Μπάσκετ

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ 81-84 ΚΑΒΑΛΑ

Posted in Μπάσκετ

Μία ανάσα από τα playoffs…

Τη νίκη που της  επιτρέπει να βρίσκεται σε τροχιά play off πήρε η Καβάλα, η οποία επικράτησε στο «Χαλκιοπούλειο» του Πανελληνίου με σκορ 81-84, για την 25η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ.

Καθοριστικός για  τους Καβαλιώτες ο Καραποστόλου με τους πόντους που πέτυχε στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Tο φίλμ του αγώνα

Στα πρώτα τρία λεπτά  το σκορ ήταν πολύ χαμηλό (4-4), ωστόσο ο  Πανελλήνιος με ένα σερί 7-0, θα κάνει  το σκορ 11-4. Το τρίποντο του Παλάσιο

θα φέρει τη διαφορά για την Καβάλα στο -4 (14-10), με τους «ολυμπιονίκες» να απαντούν εκ νέου με ένα σερί 7-0, πηγαίνοντας τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (21-10). Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι γηπεδούχοι, διατηρώντας το προβάδισμά τους, με τον Παλάσιο να διαμορφώνει με δύο εύστοχες βολές το 30-22.

Ο Πανελλήνιος χωρίς  να πιεστεί ιδιαίτερα διατηρούσε το προβάδισμα των οκτώ πόντων που  είχε, μέχρι τα μισά της δεύτερης περιόδου (36-28), ενώ ο Σκλάβος με δίποντο θα πάει το ματς στο +10 (38-28). Ο Έλληνας φόργουορντ, με τρίποντο αυτή τη φορά, θα κάνει το σκορ 43-31. Ωστόσο ο Αγγελόπουλος, με τον ΜάκΙντος θα «τρέξουν» ένα σερί 7-0, θα φέρουν την διαφορά στο καλάθι (43-41) και ενώ απέμεναν κοντά στα 45 δευτερόλεπτα, για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Το σερί αυτό αιφνιδίασε τους γηπεδούχους, με αποτέλεσμα το τέλος του πρώτου μέρους, να τους βρει μπροστά στο σκορ, με «βραχεία κεφαλή» (45-44).

Με τον ίδιο ρυθμό  που τελείωσαν το πρώτο ημίχρονο, συνέχισαν και στο δεύτερο  οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι πέρασαν  μπροστά στο σκορ, με τρεις πόντους (48-51), μέχρι τα μισά του τρίτου δεκαλέπτου. Η απάντηση για τους «ολυμπιονίκες» θα έρθει με τέσσερις διαδοχικούς πόντους του Σμιθ, με τους οποίους θα ανακτήσει το προβάδισμα (52-51). Τα υπόλοιπα λεπτά της περιόδου κύλησαν με τους γηπεδούχους να είναι μπροστά στο σκορ και τη διαφορά να είναι στο καλάθι. Ωστόσο χάρη στον Σμιθ, θα κλείσουν το δεκάλεπτο, προηγούμενοι με πέντε πόντους (64-59).

Ο Πανελλήνιος συντηρούσε τη διαφορά του, στα πρώτα δύο  λεπτά της τελευταίας περιόδου, όμως οι Σίμονς και Παλάσιο, θα φέρουν τη διαφορά στον ένα πόντο (66-65), ενώ δύο λεπτά αργότερα, θα ισοφαρίσουν (69-69). Σχεδόν τρία λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης, οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο (73-73), ωστόσο με το τρίποντο από τον Καραποστόλου, οι Καβαλιώτες θα περάσουν μπροστά στο σκορ (74-76) και θα διατηρήσουν το προβάδισμά τους, μέχρι και ένα λεπτό πριν το τέλος (78-79). Με μία βολή ο Όστοϊτς θα φέρει το ματς στα ίσα (79-79), όμως ο Γιόροβιτς θα δώσει εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του (79-81), ενώ ο Καραποστόλου με τρίποντο -μισό λεπτό πριν το τέλος- θα «κλειδώσει» τη νίκη (79-84). Στην επίθεση των γηπεδούχων ο Σμιθ θα αστοχήσει σε προσπάθεια από τα 6.75, με τον Κράμπενχοφτ να διαμορφώνει απλά το τελικό σκορ 81-84 με φόλοου.

Τα  δεκάλεπτα: 30-22, 45-44, 64-59, 81-84

Πρίφτης: "Δυνατά για τα playoffs"

Ειδική μνεία στο  τρίποντο του Καραποστόλου έκανε  ο Δημήτρης Πρίφτης ο οποίος τόνισε στη συνέντευξη Τύπου πως η  ομάδα του θα τα παίξει όλα για  όλα για τα πλέι οφ του πρωταθλήματος. Ο προπονητής της  Καβάλας δεν μπορούσε παρά να είναι ευχαριστημένος από την προσπάθεια που έκαναν οι παίκτες του και το "διπλό" που πέτυχαν.

"Για εμάς ήταν  ένα παιχνίδι που θέλαμε για  να διεκδικήσουμε και να κερδίσουμε  ώστε να μπούμε στα play off. Μπήκαμε άσχημα στο παιχνίδι αλλά η ζώνη μας βοήθησε αρκετά σήμερα", επισήμανε ο κ. Πρίφτης και συμπλήρωσε: "Το παιχνίδι  θα πήγαινε στο σουτ, εμείς  το βρήκαμε με τον Καραποστόλου  και πήραμε μια σπουδαία αναμέτρηση. Τώρα υποδεχόμαστε τον ΠΑΟΚ  στην έδρα μας όπου θέλουμε  να παίξουμε δυνατά για μπούμε  στα play off".

Από την πλευρά του, ο Mπράνκο Γιόροβιτς επισήμανε: "Ήταν μια σημαντική νίκη για εμάς στην προσπάθεια που κάνουμε να μπούμε στα play off. Θέλαμε το σημερινό παιχνίδι αλλά δυστυχώς δεν μπήκαμε καλά. Ο Πανελλήνιος μπήκε καλύτερα και μας προβλημάτισε με την ευστοχία του. Εμείς κάναμε πολλά λάθη και μπλοκάραμε στο pick n roll. Στην πορεία τα διορθώσαμε και πήραμε αυτή την πολύ σημαντική όπως είπα και πριν νίκη".

Σκουρτόπουλος: "Ήταν μία δύσκολη σεζόν"

Το σαββατιάτικο ματς με την Καβάλα ήταν το τελευταίο για τον Πανελλήνιο στο Χαλκιοπούλειο και ο Θανάσης Σκουρτόπουλος θέλησε να ευχαριστήσει άπαντες για τη συνεισφορά τους: "Συγχαρητήρια στην Καβάλα για τη νίκη και εύχομαι να μπει στα play off. Το κίνητρο για  εμάς ήταν φτωχό μετά το παιχνίδι με τον Ηλυσιακό που κλειδώσαμε ουσιαστικά την παραμονή. Παίχτηκε ένα ανοιχτό μπάσκετ και στο τέλος η Καβάλα βρήκε τα σουτ που χρειαζόταν για να πάρει τη νίκη. Θέλω να ευχαριστήσω όλους με τους οποίους συνεργαστήκαμε εδώ στην πόλη της Λαμίας την φετινή χρονιά. Ήταν μια πολύ δύσκολη χρονιά που ήρθε εις πέρας ευτυχώς καλά για την ομάδα. Αντιμετωπίσαμε πολλά  προβλήματα τα οποία ξεπεράσαμε με την βοήθεια του κόσμου της  πόλης. Μάλιστα κάποιες φορές  δεν ανταποδώσαμε αυτή την αγάπη  που πήραμε γιατί αντιμετωπίζαμε προβλήματα προσαρμογής και διαβίωσης για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα. Οι άνθρωποι όμως εδώ μας βοήθησαν και θέλω και πάλι να πω σε όλους ένα μεγάλο ευχαριστώ. Νομίζω ότι το μέλλον του Πανελληνίου είναι στην Λαμία. Εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα να μείνω στην Λαμία αλλά πλέον όλα αυτά τα θέματα περνάνε στα χέρια της διοίκησης. Πιστεύω ότι τα θέματα θα κλείσουν πιο νωρίς ενόψει της νέας χρονιάς και αν αυτό συμβεί νομίζω ότι του χρόνου θα μιλάμε για άλλα πράγματα".

Στο γεγονός ότι  οι "Ολυμπιονίκες" δεν κατάφεραν  να κλείσουν τις εντός έδρας υποχρεώσεις τους με νίκη στάθηκε ο Μανώλης Παπαμακάριος: "Δεν καταφέραμε να κλείσουμε με νίκη της υποχρεώσεις μας στην Λαμία, κάτι που θέλαμε πολύ σήμερα. Ήταν ένα περίεργο παιχνίδι, όπου ξεκινήσαμε καλά αλλά στην πορεία μπλοκάραμε. Μας προβλημάτισε η ζώνη που έπαιξε η Καβάλα και κολλήσαμε. Στο τέλος η Καβάλα πήρε δύο σημαντικά μακρινά σουτ που έκριναν το παιχνίδι. Δυστυχώς δεν μπορέσαμε να ευχαριστήσουμε τον κόσμο. Έχουμε ένα παιχνίδι ακόμη με τον Παναθηναϊκό και μετά κλείνει η χρονιά για εμάς. Ευχαριστώ τον κόσμο που μας στήριξε την φετινή περίοδο εδώ στην Λαμία".