Μπάσκετ

’Ηττα με 73-66 της Ένωσης στα Ηλύσια

Posted in Μπάσκετ

Σπουδαία  και άνετη -όπως εξελίχθηκε- νίκη επί της Καβάλας  με 73-66 πήρε ο Ηλυσιακός. Η ομάδα του Στέργιου Κουφού, παρέμεινε μεν στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας, αλλά πλησίασε στον έναν βαθμό τόσο τα Τρίκαλα όσο και την αντίπαλό της στο ματς του Σαββάτου, Καβάλα, απέναντι στην οποία υπερτερεί σε περίπτωση ισοβαθμίας (είχε νικήσει και στην Καλαμίτσα).

Ο αγώνας

Το παιχνίδι ξεκίνησε ισορροπημένα αφού καμμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να ξεφύγει πριν το οκτάλεπτο. Σ' εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι έδειξαν ότι είχαν μεγαλύτερη ψυχραιμία από τους αντιπάλους τους και ξεκίνησαν να "χτίζουν" μία διαφορά (για πρώτη φορά στο +5, 17-12 με τον Χάντερ), πριν το δεκάλεπτο λήξει με σκορ 24-18.

Η αποχώρηση του Σούντοβ αλλά και ο τραυματισμός του Παλάσιο, έπαιξαν καθοριστικό ρόλο στην εξέλιξη του ματς κατά τη διάρκεια της δεύτερης περιόδου. Οι Χάντερ και Καρύδας έδωσαν λύσεις, με αποτέλεσμα η διαφορά για τους γηπεδούχους να γίνει διψήφια και το ημίχρονο να κλείσει με σκορ 41-31.

Έχοντας τον Νίκο Χατζή σε καλή μέρα οι γηπεδούχοι κατάφεραν να διατηρήσουν τα κεκτημένα στο τρίτο δεκάλεπτο και να προηγηθούν με 51-42 2 λεπτά πριν τη λήξη του και με 60-49 όταν ολοκληρώθηκε.

Κάπως έτσι εξελίχθηκε και η τελευταία περίοδος ως το τελευταίο τρίλεπτο, όταν οι παίκτες του Αλεξανδρή κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά με τους Ραΐσεβιτς και Χαφ. Η Καβάλα πραγματοποίησε σερί 0-11 αλλά ήταν πλέον αργά, καταφέρνοντας μόνο να μειώσει στο τελικό 73-66.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 41-31, 60-49, 73-66

Οι σκόρερ των δύο ομάδων:

Ηλυσιακός (Κουφός): Κάρτερ 8, Καρύδας 5 (1), Κάμινγκς 13 (2), Παπανικολάου 7 (1), Γαλιώτος, Χατζής 11 (1), Αθανασούλας 2, Σιούτης 6 (2), Βιδάλης, Χάντερ 19, Ιωάννου 2, Κασελάκης

Καβάλα (Αλεξανδρης): Νίκου 3 (1), Σούντοφ 12, Στεφανίδης 6, Αγγελόπουλος 2, Χαφ 8 (2), Κυρίτσης 7, Ηλιάδης, Παλάσιο 4, Ραϊτσεβιτς 19 (4), Σιγκούνας, Τσέρανιτς 5, Γκούστας.