Mε καλάθι Καραποστόλου σε νεκρό χρόνο, στα ημιτελικά του κυπέλλου!

Posted in Μπάσκετ

SOTOS

SOTOS
Η Καβάλα με αντεπίθεση διαρκείας στο δ' δεκάλεπτο, κατάφερε να εκμεταλλευτεί τα λάθη του Ηλυσιακού και να νικήσει με 77-76 στον προημιτελικό του Κυπέλλου, παίρνοντας τη νίκη για τους "4" του θεσμού. Οι παίκτες του  Δημήτρη Πρίφτη μπορεί να μην είχαν  πάρει σε κανένα σημείο του αγώνα  το προβάδισμα, ωστόσο το πήραν με την  εκπνοή της αναμέτρησης, όταν ο Δημήτρης Καραποστόλου έγραψε το τελικό 77-76. Νωρίτερα ο Τόμπσον είχε αστοχήσει για λογαριασμό του Ηλυσιακού, ενώ ο Τέιλορ με 3/3 βολές μείωσε στον πόντο (75-76) στα 46'' πριν τη λήξη της αναμέτρησης.

Ο αγώνας:

Αν και εκτός  έδρας, ο Ηλυσιακός μπήκε πολύ φορτσάτος

στο παρκέ του κλειστού της Καλαμίτσας και ξέφυγε με 12-2 στο πρώτο τρίλεπτο του αγώνα. Σταδιακά πάντως, οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη βελτιώθηκαν και κατάφεραν να μειώσουν στο σκορ. Με τους Μπράιαντ και Τέιλορ, η Καβάλα μείωσε σε 15-17 για να λήξει τελικά το δεκάλεπτο με σκορ 28-25 υπέρ του Ηλυσιακού που είχε σε εξαιρετική μέρα τους Τόντιτς και Τζόνσον. Στη β' περίοδο η  Καβάλα συνέχισε να ακολουθεί στο  σκορ, ενώ με τον Δημήτρη Καραποστόλου να αναλαμβάνει δράση και να πετυχαίνει 9 συνεχόμενους πόντους έμεινε μέσα στο ματς (37-40). Στα 29'' πριν το τέλος του ημιχρόνου ο Τόμπσον με 2/2 βολές έκανε το 41-44, σκορ με το οποίο τελικά έφυγαν οι δύο ομάδες για τα αποδυτήρια από τη στιγμή που το τρίποντο του των γηπεδούχων δεν βρήκε στόχο. Ο Ηλυσιακός εξακολούθησε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και στην επανάληψη. Στο 22' προηγήθηκε με 46-43, με την Καβάλα να είναι άστοχη από τα 6.75μ. Ο Σίμτσακ με 2/2 βολές  έκανε το 68-51 της γ' περιόδου με την  Καβάλα να μένει κοντά στο σκορ αλλά να μην μπορεί να πάρει το προβάδισμα. Στη συνέχεια, πάντως, ο Ηλυσιακός ξέφυγε ακόμα περισσότερο, βρέθηκε στο +5 (65-70) περίπου τρία λεπτά  πριν τη λήξη του αγώνα. Κι ενώ όλοι περίμεναν ότι η ομάδα των  Ιλισίων θα έπαιρνε τη νίκη-πρόκριση μέσα στην Καβάλα, οι γηπεδούχοι τους διέψευσαν. Με αντεπίθεση διαρκείας κατάφεραν να μειώσουν στα 46'' πριν το τέλος με τον Τέιλορ να ευστοχεί σε τρεις βολές, καθώς είχε κερδίσει φάουλ σε σουτ έξω από τα 6.75μ.

Τα  δεκάλεπτα: 25-28, 41-44, 58-61, 77-76

Kαβάλα  (Πρίφτης): Πάσαλιτς 13(3), Γιοβάνοβιτς 8, Τέιλορ 13, Στεφανίδης 2, Καραθανάσης 2, Κοστόφ 6(1), Καραποστόλου 14(2), Σίμτσακ 11, Ο' Μπράιαντ 7.