Posted in Ποδόσφαιρο

αντιγραφή από το alt

photo από το aok.gr

photo από το aok.gr - photo από το aok.gr
Μετά το κουραστικό 90λεπτο απέναντι στην Αούστρια την Πέμπτη, ο Άρης μπήκε στον αγωνιστικό χώρο του «Ανθή Καραγιάννη», με σκοπό να παίξει συνετά και συντηρητικά απέναντι στην Καβάλα, κάτι που φάνηκε από τα πρώτα κιόλας λεπτά της αναμέτρησης.

Η Καβάλα παρουσιάστηκε πιο ορεξάτη στην αρχή του ματς. Πήρε την κατοχή της μπάλας, είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και προσπάθησε να πατήσει την αντίπαλη περιοχή και να απειλήσει. Με το πέρασμα του χρόνου όμως, ο Άρης κέρδιζε μέτρα στο γήπεδο, στο 23’ ο Οριόλ δεν κατάφερε να μετουσιώσει σε γκολ την πάσα του Τσεσνάουσκις, ωστόσο τέσσερα λεπτά αργότερα βρήκε στόχο, ανοίγοντας το σκορ για την ομάδα του.

Συγκεκριμένα, στο 27’ ο Οριόλ εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια των αμυντικών της Καβάλας και με σουτ στην κίνηση έξω από την περιοχή, έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία του Γκαλίνοβιτς, ανοίγοντας το σκορ για τον Άρη. Στη συνέχεια του αγώνα, ο ρυθμός των κιτρίνων παρέμεινε ίδιος. Οι παίκτες του Κούπερ έδωσαν χώρο στην Καβάλα, με σκοπό να απειλήσουν με αντεπιθέσεις. Τα λεπτά κύλησαν ωστόσο, χωρίς να αλλάξει κάτι δραματικά στην εικόνα του αγώνα.

Στο δεύτερο μέρος και με την είσοδο του Ρουίζ στη θέση του Τσέζαρεκ ο Άρης ανέκαμψε. Οι Θεσσαλονικείς, με κύριο εκφραστή των προσπάθειών τους τον Χαβίτο, απείλησαν για ένα δεύτερο τέρμα, χωρίς ωστόσο να καταφέρουν να παραβιάσουν και πάλι την εστία του Γκαλίνοβιτς. Ευκαιρίες έχασε και η Καβάλα, με το 0-1 να παραμένει ωστόσο μέχρι το τελικό σφύριγμα του Κουκουλάκη.

Με τη νίκη αυτή, ο Άρης φιγουράρει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, μαζί με τους συμπολίτες του, Ηρακλή και ΠΑΟΚ, καθώς και τους Ολυμπιακό Βόλου, ΑΕΛ και Αστέρα Τρίπολης, σε μια πρεμιέρα, χαρακτηριστικό της οποίας ήταν οι εκπλήξεις.

Κλειδί

Το γκολ του Οριόλ και το χρονικό σημείο στο οποίο αυτό επιτυγχάνεται, έδωσε την ευκαιρία στον Άρη να διαχειριστεί το ματς από τη θέση του οδηγού, κάτι που ήταν ευχής έργον για τη στρατηγική, που είχε καταστρώσει ο Έκτορ Ραούλ Κούπερ.

MVP

Ο Οριόλ, με το τέρμα του σημείωσε, χάρισε μια σπουδαία νίκη στην ομάδα του, σε μια έδρα όπου πέρυσι δεινοπάθησαν άπαντες. Ο Ισπανός έκρινε την αναμέτρηση και δίκαια ανακηρύσσεται πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα.

Αδύναμος κρίκος

Οι γηπεδούχοι, αν και είχαν στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα την πρωτοβουλία των κινήσεων, δεν κατάφεραν να απειλήσουν -πλην ελαχίστων εξαιρέσεων- την εστία του Σηφάκη και πολύ περισσότερο να σημειώσουν ένα τέρμα, που θα τους έδινε ελπίδες για μια καλύτερη τύχη στον αγώνα. Η επιθετική γραμμή της Καβάλας υστέρησε αισθητά

Καρέ - καρέ

5'Ο Αλεξάντροβιτς μπαίνει στην περιοχή, επιχειρεί το δυνατό σουτ από πλάγια θέση δεξιά και ο Σηφάκης απομακρύνει σωτήρια σε κόρνερ.

8' Διαμαρτυρίες για τους παίκτες του Άρη, οι οποίοι ζήτησαν πέναλτι, όταν ο Φερέιρα πάτησε μέσα στην περιοχή το πόδι του Χαβίτο, ο οποίος έπεσε στο έδαφος.

23' Ο Τσεσνάουσκις τροφοδοτεί τον Οριόλ, ο οποίος δεν καταφέρνει να τελειώσει τη φάση, χάνοντας μια πολύ καλή ευκαιρία για τον Άρη.

27' Γκολ: Σύγχυση στην άμυνα της Καβάλας, με την μπάλα να φτάνει στον Οριόλ, ο οποίος με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή νικάει τον Γκαλίνοβιτς, κάνοντας το 1-0 για τον Άρη.

54' Μεγάλη ευκαιρία για την Καβάλα με το πλασέ του Αλεξάντροβιτς από πλάγια θέση αριστερά, να καταλήγει μόλις άουτ.

64' Ο Χαβίτο, με όμορφη ατομική προσπάθεια, επιχειρεί το σουτ με τον Γκαλίνοβιτς να απομακρύνει σε κόρνερ. (Ο Ισπανός διαμαρτυρήθηκε λίγο νωρίτερα για πέναλτι, μετά από την ανατροπή του από τον Ντιντρόκ μέσα στην περιοχή).

89' Ευκαιρία για την Καβάλα με την κεφαλιά του Αμπντούν σε κόρνερ του Ντιέ, να καταλήγει μόλις άουτ.

Διαιτητής: Μ. Κουκουλάκης
Βοηθοί: Γ. Πάνου, Π. Κωστάρας