Posted in Μπάσκετ

IMG_6285

IMG_6285
Το «σκότωσε»  με... τρίποντα

Την έβδομη νίκη της στην Α1 πανηγύρισε η Καβάλα που  επικράτησε 89-69 του Αμαρουσίου στο  κλειστό της Καλαμίτσας για την 16η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ. Ντέρμπι  για τρία δεκάλεπτα ήταν το ματς, με τους Μακεδόνες να φορτσάρουν στην τελευταία περίοδο και με καταιγισμό εύστοχων τριπόντων (15/21 συνολικά) να παίρνουν το παιχνίδι.

Κορυφαίος των  γηπεδούχων ήταν ο Καραποστόλου που  σημείωσε 25 πόντους με 5/7 τρίποντα, ενώ  μοίρασε και έξι ασίστ. Πολύ καλή εμφάνιση και από τον Πάσαλιτς που είχε 17 πόντους με 5/5 τρίποντα και μοίρασε πέντε ασίστ.

Από την άλλη από την ομάδα του Νίκου  Λινάρδου που παραμένει χωρίς  νίκη στο πρωτάθλημα, ξεχώρισε ο  Χαριτόπουλος με 17 πόντους και πέντε  ριμπάουντ.

Το ματς

Ισορροπημένο  ήταν το ματς στα πρώτα λεπτά με τις δυο ομάδες να βρίσκονται μαζί στο σκορ (8-9 στα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου). Από κει και πέρα η Καβάλα «έτρεξε» ένα σερί 9-0 και προηγήθηκε με οκτώ (17-9) στο 9ο λεπτό. Το Μαρούσι αντέδρασε και με τη λήξη της περιόδου μείωσε στους τέσσερις (20-16).

Με τρίποντο του Πάσαλιτς για τους γηπεδούχους  ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο (23-16). Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη προσπαθούσε να «καθαρίσει» το παιχνίδι, οι φιλοξενούμενοι όμως δεν άφησαν τη διαφορά να ξεφύγει (25-20 στο 12ο  λεπτό). Με τρίποντο του Στεφανίδη η Καβάλα πήγε ξανά στο +7 (30-23 στο 15ο λεπτό), με το Μαρούσι να απαντά με 4 συνεχόμενους πόντους του Χαριτόπουλου (30-27 ένα λεπτό αργότερα). Το ημίχρονο έληξε 35-34 και όλα προμήνυαν ότι ακολουθούσε ντέρμπι.

Στο δεύτερο  ημίχρονο οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πληγώνουν με τρίποντα τον αντίπαλο (41-34 στο 21ο λεπτό), το Μαρούσι συνέχισε όμως, να παλεύει (50-47 στο 26ο λεπτό). Οι Μακεδόνες ξέφυγαν και με 10 (60-50) ένα λεπτό πριν τη λήξη του δεκαλέπτου, το οποίο έληξε τελικά 60-52.

Με τρίποντο του Κόμματου το Μαρούσι μείωσε στους επτά (62-55 στο 31ο λεπτό), οι παίκτες του Νίκου Λινάρδου έχασαν όμως στη συνέχεια την αυτοσυγκέντρωσή τους και με κακή άμυνα επέτρεψαν στους γηπεδούχους να κάνουν ένα σερί 8-0 και να προηγηθούν για πρώτη φορά με 15 (70-55 στο 33ο λεπτό). Έτσι, κάπου εκεί η πλάστιγγα έγειρε προς την πλευρά της ομάδας του Δημήτρη Πρίφτη που αν και προσπάθησε να ανατρέψει την κατάσταση, το ματς δεν γυρνούσε (79-61 τρία λεπτά πριν τη λήξη). Το ματς έληξε 89-69 υπέρ των Μακεδόνων που πήραν μια άνετη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 35-34, 60-52, 89-69

Καβάλα (Δημήτρης Πρίφτης): Πάσαλιτς 17 (5), Γκάρισον 14 (2), Αράπης, Αγγελόπουλος 6, Τέιλορ 11, Στεφανίδης 6 (2), Γκέλιος, Γεωργάκης, Κοστόφ 3 (1), Καραποστόλου 25 (5), Σίμτσακ 5 (10 ριμπάουντ), Ο'Μπράιαντ 2.

Μαρούσι (Νίκος  Λινάρδος): Σακελλαρίου 3, Δεμερτζής 3 (1), Νικολαΐδης, Ακεψιμαΐδης 12 (2), Έλεγκαρ 9, Χαριτόπουλος 17 (1), Γκαγκαλούδης 13 (1), Τσόντζος, Κόμματος 10 (2), Καλογιαννίδης 2.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΩΝ-ΠΑΙΚΤΩΝ  Ε.Κ.ΚΑΒΑΛΑΣ-ΜΑΡΟΥΣΙ

Γκαγκαλούδης: «Είμαι χαρούμενος και συγκινημένος από  την υποδοχή που μου επιφύλαξαν και φέτος, όπως και πέρυσι ο κόσμος της Καβάλας, που με αγάπησε και τον αγάπησα στον ένα χρόνο που αγωνίστηκα εδώ. Το Μαρούσι θα σας πω ότι βρίσκεται ένα βήμα από το γκρεμό! Ξέρω ότι τα έχετε ακούσει αυτά κι’ άλλες φορές. Αυτή η ομάδα δε ξέρει κανείς πως θα παρουσιάζεται από εδώ και πέρα και ποιοι και με πόσους παίκτες θα παίζει. Για την κατάσταση αυτή δε φταίει ούτε ο προπονητής, ούτε οι παίκτες. Και ο Ομπράντοβιτς να κάθονταν στον πάγκο μας, δε θα μπορούσε κάτι να κάνει. Όσο αντέχουμε θα παίζουμε. Για μας, για την αξιοπιστία του πρωταθλήματος και της ομάδας μας. Σήμερα αντέξαμε μόλις 22 λεπτά. Πέντε παίκτες ήμαστε, πόσο να αντέχαμε και δεν ήμαστε και τεκνά, έχουμε περάσει τα 33 μας»¨!

Γκάρισον: «Συγχαρητήρια  στην ομάδα μου, αλλά και στα παιδιά του Αμαρουσίου για την προσπάθεια που έκαναν και κάνουν κάθε μέρα, την έχω ζήσει από κοντά, είναι άξια λόγου. Εμείς θέλαμε αυτό το παιχνίδι και το κερδίσαμε. Όσον αφορά εμένα, προέρχομαι από έναν τραυματισμό και ακόμη σίγουρα δεν είδατε τις πραγματικές μου δυνατότητες».

Λινάρδος: «Σήμερα  η ομάδα που άντεξε 22 λεπτά. Σίγουρα  δεν είμαι ικανοποιημένος, όμως δε μπορώ να περιμένω περισσότερα από  τα παιδιά, που όπως είπε και ο  Γιάννης (Γκαγκαλούδης), κάνουν σε κάθε μάτς κατάθεση ψυχής. Απέναντι σε μία  ομάδα που έχει τόσους καλούς παίκτες και με ποσοστά 71% στα τρίποντα, δε μπορείς να περιμένεις και πολλά.

Η ομάδα  μας έχει φτάσει σε οριακό  σημείο και δυστυχώς η οικογένεια  Βωβού, όπως έφτασε την ομάδα  πολύ ψηλά, τώρα καθημερινά την  καταδικάζει Θα παλέψουμε με τον Ηλυσιακό, με ότι παίκτες μας απόμειναν».

Πρίφτης: «Η αλήθεια  είναι ότι περίμενα σήμερα ένα  πολύ πιο δύσκολο απόγευμα. Το Μαρούσι  μπορεί να παίζει με 5-6 παίκτες όλους  κι’ όλους, όμως σε όλα του τα παιχνίδια έχει χάσει εκτός έδρας  με πολύ μικρή διαφορά, πλήν του Ολυμπιακού αν θυμάμαι καλά. Είναι μία μαχητική ομάδα και νομίζω ότι εάν συνεχίσει έτσι, μπορεί να κάνει κάποιες νίκες μέχρι το τέλος του πρωταθλήματος. Εμείς λόγω ενέργειας και καλού σούτ πήραμε τη νίκη και συνεχίζουμε με στόχο να βελτιωνόμαστε διαρκώς».