Ε.Κ. Καβάλας - Κολοσσός Ρόδου

Posted in Μπάσκετ

Για ένα ακόμη παιχνίδι η Ένωση στάθηκε άτυχη και έχασε με καλάθι του Βασίλιεβιτς στην εκπνοή, έχοντας παίκτη "κρεμασμένο" επάνω του!

αντιγραφή σπό
Ο Σάσα Βασίλιεβιτς "σκότωσε" την Καβάλα. Ο πλέι μέικερ του Κολοσσού ευστόχησε σε δίποντο δύο δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε της αναμέτρησης και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του με 74-72. Η Καβάλα είχε επιστρέψει πλήρως και όλα έδειχναν πως το ματς θα πάει στην παράταση, αλλά ο Βασίλιεβιτς είχε διαφορετική άποψη.

Τα στατιστικά του αγώνα

Τα στατιστικά του αγώνα - Τα στατιστικά του αγώνα
Η Καβάλα ήταν πολύ καλή για περίπου 25 λεπτά κι έδειχνε πως μπορεί να πάρει τη νίκη-παραμονής στην πρώτη τη τάξει κατηγορία του ελληνικού πρωταθλήματος. Η ομάδα του Βαγγέλη Αλεξανδρή προηγούνταν για 25 λεπτά, πλην όμως ο Κολοσσός δεν έχασε ποτέ την επαφή με το σκορ και παρέμενε κοντά. Ως εκ τούτου την κατάλληλη στιγμή οι Ροδίτες προσπέρασαν και μάλιστα κατάφεραν να πάρουν και διαφορά.

Τρία λεπτά πριν από το φινάλε του αγώνα, λοιπόν, ο Κολοσσός προηγήθηκε με 67-59 κι έδειχνε να "καθαρίζει", αλλά τα πράγματα δεν ήταν έτσι. Όπως και στο ματς με την ΑΕΚ, έτσι και απέναντι στον Κολοσσό οι παίκτες της Καβάλας κατάφεραν να επιστρέψουν, να ισοφαρίσουν σε 72-72 (σ. σ. οκτώ δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, με 2/2 βολές του Ηλιάδη), αλλά και πάλι έχασαν στο τέλος, αυτή τη φορά με σουτ του Βασίλιεβιτς δύο δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 18-12, 35-29, 51-55, 72-74

ΚΑΒΑΛΑ: Σουντόφ 8, Αγγελόπουλος 3, Χαφ 2, Κόλινς 7 (1), Ηλιάδης 5 (1), Παλάσιο 7 (1), Ραίτσεβιτς 8, Κυρίτσης 20 (1), Τσέρανιτς 12, Γκούστας.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ: Χάρις 9, Παντελιάδης, Βασίλιεβιτς 6, Ζάρας, Μανωλόπουλος 11 (2), Ασημακόπουλος 7 (2), Ντόζιερ 5 (1), Χαρίσης 6, Τσάμης 8, Παππάς 13, Μοντς 9.

{αντιγραφή από το site της Ένωσης}

To…τρις εξαμαρτείν!

Σε ένα ματς με αγωνιώδες φινάλε ο Κολοσσός κατάφερε να βγει νικητής από το κλειστό της Καλαμίτσας, χάρη σε ένα εύστοχο σουτ του (μέτριου) Βασίλιεβιτς στη λήξη του αγώνα. Η Καβάλα για μία ακόμη φορά αποδείχτηκε ανίκανη να προστατεύσει την έδρα της και (ηττήθηκε με 72-74) και συνεχίζει να αγωνιά για τη σωτηρία.

Μέχρι να πάρει το τελευταίο σουτ, ο Βόσνιος είχε περάσει ένα από τα χειρότερα βράδια της χρονιάς, καθώς επί 31 λεπτά βοήθησε μόνο οργανωτικά έχοντας 1/9 σουτ και 0/7 τρίποντα. Ωστόσο, πολύ σωστά πήρε την τελευταία επίθεση και ανέλαβε με το φονικό του ένστικτο και την ευελιξία του να σώσει την ομάδα του από τη δοκιμασία της παράτασης. Έπρεπε να βάλει ένα καλάθι και το έβαλε. Γενικά ο Κολοσσός είχε σε κακή μέρα τα βαριά του χαρτιά και στήριξε τις προσπάθειές του στους Έλληνες του πάγκου (Παππάς, Μανωλόπυλος κ.α.) που έδειξαν χαρακτήρα και υπογράμμισαν την ποιοτική διαφοροποίηση της ομάδας από τη Ρόδο. Αντίθετα οι παίκτες του Αλεξανδρή για άλλη μια φορά δεν είχαν την αποφασιστικότητα, αλλά ούτε και τη "χημεία" για να καθαρίσουν ένα παιχνίδι το οποίο ήταν στα χέρια τους. Καλές οι βολές (λεφτά στην τράπεζα, που λένε), αλλά το μπάσκετ παίζεται στο παρκέ και από κει οι Αργοναύτες ηταν απελπιστικά άστοχοι (37,7% εντός παιδιάς).

Κακό μπάσκετ από τις δύο ομάδες στο ξεκίνημα του αγώνα με πολλή νευρικότητα και αστοχία. Η Καβάλα διατηρούσε ένα μικρό προβάδισμα (5-6 στο 4΄ 8-7 στο 6΄), παρά τα κακά ποσοστά των περιφερειακών, παίζοντας με επιμονή (επιθετικά ριμπάουντ και κερδισμένα φάουλ). Με ένα μικρό ξέσπασμα (τρίποντο Παλάσιο, γκολ-φάουλ Τσέρανιτς) οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με +6 στο κλείσιμο της πρώτης περιόδου.

Για τον Κολοσσό τις απαντήσεις έδωσε ο νεαρός Νίκος Παππάς που έδωσε ενέργεια στην επίθεση και με προσωπικούς πόντους (διαδοχικά γκολ φάουλ) έκλεισε τη διαφορά (18-17 στο 12' και 23-21 στο 14'). Με το πρώτο της εύστοχο τρίποντο (Κόλλινς) η Καβάλα ξέφυγε με 28-21 στη συμπλήρωση των 16 λεπτών, αλλά ο Κολοσσός με Τσάμη και Μόντς έτρεξε ένα 8-2 και μείωσε στον πόντο (30-29) ενάμισι λεπτό πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Στις τελευταίες κατοχές η Καβάλα ήταν πιο αποφασιστική και ξέφυγε και πάλι με 6 – χαρακτηριστικό το “μπάζερ-μπίτερ” τρίποντο από τον Σάββα Ηλιάδη.

Μετά το ημίχρονο η ενεργοποίηση των δύο Αμερικανών (Χάρις και Ντόζιερ, άποντοι στο πρώτο μισό) βοήθησε τους Ροδίτες να κλείσουν τη διαφορά των έξι πόντων (37-31 στο 22΄) και να ισοφαρίσουν 37-37 στα μέσα της 3ης περιόδου. Μετά από 1-2 λεπτά ισορροπίας ακολούθησε ένα επιθετικό ξέσπασμα του Αλέξη Κυρίτση που έδωσε αέρα 5 πόντων στους γηπεδούχους (47-42 στο 28'). Ωστόσο, ο Κολοσσός δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και μέχρι το 30΄πρόλαβε και γύρισε την κατάσταση με ένα σερί 13-4 στηριζόμενος στους αναπληρωματικούς Τσάμη και Μανωλόπουλο.

Η εικόνα του αγώνα είχε αλλάξει και η πιεστική άμυνα του Γιάννη Σφαιρόπουλο οδηγούσε τους Καβαλιώτες σε πολλά λάθη, ενώ επιθετικά οι “θαλασσί” είδαν τον Χάρις να σταθεροποιείται και τον Παππά να κάνει μεγάλες ζημιές στους αντίπαλους ψηλούς. Η Καβάλα σκόραρε κυρίως με βολές (καθοριστικός ο Τσέρανιτς), αλλά δεν μπορούσε να ισοφαρίσει (55-61 στο 34'). Η διαφορά έφτασε και τους 8 πόντους (59-67 στο 37'), αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν με τρία κολλητά καλάθια για το 65-67 με κάτι λιγότερο από δύο λεπτά για τη λήξη.

Η αποβολή των Χαρίσση και Ντόζιερ ήταν καθοριστική, ενώ επιθετικά έκαναν πολλή δουλειά ο Σούντοβ και ο Κυρίτσης. Πάντως, οι Ροδίτες ξέφυγαν και πάλι με 68-72, αλλά η έδρα μίλησε στο τελευταίο λεπτό και με περιπετειώδη τρόπο η Καβάλα ισοφάρισε σε 72-72, 8΄΄ πριν τη λήξη και απείλησε να στείλει το ματς στην παράταση. Ωστόσο, κάτι τέτοιο δε χρειάστηκε, καθώς ο Σάσα Βασίλιεβιτς κατάφερε να νικήσει την άμυνα των γηπεδούχων και να ευστοχήσει σε τζαμπ-σουτ γράφοντας το τελικό 72-74 με την κόρνα της λήξης.