Posted in Μπάσκετ

Τεράστιο  βήμα παραμονής

kolososenosi

enosi
Η Καβάλα ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι της επαρχίας της Α1, επικρατώντας 74-70 του Κολοσσού στο «Βενετόκλειο». Οι γηπεδούχοι με ηγέτη τον Πατ Καλάθη (18π., 18 ριμπ.) επέστρεψαν από το -12 και προηγήθηκαν με 70-68, αλλά πέντε συνεχείς πόντοι του Καραποστόλου χάρισαν στους φιλοξενούμενους τη μεγάλη νίκη που τους φέρνει στην τέταρτη θέση. Ο Γιόροβιτς με 24π. ξεχώρισε από τους νικητές.

Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος στα πρώτα επτά λεπτά. Η Καβάλα με πρωταγωνιστές τους ΜακΙντος και Σίμονς παρέμενε αρχικά κοντά στο σκορ και με τρίποντο του πρώτου προηγήθηκε με 14-11. Σε εκείνο το σημείο ο Κολοσσός σοβαρεύτηκε, βελτίωσε την άμυνά του και έχοντας την απόλυτη υπεροχή στα ριμπάουντ (11-3) με ένα επί μέρους σκορ 13-1 προηγήθηκε με 24-15. Ο Γκόλεματς με 9 πόντους και απόλυτη ευστοχία μαζί με τον Καλάθη που είχε 8 πόντους και 5 ριμπάουντ ήταν οι πρωταγωνιστές των Ροδιτών στην πρώτη περίοδο που ολοκληρώθηκε με 24-16.

Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη βελτιώθηκαν θεαματικά στη δεύτερη περίοδο. Με εξαιρετικά ποσοστά από τα 6,75μ. (6/14) και τον Γιόροβιτς να την οδηγεί στην επίθεση (9π. στο δεκάλεπτο) η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη όχι απλώς ισορρόπησε, αλλά πέρασε και μπροστά (29-30) κλείνοντας το ημίχρονο με προβάδισμα τριών πόντων, 41-38.

Με κεκτημένη ταχύτητα συνέχισε ο Γιόροβιτς και με ένα  προσωπικό σερί 8-0 έφερε την Καβάλα στο +11 (38-49). Το τάιμ άουτ του Γιάννη Σφαιρόπουλου συνέφερε τους παίκτες  του και οι γηπεδούχοι βρίσκοντας επιθετικές λύσεις στα πρόσωπα των Καλάθη και Χαρίση κατάφεραν να πλησιάσουν στον πόντο (50-51) προτού κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο με 53-50.

Η Καβάλα μπήκε στην τελευταία περίοδο με εννέα αναπάντητους πόντους και με τρίποντο του Καραποστόλου έφτασε για πρώτη φορά στο +12, 62-50. Με συνεχείς πόντους του Χαρίση οι γηπεδούχοι επιχείρησαν την ανατροπή πλησιάζοντας σε απόσταση βολής, 65-63, τέσσερα λεπτά πριν το τέλος. Δύο διαδοχικά τρίποντα από τον Καλάθη έδωσαν προβάδισμα στην ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου με 70-68, αλλά ο Καραποστόλου αρχικά με ένα τρίποντο κι εν συνεχεία με 2/2 βολές έφερε μπροστά την Καβάλα με 73-70, 14’’ πριν τη λήξη. Μετά το τάιμ άουτ των γηπεδούχων, ο Καλάθης αστόχησε σε τρίποντο και μία βολή του Σίμονς διαμόρφωσε το τελικό 74-70.

Η Καβάλα, που πήρε το δεύτερο «διπλό» της στο  πρωτάθλημα, σκαρφάλωσε στην τέταρτη  θέση με τη δεύτερη φετινή νίκη της  επί του Κολοσσού.

Δεκάλεπτα: 24-16, 38-41, 50-53, 70-74.

Κολοσσός (Σφαιρόπουλος): Καλάθης 18 (18 ριμπ.), Καυκής 1, Τζόρνταν 7 (8 ασίστ, 4 ριμπ.), Πάνος 2, Μανωλόπουλος, Ασημακόπουλος, Χαρίσης 16 (4 ριμπ.), Τσάμης 12, Παππάς, Γκόλεματς 12, Γεωργαλής 2.

Καβάλα (Πρίφτης): ΜακΙντος 11, Παλάσιο 11 (4 ασίστ), Κοστόφ, Χαφ 2, Στεφανίδης 2, Σίμονς 8 (16 ριμπ., 4 τάπες), Γιόροβιτς 24, Καραποστόλου 14, Αγγελόπουλος 2 (5 ριμπ.).

Διαιτητές: Αναστόπουλος, Παπαπέτρου, Παντελίδης.

Πρίφτης: "Είχαμε καθαρό μυαλό"

Ο Δημήτρης Πρίφτης μοίραζε συγχαρητήρια μετά το τέλος του αγώνα με τον Κολοσσό, όντας απόλυτα ικανοποιημένος από την 9η νίκη της ομάδας του και μάλιστα σε μία δύσκολη έδρα.

Ο Έλληνας προπονητής δεν μπορούσε να κρύψει τη χαρά του για τη νίκη και αφού συνεχάρη τους παίκτες και τους συνεργάτες του ξεκαθάρισε πως η ομάδα του είχε καθαρό μυαλό και γι' αυτό το τέλος επικράτησε του Κολοσσού.

"Για μας είναι  μία πολύ σπουδαία νίκη απέναντι  σε έναν πολύ δυνατό αντίπαλο  ο οποίος μέσα στην έδρα του είναι ακόμη πιο δυνατός, όχι μόνο φέτος αλλά κάθε χρόνο. Λίγες ομάδες έχουν καταφέρει να περάσουν από αυτήν την έδρα", τόνισε ο Δημήτρης Πρίφτης και συνέχισε: "Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στους παίκτες μου και στους συνεργάτες μου. Παίξαμε σωστά, είχαμε καθαρό μυαλό, κάναμε λίγα λάθη, είχαμε καλή κυκλοφορία της μπάλας και καλό ποσοστό στα τρίποντα. Ίσως για πρώτη φορά φέτος να παίξαμε καλή άμυνα εκτός έδρας".

Ο κορυφαίος του  αγώνα και φυσικά της Καβάλας, Μπράνκο Γιόροβιτς επισήμανε: "Αυτό που πετύχαμε σήμερα ήταν μία πολύ μεγάλη νίκη! Κλειδί για μας ήταν η άμυνα. Μετά τη νίκη στο Περιστέρι, θέλαμε μία εκτός έδρας νίκη ακόμα και από δω και πέρα θα στρέψουμε την προσοχή μας στο Μαρούσι".

Σφαιρόπουλος: "Χαλαρώσαμε στην άμυνα"

Στην αντίπερα όχθη, ο Γιάννης Σφαιρόπουλος στάθηκε στη χαλαρότητα των παικτών του στην άμυνα στο α' ημίχρονο αλλά και στη διαφορά που πήρε η Καβάλα στο β' μέρος.

"Ήταν ένα πολύ  δυνατό παιχνίδι, με δύο ομάδες πολύ οργανωμένες μέσα στο γήπεδο. Εμείς ξεκινήσαμε καλά στην πρώτη περίοδο αλλά στη συνέχεια χαλαρώσαμε στην άμυνα και δεχθήκαμε 25 πόντους. Στο διάστημα αυτό η Καβάλα έβαλε μερικά «μεγάλα» σουτ", τόνισε στην αρχική του τοποθέτηση ο Γιάννης Σφαιρόπουλος και συμπλήρωσε:

"Στο ημίχρονο  είπαμε να αλλάξουμε την ψυχολογία  του αγώνα, να φανούμε πιο  δυνατοί στην άμυνα. Πράγματι, στο τρίτο δεκάλεπτο το σκορ  ήταν κλειστό αφού και οι  δύο ομάδες πρόσεξαν περισσότερο  την άμυνά τους. Στο τέταρτο  δεκάλεπτο η Καβάλα πήρε μία διαφορά αλλά είχαμε το καθαρό μυαλό και την ψυχική δύναμη να γυρίσουμε το παιχνίδι. Περάσαμε μπροστά αλλά για λεπτομέρειες χάσαμε το ματς.

Στο τέλος η Καβάλα έβαλε δύο σουτ υπό πίεση και  παρότι καταφέραμε να την περιορίσουμε μέσα στη ρακέτα, σκόραρε από την περιφέρεια. Συγχαρητήρια στην Καβάλα. Εμείς συνεχίζουμε με το ίδιο σκεπτικό, είτε κερδίζουμε είτε χάνουμε. Είναι κρίμα που δεν έδειξε η τηλεόραση αυτό το παιχνίδι. Για τη διαιτησία δεν συνηθίζω να μιλάω. Όλοι είδαν τι έγινε".

Τέλος, ο Τζάρεντ Τζόρνταν τόνισε: "Το παιχνίδι ήταν δυνατό και η Καβάλα σημείωσε μία μεγάλη νίκη. Δεν παίξαμε όπως έπρεπε. Αν και βάλαμε μερικά μεγάλα καλάθια στο τέλος και τονωθήκαμε ψυχολογικά, χάσαμε για λεπτομέρειες. Όπως κάθε φορά έτσι και τώρα θα κοιτάξουμε αμέσως το επόμενο παιχνίδι μας και θα δουλέψουμε σκληρά όπως κάνουμε πάντα".