Posted in Μπάσκετ

PASALIC

PASALIC
Θυμήθηκε τον…κακό της εαυτό

Δεν τα κατάφερε η  Ε.Κ.Καβάλας, γνωρίζοντας την ήττα με 78-57 από τον Άρη στο Αλεξάνδρειο. Ο Άρης πραγματοποίησε εντυπωσιακό ξεκίνημα και με πρωταγωνιστές  τους Βεργίνη, Ντέιβις και Μπόγρη αιφνιδίασε την Καβάλα και προηγήθηκε με 15-5 στο 5ο λεπτό. Το συγκρότημα του Δημήτρη Πρίφτη, όμως, συνήλθε άμεσα με το Σίμτσακ να δίνει λύσεις στο σκοράρισμα μείωσε γρήγορα-γρήγορα σε 15-11. Ωστόσο, οι παίκτες του Βαγγέλη Αλεξανδρή διατήρησαν την πρωτοπορία και στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου (25-20), παίρνοντας σημαντικές λύσεις στην επίθεση από το Μαυραειδή. Οι φιλοξενούμενοι στηρίχθηκαν σε αυτό το διάστημα στο Μοχάμεντ Πάσαλιτς, αλλά από ένα σημείο κι έπειτα ήταν φανερό πως οι Θεσσαλονικείς είχαν περισσότερες λύσεις στο παρκέ.

Μοιραία, αυτή η υπεροχή  αποτυπώθηκε και στο παρκέ, με τους γηπεδούχους να ανεβάζουν την  υπέρ τους διαφορά στους 12 πόντους  στο 26ο λεπτό, «τρέχοντας» σερί 7-0 (32-20). «Όπλο» για το συγκρότημα του Βαγγέλη Αλεξανδρή δεν ήταν άλλο από την εξαιρετική

άμυνά του, με την οποία «κλείδωσε» τα ατού της Καβάλας. Την ίδια στιγμή, η Καβάλα συνέχισε να αντιμετωπίζει πρόβλημα στην επίθεση, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε ο Άρης και προηγήθηκε με 39-25 στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Το συγκρότημα του  Βαγγέλη Αλεξανδρή διατήρησε μεν το προβάδισμα στην τρίτη περίοδο (44-38), αλλά δεν μπόρεσε να ελέγξει τη δράση του Μοχάμεντ Πάσαλιτς, ο οποίος ήδη από το 25ο λεπτό είχε φθάσει τους 16 πόντους, έχοντας 4/5 τρίποντα. Η απάντηση του Άρη ήρθε διά χειρός Ντέιβις, ο οποίος ήταν κυριολεκτικά ασταμάτητος και βοήθησε τα μέγιστα τους γηπεδούχους να ανεβάσουν τη διαφορά στους 11 πόντους (52-41), στο 28’. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 55-46, με τους Θεσσαλονικείς να έχουν τον απόλυτο έλεγχο.

Το τελευταίο δεκάλεπτο  άνηκε κυριολεκτικά στον Άρη, που  βελτιώνοντας ακόμη περισσότερο  την άμυνά του κατάφερε να αποσπαστεί στο σκορ, χτίζοντας διαφορά ασφαλείας (65-46). Η Καβάλα ήταν σαν να μην υπήρχε στο παρκέ, με τον Πάσαλιτς να παλεύει μόνος του χωρίς την παραμικρή βοήθεια από τους συμπαίκτες του. Απόλυτα φυσιολογικά, λοιπόν, ο Άρης έφθασε στην κατάκτηση του ροζ φύλλου, με 78-57, διατηρώντας ανοιχτές τις ελπίδες του για την είσοδό του στα πλέι οφ.

Διαιτητές: Χριστοδούλου, Κορομηλάς, Παφίλης.

Δεκάλεπτα: 22-14, 39-25, 55-46, 78-57.

Άρης (Αλεξανδρής): Μαυραειδής 12, Κεϊρούς 4, Ταπούτος 6, Τσαϊρέλης 7, Ντέιβις 25 (4), Μποχορίδης, Μπόγρης 7, Μόλντροου 5, Τσαλδάρης, Βεργίνης 10 (2), Δήμας 2
Καβάλα (Πρίφτης): Πάσαλιτς 16 (4), Γκεοργκίεφ 3 (1), Αγγελόπουλος 3, Τέιλορ 5 (1), Στεφανίδης 4, Γκέλιος, Γεωργάκης 3, Κοστόφ 6 (2), Καραποστόλου 11 (3), Σίμτσακ 6.