(09) Πανιώνιος - Ένωση 73-79

Posted in Μπάσκετ

αντιγραφή από contra

Καβάλα για μεγάλα πράγματα

Μέχρι στιγμής η Καβάλα τα πήγαινε περίφημα μόνο στα εντός έδρας παιχνίδια. Την Κυριακή όμως απέδειξε ότι τα καταφέρνει εξίσου καλά και μακριά από το κλειστό της Καλαμίτσας. Οι Μακεδόνες νίκησαν με 79-73 τον Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη και έδειξαν ότι μπορούν να κάνουν κάτι πολύ καλό στο φετινό πρωτάθλημα.

Από την αρχή του αγώνα έγινε κατανοητό ότι η Καβάλα δεν είχε κανένα φόβο. Με τον Σίμονς και τον Καραποστόλου να προσφέρουν λύσεις χωρίς να τραβούν τις επιλογές από τα μαλλιά, η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη διατηρούσε ένα μικρό προβάδισμα (7-10, 23-24) το οποίο κατά τη διάρκεια του δευτέρου δεκαλέπτου μεγάλωσε και έφτασε το +10 (25-35). Ο Πανιώνιος έκανε αισθητή την παρουσία του μόνο σ' εκείνο το διάστημα του αγώνα. Ο Μακ Λίοντ σκόραρε όσο μπορούσε από την περιφέρεια και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν για πρώτη φορά στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου (46-42).

Από εκεί και πέρα όμως η Καβάλα ήταν ασυναγώνιστη. Ο Σίμονς βρήκε και πάλι ρυθμό στο σκοράρισμα ενώ ο εξαιρετικός Παλάσιο οργάνωνε με τον καλύτερο τρόπο το παιχνίδι της ομάδας του. Στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι είχαν ανακτήσει το προβάδισμά τους (59-65) το οποίο και συντήρησαν χωρίς πολύ κόπο μέχρι το τέλος. Ο Παλάσιο σ' αυτό το διάστημα κλήθηκε να βάλει την υπογραφή του για τη νίκη και το έκανε με χαρακτηριστική άνεση.

Το αστέρι

Δίδυμο αστέρων διέθετε η Καβάλα στο κλειστό της Αρτάκης. Ο Σέντρικ Σίμονς σκόραρε 24 πόντους (με 10/18 δίποντα) και μάζεψε 8 ριμπάουντ ενώ ο Μιλτ Παλάσιο πέτυχε 17 πόντους και μοίρασε 9 ασίστ. Οι δυό τους είχαν συνολικά 41 πόντους, 13 ριμπάουντ και 9 ασίστ. Μία ομάδα μόνοι τους.

Απογοήτευση

H αστοχία από την περιφέρεια και ιδιαίτερα του Μακ Λίοντ στοίχισε πολύ στον Πανιώνιο ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 6/25 τρίποντα και 18/42 δίποντα. Ο Αμερικανός ειδικά τα έσπασε με 2/10 τρίποντα.

Σχόλιo

Η Kαβάλα επέλεξε έναν πιο ορθολογικό τύπο παιχνιδιού, δεν έκανε κατάχρηση του μακρινού σουτ και προτίμησε να στηριχθεί στην ομαδικότητα. Είναι χαρακτηριστικό ότι οι νικητές είχαν τις διπλάσιες τελικές πάσες από τους ηττημένους (16 έναντι 8). Ο Πανιώνιος έχει ακόμη αρκετή δουλειά μπροστά του για να διαμορφώσει τις σταθερές του παιχνιδιού του.

Το παιχνίδι

αντιγραφή από basketblog.gr

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν... "χέρι-χέρι" στο σκορ, με την Καβάλα να βρίσκεται στο +3 στο 5' με 7-10 έπειτα από καλάθι του Σίμονς.

Ο Πανιώνιος όμως αντεπιτέθηκε, με τον Μακλέοντ να πετυχαίνει 8 πόντους στην πρώτη περίοδο και το σκορ έφτασε στο 18-18 στο 8'. Σε εκείνο το σημείο οι δυο ομάδες άρχισαν να..."φορτσάρουν" με το τελικό σκορ του πρώτου δεκαλέπτου να είναι 23-24 υπέρ της Καβάλας.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο και στο 15' με σερί 8-1 ο Γεωργάκης με κάρφωμα έδωσε αέρα 8 πόντων στην ομάδα του (24-32). Η διαφορά έφτασε πρώτη φορα στους 10 (25-35) με τρίποντο του Καραποστόλου στο 16'. Οι γηπεδούχοι κατάλαβαν ότι έπρεπε να αντιδράσουν και τα κατάφεραν. Ανέβασαν στροφές και στο 18' με τρίποντο του Μπατή μείωσαν σε 35-39.

Το παιχνίδι από εκεί και έπειτα απέκτησε ξανά τον χαρακτήρα του ντέρμπι με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδύτηρια ισόπαλες με 42-42 και τον Μακλέοντ του Πανιωνίου να είναι ο καλύτερος του ημιχρόνου με 14 πόντους.

Όπως τελείωσε το πρώτο ημίχρονο, ξεκίνησε το δεύτερο, με την Καβάλα να πέρνει βράχεια κεφαλή στο 24' με λέι απ του Παλάσιο (50-51) και στο 28' με συνεχόμενους πόντους του..."σεληνιασμένου" σε εκείνο το σημείο Σίμονς έφτασε την διαφορά στους +7 (55-62). Οι γηπεδούχοι με τέσσερις πόντους του Μπάρλου επέστρεψαν ξανά στο παιχνίδι και η τρίτη περίοδος έληξε με σκορ 59-65.

Πλέον στην τελευταία περίοδο οι δύο ομάδες ήξεραν ότι ο πιο... "ζόρικος" θα είναι και ο νικητής. Έτσι λοιπόν το παιχνίδι πήγε στην δύναμη και το 35' βρήκε την Καβάλα μπροστά με 63-70 με καλάθι του Χαφ στον αιφνιδιασμό. Ο Ελόνου μείωσε στο 38' σε 67-72. Οι τελευταίες επιθέσεις των κυανέρυθρων πήγαν στράφι και ο Τζόροβιτς στο 39΄έστειλε την Καβάλα στους +7 (67-74) και τον Πανιώνιο να συνειδητοποιεί οτί την ανάσα που περίμενε δεν θα την πάρει σήμερα. Έτσι λοιπόν το τελικό σκορ διαμορφώθηκε σε 73-79, το οποίο και έδωσε την πρώτη εκτός έδρας νίκη στους Μακεδόνες.

Tα δεκάλεπτα: 23-24, 42-42, 59-65, 73-79