Ζευγάρωσε τις νίκες της στο Μαρούσι με 59-70 η Καβάλα

Posted in Μπάσκετ

mar-kav

mar-kav
Τη δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα και την  πρώτη της μακριά από την έδρα της πέτυχε η Καβάλα η οποία επικράτησε 70-59 του Αμαρουσίου.

Η ομάδα του Δημήτρη  Πρίφτη ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, ενώ το Μαρούσι έκανε φιλότιμη προσπάθεια για να γυρίσει το παιχνίδι στο γ' δεκάλεπτο, ωστόσο κάτι τέτοιο δεν ήταν εφικτό από τη στιγμή που Πάσαλιτς και Ο' Μπράιαντ είχαν διαφορετική άποψη.

Το Μαρούσι έμεινε μέσα στο ματς για ένα τρίλεπτο όταν και το σκορ ήταν 6-5 υπέρ του, ωστόσο σταδιακά έχασε επαφή με το σκορ. Βλέπετε, τα λάθη των γηπεδούχων ήταν πολλά και συνεχόμενα, κάτι που τελικά εκμεταλλεύτηκε η ομάδα του Πρίφτη και με σερί 7-0 ξέφυγε γρήγορα με 6-12. Ο Ο' Μπράιαντ ήταν ασταμάτητος μέσα στις δύο ρακέτες και ο Γκάρισον

με τρίποντο έστειλε τη διαφορά στους 11 πόντους (8-19), πριν ο Χαριτόπουλος με καλάθι και φάουλ γράψει το 11-19 του α' δεκαλέπτου.

Στη β' περίοδο η Καβάλα βρήκε ακόμα περισσότερες λύσεις επιθετικά. Με σερί 4-0 στο ξεκίνημα ξέφυγε με 11-23 και με τους Πάσαλιτς, Τέιλορ να ξεμαρκάρονται η Καβάλα βρέθηκε στο +14 (13-27). Από πλευράς Αμαρουσίου ο Μάκης Νικολαϊδης έδωσε λύσεις στην επίθεση και οι γηπεδούχοι μετέτρεψαν το 16-30 σε 31-36 με επιμέρους 15-6 που έτρεξε στο τελευταίο τετράλεπτο του ημιχρόνου.

Σερί 13-0 και μην την  είδατε...

Τα τρίποντα των  Κογιαντίνοβιτς και Κόμματου, έδωσαν την ευκαιρία στο Μαρούσι να επιστρέψει στο ματς και να μειώσει ακόμα  και στους τρεις πόντους (37-40, 39-42). Ο Χαριτόπουλος μάλιστα έφερε την ομάδα του και σε απόσταση ενός πόντους (41-42), ωστόσο η αντίδραση της Καβάλας ήταν άμεση. Έτρεξε ένα σερί 13-0 μέχρι το τέλος της περιόδου και κατάφερε να ολοκληρώσει το δεκάλεπτο προηγούμενη ξανά στο +14 (41-55).

Το Μαρούσι μπήκε  αποφασισμένο να παλέψει στο δ' δεκάλεπτο, ωστόσο δεν ήταν κι εύκολο. Ο Κόμματος με καλάθι και φάουλ μείωσε σε 44-55 και ο Νικολαϊδης κάτω από τους 10 (48-57). Ακολούθησε ένα επιμέρους 11-2 από πλευράς των παικτών του Δημήτρη Πρίφτη που έφερε τους φιλοξενούμενους σε απόλυτη θέση ισχύος (50-68) στο 35'.

Τα δεκάλεπτα: 11-19, 31-36, 41-55, 59-70.

Μαρούσι (Λινάρδος): Σακελλαρίου, Δεμερτζής, Νικολαϊδης 15(2), Ακεψιμαϊδης 3(1), Έλεγκαν 2, Χαριτόπουλος 11, Γκαγκαλούδης 12(1), Κογιαντίνοβιτς 3(1), Τσόντσος, Κόμματος 13(2).
Καβάλα (Πρίφτης): Πάσαλιτς 13(1), Γκάρισον 13(1), Αγγελόπουλος, Τέλορ 8, Στεφανίδης, Γεωργάκης, Κοστόβ 8, Καραποστόλου 9(1), Σίμτσακ 2, Ο' Μπράιαντ 17.