Posted in Μπάσκετ

paok1

paok1
Εάν είχε και τον Τέιλορ…

Έχοντας για μία  ακόμη φορά σε εκπληκτική κατάσταση  τον Δήμο Ντικούδη που τελείωσε το ματς με 23 πόντους, ο ΠΑΟΚ επικράτησε 66-60 της Καβάλας στην Πυλαία για την 15η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ. Η Καβάλα είχε την  ατυχία να χάσει το Μάϊκ Τέιλορ στην τελευταία προπόνηση που αποχώρησε με διάστρεμμα και να μην έχει σε καλή μέρα τους ψηλούς της. Σε γενικές γραμμές πάντως έδειξε καλό πρόσωπο και πάλεψε το παιχνίδι.

Το  ματς:

Η Καβάλα ήλεγχε το ματς στο πρώτα λεπτά και με τους Πάσαλιτς-Σίμτσακ να δημιουργούν «ρήγματα» στην άμυνα του ΠΑΟΚ, προηγήθηκε 14-10 στο 7΄. Ο «δικέφαλος του βορρά», βρήκε λύσεις με Καλαμπόκη και Ντικούδη και έκλεισε την περίοδο προηγούμενος, 18-17. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι έκαναν περισσότερα λάθη

και οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη που ήταν πιο δημιουργικοί στην επίθεση και εύστοχοι στα τρίποντα, πήραν εκ νέου προβάδισμα (23-18 στο 12΄). Από εκείνο το σημείο το ματς ήταν κακό ποιοτικά και οι δύο ομάδες σκόραραν με το…σταγονόμετρο. Ο Ντικούδης ήταν για μία ακόμη καταπληκτικός και με δικά του συνεχόμενα καλάθια, ο ΠΑΟΚ πέρασε μπροστά 32-30 στο ημίχρονο.

paok2

paok2
Στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου, οι γηπεδούχοι είχαν ξανά τον έλεγχο και με τους Καλαμπόκη-Στίγκερς να…φορτώνουν το καλάθι της Καβάλας, προηγήθηκαν 41-36 στο 26΄. Το συγκρότημα του Δημήτρη Πρίφτη, ευτύχησε να έχει σε εκπληκτική μέρα τον Πάσαλιτς, που με τα εύστοχα τρίποντά του κρατούσε την ομάδα του στο ματς. Δύο λεπτά πριν αυτό μπει στην τελευταία περίοδο, υπήρξε απόλυτη ισορροπία (44-44), όμως ο ΠΑΟΚ διατήρησε βραχεία κεφαλή στο τέλος του δεκαλέπτου, 48-44.

Η ευστοχία της Καβάλας  έξω από τα 6.75 συνεχίστηκε και  στο τέταρτο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα το προβάδισμα να πάει ξανά στα δικά της χέρια (54-50 στο 33΄), χάρη και στη  συμβολή του θετικότατου Καραποστόλου. Η απάντηση από πλευράς ΠΑΟΚ ήρθε με τον ίδιο τρόπο, αφού το 58-54 (36΄) διαμορφώθηκε με δύο τρίποντα των Ντούβνιακ και Γιαννακίδη. Η άνοδος του Καλαμπόκη, έδωσε στους θεσσαλονικείς «αέρα» έξι πόντων, δυόμισι λεπτά πριν το τέλος (62-56), δίνοντας ουσιαστικά τη νίκη στην ομάδα του.

Τα  δεκάλεπτα: 18-17, 32-30, 48-44, 66-60.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Γκίντενς, Στίγκερς 6, Αράπης, Άλεξιτς 1, Ντούβνιακ 11 (1), Ντουκούδης 23 (2), Καλαμπόκης 16, Πέτγουεϊ 4, Γιαννακίδης 3 (1), Καλές 2, Καλαμπάκας, Αμπάρας.