Μπάσκετ

Ενωση Περιστέρι 66-58

Posted in Μπάσκετ

Πτήση για την…παραμονή!

Η Καβάλα επικράτησε στο κλειστό της Καλαμίτσας του  Περιστεριου με 66-58 για την 15η  αγωνιστική του πρωταθλήματος της  Α1. Η ομάδα του Δημήτρη  Πρίφτη σημείωσε την έβδομη εντός έδρας νίκη της στο πρωτάθλημα και όγδοη συνολικά. Η έδρα αποτελεί το δυνατό σημείο της ομάδας, καθώς έχει ρεκόρ 7-1, με την μοναδική ομάδα που κατάφερε να πάρει το θετικό αποτέλεσμα στο κλειστό της Καλαμίτσας να είναι ο Ίκαρος Καλλιθέας με 66-69. Το Περιστέρι, πάντως κατάφερε να κρατήσει το +11 (65-54) από το ματς του πρώτου γύρου και να έχει το πλεονέκτημα μεταξύ των δύο ομάδων σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Τo φίλμ του αγώνα

Το Περιστέρι ξεκίνησε εξαιρετικά την αναμέτρηση και κατάφερε να προηγηθεί με 4-13, επιβάλλοντας το ρυθμό του στα πρώτα λεπτά. Από εκείνο το σημείο, όμως και έπειτα οι γηπεδούχοι βρήκαν την συγκέντρωση που τους έλειπε και με σερί 12-0 πέρασαν μπροστά στο σκορ (16-13). Οι δύο ομάδες συνέχισαν να συμβαδίζουν στο σκορ και η Καβάλα κατάφερε να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενη 20-16.

Στη συνέχεια οι φωνές  του Αργύρη Πεδουλάκη φαίνεται ότι  έπιασαν τόπο, καθώς ο Βρκιτς μείωσε σε 24-22 για το Περιστέρι. Παρόλα αυτά, η Καβάλα κυρίως με τον Στεφανίδη  βρήκε λύσεις και κατάφερε για  ακόμα μία φορά στο ματς να διατηρήσει το προβάδισμα στο σκορ. Έτσι, το 36-26 του ημιχρόνου χάρη σε τρίποντο του Καραποστόλου στην εκπνοή ήρθε εντελώς φυσιολογικά για τους γηπεδούχους, οι οποίοι είχαν και την βοήθεια του κόσμου τους που γέμισε το κλειστό της Καλαμίτσας.

Οι παίκτες του  Δημήτρη Πρίφτη συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και έδειξαν ότι πολύ δύσκολα θα αφήσουν το θετικό αποτέλεσμα να τους ξεφύγει. Με απόλυτη προσήλωση προηγήθηκαν 11 πόντους (46-35), 5 λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου με καλάθι του Γιόροβιτς. Το Περιστέρι, πάντως προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά οι γηπεδούχοι έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 50-41.

Στην τελευταία  περίοδο του παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι έκαναν την ύστατη προσπάθεια να γυρίσουν το ματς. Για ακόμα μία φορά η  Καβάλα είχε τη λύση, καθώς με τρίποντο του Στεφανίδη ανέβασε την διαφορά στους 12 πόντους (58-46), ενώ ο Παλάσιο στους 14 (60-46). Από εκείνο το σημείο το Περιστέρι προσπάθησε, πλησίασε (63-58) τους γηπεδούχους, οι οποίοι όμως πήραν τελικά το θετικό αποτέλεσμα με 66-58.

Δεκάλεπτα: 20-16, 36-26, 50-41, 66-58.

Καβάλα (Πρίφτης): Μάκιντος 2, Παλάσιο 7(1), Κοστόφ 4, Χαφ 4, Στεφανιδης 10(2), Σίμονς 13, Γιόροβιτς 11, Καραποστόλου 11(3), Αγγελόπουλος 4

Περιστέρι (Πεδουλάκης): Μάντζαρης 1, Κινγκ 16(2), Παπανικολάου 6, Σκοτ 8(2), Τσιάκος 10(1), Πέτρουλας 2, Βρκιτς 6(2), Λούμπι 5, Μότσνικ 4.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΩΝ

Πρίφτης: «Σήμερα  κάναμε αυτό που πρέπει: Να κερδίσουμε το παιχνίδι στην έδρα μας. Για προβλήματα δε θέλω να πω, γιατί η λέξη αυτή έχει κάτσει στο σβέρκο μας από την  αρχή της σεζόν. Έχουμε κάνει σήμερα εσωτερική μεταγραφή με τον Στεφανίδη. Μάθαμε να ζούμε με τα προβλήματα. Συνεχίσουμε να δουλεύουμε. Σκοπός να πάρουμε τα παιχνίδια που χρειαζόμαστε για την παραμονή.»

Πεδουλάκης: «Όπως  δουλεύεις αυτήν την εβδομάδα αυτό βγάζεις το Σ/Κ είχαμε πολλά προβλήματα δεν καταφέραμε  να έχουμε ρυθμό που έπρεπε. Προσπαθήσαμε στο β΄ να «κλέψουμε» το παιχνίδι αλλά, δεν τα καταφέρανε.

Παπανικολαου: Συγχαρητήρια στην Καβάλα για την καλή προσπάθεια που κάνει. Πέτυχε σήμερα δίκαιη και  σημαντική νίκη. Σε αυτό το πρωτάθλημα βλέπουμε από την τρίτη ομάδα και κάτω κανείς δεν έχει σωθεί και αυτό σημαίνει ότι στο τέλος σημαντικό ρόλο θα παίξουν οι ισοβαθμίες. Σε μια φάση θα ήθελα να σταθώ, η οποία όμως τονίζω δεν έκρινε το παιχνίδι. Ένας νέος διαιτητής σε εσκεμμένο φάουλ πάνω μου διάβασα τα χείλη παλιού διαιτητή που πέρασε δίπλα του και του είπε δώσε δύο βολές μόνο και το έκανε. Αυτό προσβάλει την προσπάθεια μου. Μην προσπαθείτε να βγάλετε περισσότερο είδηση, δε σημαίνει ότι έπαιξε ρόλο η φάση στην έκβαση του αγώνα. Όπως, όμως, βλέπουμε εμείς φάσεις για λάθη μας , το ίδιο πρέπει να κάνουν και οι διαιτητές

Παλάσιο: Στα προηγούμενα  παιχνίδια χάσαμε με μεγάλες διαφορές. Μιλήσαμε μεταξύ μας και είπαμε να δώσουμε βαρύτητα στην άμυνα και  αυτό φάνηκε. Η άμυνα μας έδωσε σήμερα τη νίκη».