλος του αγώνα:«Το μεγάλο μας στοίχημα ήταν σήμερα να κερδίσουμε το «πρέπει», αυτό το «πρέπει να κερδίσουμε», αυτό το παιχνίδι στην έδρα μας. Ξέρετε, στο μπάσκετ τα αυτονόητα, είναι και τα πιο δύσκολα. Εμείς στο πρώτο ημίχρονο πήγαμε πολλές φορές στο τρίποντο, ίσως περισσότερες από όσο θα έπρεπε. Ξέραμε ότι ο Ηρακλής μετά την αλλαγή προπονητή, θα παρουσιαστεί διαφορετικός. Στο δεύτερο ημίχρονο παίξαμε καλύτερη άμυνα και καταφέραμε να ελέγξουμε το παιχνίδι και τα ρημπάουντ. Αυτή η νίκη είναι σημαντική, κάτω από αυτές τις καταστάσεις, γιατί όπως σας είπα, όλοι περίμεναν να κερδίσουμε και αυτό καμιά φορά είναι και το πιο δύσκολο. Το ότι επέστρεψαν οι τραυματίες είναι κάτι καλό. Εμείς συνεχίζουμε να χτίζουμε πάνω σε αυτό που έχουμε ξεκινήσει από την αρχή της σεζόν».

Ο Νίκος Αγγελόπουλος...

από πλευράς των παικτών της Καβάλας, είπε:«Ξέραμε ότι θα είναι δύσκολο παιχνίδι, μιας και ο Ηρακλής άλλαξε προπονητή και θα έρχονταν με άλλη διάθεση. Εμείς έπρεπε να διαχειριστούμε όσο το δυνατόν καλύτερα το μάτς, το κάναμε και κερδίσαμε».

Κώστας Μέξας,

Ο βοηθός προπονητή του Ηρακλή, είπε:«Συγχαρητήρια στην Καβάλα για τη νίκη και την πορεία της στο πρωτάθλημα. Εμείς όλη τη βδομάδα, μετά τη φυγή του αμερικάνου, είχαμε 7-8 παίκτες στην προπόνηση, με αποτέλεσμα να κουραστούμε κάποια στιγμή στο μάτς. Θέλαμε να περιορίσουμε τον Παλάσιο και τον Σίμονς, παίξαμε ζώνη, όμως από κάποια στιγμή και μετά δε μπορέσαμε να ακολουθήσουμε».

ο Γιάννης Δεμερτζής...

είπε για τον Ηρακλή:«Για 30 λεπτά καταφέραμε να ήμαστε στο παιχνίδι, όμως κάποια στιγμή μοιραία κουραστήκαμε, αφού σε όλη τη βδομάδα, είχαμε το πολύ οκτώ παίκτες στην προπόνηση».