(04) Ηρακλής-Καβάλα 0-1

Posted in Ποδόσφαιρο

αντιγραφή από

Ira - Aok Kosmos 1

Ολα τα ωραία κάποτε τελειώνουν. Η αξιόμαχη Καβάλα έβαλε τέλος στο αήττητο του Ηρακλή, επικρατώντας 1-0 στο Καυτανζόγλειο με γκολ του Ονουάτσι. Πρώτη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα για τους Αργοναύτες.

Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Στο πρώτο μέρος το θέαμα της αναμέτρησης ήταν σε πολύ καλά επίπεδα με δύο ομάδες να παίζουν επιθετικά και να δείχνουν τις όποιες αρετές τους. Είναι χαρακτηριστικό πως στα πρώτα 45 λεπτά τόσο ο Ηρακλής όσο και η Καβάλα έβγαλαν στον αγωνιστικό χώρο όλα τα καλά τους στοιχεία αποζημιώνοντας τον κόσμο που βρέθηκε στις εξέδρες του Καυτανζογλείου.

Video apo sportarena.com

Μάλιστα, από τα πρώτα λεπτά του αγώνα αρχίσαμε να γράφουμε στο... μπλοκάκι φάσεις, αφού η Καβάλα απείλησε την εστία του Ελευθερόπουλου και ουσιαστικά έδειξε τον δρόμο στον Ηρακλή. Ο Γηραιός κατάλαβε ότι το παιχνίδι μόνο εύκολο δεν είναι με αποτέλεσμα να ανεβάσει από νωρίς στροφές και να έχει δύο σημαντικές ευκαιρίες με τον Γιάκομπ και τον Σίσιτς (δοκάρι).

Η Καβάλα, όμως, ήταν αυτή που βρήκε πρώτη τον δρόμο προς τα δίχτυα. Ενα τραγικό λάθος των γηπεδούχων στον χώρο της μεσαίας γραμμής έδωσε το δικαίωμα στον Καρντόσο να πάρει την μπάλα και να σερβίρει έτοιμο γκολ στον Ονουάτσι, ο οποίος δεν απώλεσε την ευκαιρία για το 0-1.

Στην επανάληψη ο Ουζουνίδης προσπάθησε να ανακατέψει την τράπουλα για να διαφοροποιήσει την κατάσταση, η Καβάλα, όμως, ήταν εκείνη που είχε την πιο κλασική ευκαιρία για να σημειώσει κι άλλο τέρμα, με τον Αμπντούν.

Ακόμα και όταν οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες μετά από αποβολή του Ντουγκλάο, ο Ηρακλής δεν μπόρεσε να βρει απαντήσεις στα δύσκολα ερωτήματα της Καβάλας. Οι παίκτες του Μαρίνου Ουζουνίδη προσπάθησαν να επιτεθούν, έψαχναν διαδρόμους προς την αντίπαλη εστία, αλλά οι Καβαλιώτες ήταν εξαιρετικοί στα μαρκαρίσματα και τις αλληλοκαλύψεις και κράτησαν με ευκολία έως τέλους το υπέρ τους 0-1.

ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Το γκολ του Ονουάτσι άλλαξε τον ρου του αγώνα. Ο Ηρακλής είχε πάρει τα πάνω του μετά το νωθρό ξεκίνημα, η Καβάλα όμως πέτυχε γκολ σε ένα κρίσιμο σημείο -λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρους- και έγειρε τη ζυγαριά προς το μέρος της.

ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ:

3o λεπτό: Πολύ καλή ευκαιρία για την Καβάλα με τον Νταρσεβίλ να πιάνει την κεφαλιά και τον Ελευθερόπουλο να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ.
15ο λεπτό: Μεγάλη ευκαιρία για τον Ηρακλή! Ο Σολτάνι έκανε τη σέντρα, ο Σίσιτς έστρωσε με τον κεφάλι στον Γιάκομπ, ο οποίος εξ επαφής δεν κατάφερε να ανοίξει το σκορ!
18ο λεπτό: Νέα μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους. Σουτ του Μάρα διώχνει ο Γκαλίνοβιτς και ο Σίσιτς στο ριμπάουντ στέλνει την μπάλα πρώτα στο δοκάρι και μετά στην αγκαλιά του Κροάτη γκολκίπερ.
36ο λεπτό: Ψηόκρεμαστό μακρινό σουτ του Ντιε, η μπάλα άουτ.
41ο λεπτό: ΓΚΟΛ! Η Καβάλα ανοίγει το σκορ! Λάθος των γηπεδούχων στη μεσαία γραμμή, ο Καρντόσο κλέβει την μπάλα και βγάζει μπαλιά στον Ονουάτσι, ο οποίος με πλασέ κάνει το 0-1.
61o λεπτό: Μεγάλη ευκαιρία για την Καβάλα! Λάθος του Χοσέμι, ο Αμπντούν βγαίνει απέναντι από τον Ελευθερόπουλο, αλλά ο γκολκίπερ του Ηρακλή διώχνει!
69ο λεπτό: Απευθείας κόκκινη κάρτα στον Ντουγκλάο για χτύπημα εκτός φάσης.
75ο λεπτό: Ο Γιάκομπ έπιασε την κεφαλιά ύστερα από σέντρα του Αραμπατζή αλλά ο Γκαλίνοβιτς μπλόκαρε.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ:

Μετά το γκολ του Ονουάτσι ο Ηρακλής έβγαλε στο γήπεδο όλες τις αδυναμίες του. Πολλά λάθη, καθόλου ψυχραιμία και έλλειψη καθαρού μυαλού.