Posted in Μπάσκετ

ekk-kaod

ekk-kaod
Ενωσάρα, ψυχάρα, κατοστάρα…

Βγάζοντας στο παρκέ απίστευτη ψυχή η Ε.Κ.Καβάλας νίκησε τον ΚΑΟΔ στην κατάμεστη Καλαμίτσα και έβαλε σφραγίδα στο εισιτήριο της εισόδου της-για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά- στα play offs.

Με τον Μάικ Τέιλορ να πραγματοποιεί «διαστημική» εμφάνιση με 40 πόντους με 8/13 τρίποντα, η Καβάλα επικράτησε 100-86 του ΚΑΟΔ στο κλειστό της Καλαμίτσας στο γειτονικό ντέρμπι της 22ης αγωνιστικής της Α1 μπάσκετ των ανδρών. Οι Καβαλιώτες είχαν τον έλεγχο κατά το μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και ευστοχώντας συνολικά σε 17 στα 32 τρίποντα (!), έφτασαν στη νίκη θέτοντας παράλληλα, «γερές» βάσεις για την παραμονή τους στην πρώτη εξάδα του βαθμολογικού πίνακα.

Εκτός από τον Αμερικανό, συγκλονιστικός ήταν ο Σωτήρης Καραποστόλου, που εάν και τραυματίας με θλάση στη γάμπα, με προσωπικό του ρίσκο ζήτησε να αγωνιστεί! Επίσης, για την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και ο αρχηγός της, Χριστόφορος Στεφανίδης που πρόσθεσε 20 πόντους. Από την άλλη από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Γιάννης Αθηναίου με 18 πόντους.

Το φιλμ του αγώνα

Πιο δυνατά μπήκε η ομάδα του Γιώργου Καλαφατάκη στον αγώνα κάτι που φάνηκε και από την υπεροχή της μέχρι και τα μέσα της πρώτης περιόδου (10-15). Οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν το παιχνίδι στη συνέχεια και το δεκάλεπτο έληξε 22-19.

Με σερί 5-0 ξεκίνησε η Καβάλα στην δεύτερη περίοδο (27-19), ενώ με τρίποντο του Τέιλορ προηγήθηκε για πρώτη φορά με 12 (40-28) στο 16ο λεπτό. Ο ίδιος παίκτης ανέβασε το δείκτη του σκορ και στο +15 (45-30) ένα λεπτό αργότερα με το ημίχρονο να λήγει 48-38 υπέρ των γηπεδούχων. Τον καλό της ρυθμό συνέχισε και στο δεύτερο ημίχρονο η Καβάλα και με σουτ από τα 6.75 μ. του Πάσαλιτς στο 34ο λεπτό έφτασε ξανά στο +15 (57-42). Ο Τέιλορ συνέχισε τον... χαβά του και ευστοχώντας στο 8ο τρίποντό του έβαλε την Καβάλα μπροστά με 16 (78-62) στη λήξη της τρίτης περιόδου. Λίγα μπορούσαν να αλλάξουν στην τελευταία περίοδο. Ο Κοστόφ με τρίποντο έκανε το +20 για τους γηπεδούχους (87-67) στο 35ο λεπτό και σαφώς η εικόνα του παιχνιδιού ήταν τέτοια που η νίκη για την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη θα ήταν η φυσική κατάληξή του. Έτσι και έγινε με το τελικό σκορ 100-86 να αποτελεί την 11η νίκη για την ομάδα της Καβάλας.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 48-38, 78-62, 100-86

Kαβάλα (Πρίφτης): Πάσαλιτς 8 (2), Αγγελόπουλος 7 (1). Τέιλορ 40 (8), Στεφανίδης 20 (2), Γεωργάκης 1. Κοστόφ 12 (2), Καραποστόλου 6 (2), Σίμτσακ 6.
ΚΑΟΔ (Καλαφατάκης): Χαντ 13 (2), Καρύδας 2, Αθηναίου 18 (4), Ιωακειμίδης, Μισέλ, Χούμας 2, Κιτσούλης 6, Τσέρανιτς 9, Ζάρας 11 (1), Μπάβσιτς 10, Κακαρούδης 13 , Μπένας 2.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΠΡΙΦΤΗΣ «Με συγκίνησε η προσπάθεια»

Ο Δημήτρης Πρίφτης ομολόγησε πως οι παίκτες του τον συγκίνησαν, με την κατάθεση ψυχής που έκαναν, ενώ ο Γιώργος Καλαφατάκης θύμισε ότι ο εφησυχασμός είναι μεγάλος κίνδυνος.

Δημήτρης Πρίφτης: «Πολλά συγχαρητήρια στους παίκτες μου. Έχω συγκινηθεί πολλές φορές. Σήμερα είναι μια από αυτές τις φορές, γιατί οι παίκτες μου κατέθεσαν ψυχή. Με αυτή τη νίκη είμαστε στα πλέι οφ. Θα προσπαθήσουμε να κοιτάξουμε και παραπάνω. Η πολιτισμένη ατμόσφαιρα είναι οδηγός για κάθε γήπεδο όπου βρίσκονται οπαδοί και των δυο ομάδων. Παίξαμε με ομάδα που 'χει κάνει πολύ καλή προσπάθεια»

Χριστόφορος Στεφανίδης: «Η ομάδα πανηγύρισε τεράστια νίκη. Εφάμιλλη με εκείνη στο Ρέθυμνο και επί του Παναθηναϊκού. Όλη την εβδομάδα είχαμε μόνο έξι παίκτες στις προπονήσεις. Όμως κάτι υπάρχει και ωθεί αυτήν την ομάδα να καταθέτει, όταν χρειαστεί, μέχρι και την τελευταία ικμάδα δύναμης, μαζί με πάθος. Ο Τέιλορ έκανε φοβερά πράγματα που ίσως να γίνονται μια φορά το χρόνο. Αυτός που μας ενέπνευσε ήταν ο Καραποστόλου που αν και οι γιατροί του είπαν να μην αγωνιστεί (πονούσε στη γάμπα), με ρίσκο να μείνει ακόμα και δυο μήνες εκτός, όχι μόνο έπαιξε, αλλά ήταν και καλός. Μόνο που τον βλέπαμε στο γήπεδο, μας έδινε κουράγιο και δύναμη. Ο κόσμος ήταν δίπλα μας και το χάρηκε. Χαιρόμαστε που γίνονται γειτονικά ντέρμπι, χωρίς παρατράγουδα. Θεωρώ με αυτή τη νίκη είμαστε στα πλέι οφ».

Γιώργος Καλαφατάκης: «Η νοοτροπία και η συμπεριφορά των παικτών της Καβάλας είναι εξαιρετική. Δεν ήταν δικαιολογία για εμάς ότι δεν είχαμε τον Χαραλαμπίδη. Η Καβάλα όλη την εβδομάδα είχε μόνο 6 παίκτες. Δεν έπαιξε ούτε διπλό, με προβλήματα απ' ότι μαθαίνω οικονομικά. Οι δικοί μας παίκτες είναι πληρωμένοι μέχρι και τον περασμένο μήνα και δεν μπόρεσαν να μπουν ποτέ στο παιχνίδι. Πρέπει να καταλάβουν ότι ο εφησυχασμός είναι μεγάλος κίνδυνος. Όταν δε μπορείς να σταματήσει τον Τέιλορ και τον αφήνεις να κάνει το παιχνίδι της χρονιάς, σημαίνει ότι το κεφάλι σου δεν είναι στη θέση σου. Η Καβάλα το ήθελε πιο πολύ και το πήρε».

Γιάννης Αθηναίου: «Δεν μπήκαμε στο παιχνίδι σε κανένα σημείο του αγώνα. Δεν καταφέραμε να κρατήσουμε τον Τέιλορ μακριά από το καλάθι, παρ' ότι γνωρίζαμε ότι στην καλή του μέρα μπορεί να σκοτώσει οποιαδήποτε ομάδα. Δεν κάναμε όσα είχαμε δουλέψει στην προπόνηση και χάσαμε από μια ανώτερη ομάδα».

MVP της 22ης αγωνιστικής ο Μάικ Τέιλορ

Ο Μάικλ Τέιλορ της Καβάλας αναδείχθηκε MVP της 22ης αγωνιστικής της Α1 μπάσκετ των ανδρών. Ο Αμερικανός που με τους 40 πόντους που πέτυχε έπαιξε καθοριστικό ρόλο στη νίκη της ομάδας του επί του ΚΑΟΔ, συγκέντρωσε 36 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης του ΕΣΑΚΕ (Ranking).

Πιο συγκεκριμένα ο 26χρονος γκαρντ σε 38’26’’ λεπτά συμμετοχής σημείωσε 40 πόντους (6/11 δίποντα, 8/13 τρίποντα, 4/5 βολές), μάζεψε 3 ριμπάουντ, κέρδισε 6 φάουλ, έκλεψε 3 φορές την μπάλα, μοίρασε 4 ασίστ, ενώ υπέπεσε σε 4 λάθη.

Δηλώσεις του Μάϊκ Τέιλορ για την ανάδειξη του ως MVP

O Mάικ Τέιλορ, μιλώντας για το γεγονός της ανάδειξης του ως MVP της 22ης αγωνιστικής της basketleague, είπε: «Είμαι πάρα πολύ χαρούμενος, που η ανάδειξη μου ως MVP της αγωνιστικής συνοδεύτηκε με μία μεγάλη νίκη της ομάδας. Αισθάνομαι πολύ καλά στην Καβάλα και αυτό μου βγαίνει στο γήπεδο. Χαίρομαι που κάνω ευτυχισμένους όλους αυτούς τους ανθρώπους που έρχονται στο γήπεδο κα μας στηρίζουν. Δείχνουν ότι με λατρεύουν, φωνάζοντας ρυθμικά το όνομα μου στην κερκίδα και θέλω να τους πω ότι και εγώ τους αγαπώ. Αισθάνομαι ότι είμαι ένας από αυτούς. Στην Καβάλα νοιώθω όπως στην οικογένεια μου. Η διοίκηση είναι στο πλευρό μας και όλοι μαζί, προπονητικό τημ και παίκτες, ήμαστε ενωμένοι σαν γροθιά. Με αυτή νίκη μπαίνουμε στα play offs, όπου θα στραφεί και η προσοχή από εδώ και πέρα».