Μπάσκετ

ΚΑΒΑΛΑ-ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ 81-67

Posted in Μπάσκετ

teilor«Άγιε μου… Χριστόφορε, πάω  Ευρώπη»!

Με  όπλο της τα σουτ έξω από τα 6.75μ. η Καβάλα επικράτησε με 81-67 του Περιστερίου για την 18η αγωνιστική της Basket League ΟΠΑΠ.Η ομάδα του  Δημήτρη Πρίφτη είχε 14/30 τρίποντα, 6 περισσότερα ριμπάουντ (29-23) και 3 λιγότερα λάθη (13-16) από τους αντιπάλους της φτάνοντας έτσι στην τελική επικράτηση σχετικά εύκολα.Το Περιστέρι από  την πλευρά του, κέρδισε μόνο το α' δεκάλεπτο (16-18) στο επιμέρους σκορ και έχασε τα υπόλοιπα τρία, έχοντας  πολλά προβλήματα στην αμυντική του λειτουργία.

Το  φίλμ του αγώνα

Μετά το σερί 5-0 με το οποίο προηγήθηκε η Καβάλα χάρη σε πέντε συνεχόμενους πόντους του  Τέιλορ, εξακολούθησε να έχει τον έλεγχο της αναμέτρησης και προηγήθηκε με 11-5 κόντρα στο Περιστέρι που  είχε μπει νωθρό στο ξεκίνημα του αγώνα. Ωστόσο, με δύο διαδοχικά καλάθια των Έντουαρντς και Γιαννόπουλου οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 13-14 για πρώτη φορά στο ματς. Στο τέλος του α' δεκαλέπτου το Περιστέρι βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 18-16.

Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της και έκανε το 19-25 στο 13ο λεπτό της αναμέτρησης. Με επιμέρους 11-6 και όπλο την άμυνα τους, οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 30-31, ενώ το ο Στεφανίδης έδωσε ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του (32-31). Ο Παπαντωνίου ισοφάρισε σε 35-35 ενώ με ένα τρίποντο του Καραποστόλου η Καβάλα έφυγε για τα αποδυτήρια στο +5 (40-35).

Στην επανάληψη, η  Καβάλα με τρίποντο του Στεφανίδη βρέθηκε στο +8 (43-35) και άρχισε να χτίζει μία διαφορά με τους Ο΄Μπράιαντ και Πάσαλιτς. Η μέγιστη τιμή της διαφοράς άγγιξε και τους 12 πόντους (57-45, 60-48) με τους γηπεδούχους να έχουν το πάνω χέρι και με όπλο την ευστοχία τους από τα 6.75μ. να κρατούν διαφορά ασφαλείας. Τελικά, η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη ολοκλήρωσε την γ΄περίοδο έχοντας διαφορά 11 πόντων (63-52).

Στο δ' δεκάλεπτο η Καβάλα έπρεπε απλά να διατηρήσει την υπέρ της διαφορά και το έκανε... Παίζοντας κατά διαστήματα πολύ καλή άμυνα, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 72-61 και παρ' ότι το Περιστέρι μείωσε με σερί 5-0 δεν κατάφερε να πλησιάσει περισσότερο. Ένα τρίποντο από το Στεφανίδη έκανε το σκορ 75-66 και έδωσε βαθιά ανάσα στην ομάδα του που τελικά έφτασε στην τελική επικράτηση με σκορ 81-67.

Τα  δεκάλεπτα: 16-18, 40-35, 63-52, 81-67

Καβάλα (Πρίφτης): Πάσαλιτς 9(2), Αγγελόπουλος 8, Τέιλορ 18(3), Στεφανίδης 17(5), Κοστόφ 2, Καραποστόλου 12(4), Σίμτσακ 7, Ο' Μπραιαντ 8.
Περιστέρι (Πεδουλάκης):
Παπαντωνίου 7(1), Καυκής 9(1), Ψαρόπουλος, Γιαννόπουλος 18(2), Μανωλόπουλος 12(1), Γιόβοβιτς 4, Έντουαρντς 17, Μίτροβιτς.

Πρίφτης: «Στο 2ο γύρο ήμαστε βελτιωμένοι»…

Δημήτρης  Πρίφτης: «Στο δεύτερο γύρο έχουμε βελτιώσει πολύ τις εμφανίσεις μας και αυτό με ικανοποιεί. Δεν έχουμε αλλάξει παίκτες, ούτε είχαμε σοβαρούς τραυματισμούς και λογικό είναι από παιχνίδι σε παιχνίδι να βελτιωνόμαστε. Επίσης, έχουμε καλό μακρινό σουτ που όταν μας «βγει» γινόμαστε επικίνδυνοι για όλες τις ομάδες. Προβληματιστήκαμε για το λόου ποστ, αλλά με τρίποντα αυξήσαμε τη διαφορά»

Πάτρικ  Ο Μπράιαντ: «Ήταν ένα πολύ δύσκολο εντός έδρας ματς. Στο πρώτο παιχνίδι είχαμε χάσει με -11, οπότε στο μυαλό μας ήταν η νίκη, με ιδανικό να καλύψουμε και τη διαφορά. Εχοντας σε πολύ καλή μέρα τον Καραποστόλου, τον Πάσαλιτς και Στεφανίδη καταφέραμε να πάρουμε αυτό που θέλαμε. Ήταν δύσκολη εβδομάδα για εμάς, με πολλούς τραυματισμούς. Τελικά, καταφέραμε και με τη βοήθεια του κόσμου να πανηγυρίσουμε άλλη μια νίκη»

Αργύρης Πεδουλάκης: «Ήταν μια δίκαιη νίκη για την Καβάλα. Ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα. Καταλυτικής σημασίας σημείο στο ματς ήταν η αποχώρηση του Καυκή (στο τρίτο δεκάλεπτο, με τραυματισμό). Όταν η Καβάλα είναι τόσο εύστοχη και εσύ έχεις μόνο ένας πλέι μέικερ, είναι δύσκολο να κρατήσεις την όποια διαφορά έχεις πάρει. Δεν κάναμε σωστά πράγματα σήμερα και θα πρέπει να δουλέψουμε, για να βελτιωθούμε»

Σωτήρης Μανωλόπουλος: «Ήταν δύσκολο ματς, σε δύσκολη έδρα. Είχαμε δυο προσθήκες μέσα στην εβδομάδα και έπρεπε να μάθουμε να παίζουμε και με αυτούς στο ρόστερ. Ο κόουτς μας είπε να περιμένουμε η μπάλα να πηγαίνει στο λόου ποστ. Είχαμε κάποιες λύσεις εκεί, αλλά χάσαμε την αυτοσυγκέντρωση μας. Μοιραία οι γηπεδούχοι κατάφεραν με εύστοχα μακρινά σουτ να αυξήσουν τη διαφορά και να πάρουν τη νίκη».