Ποδόσφαιρο

(05) Καβάλα - Πανιώνιος 2-1

Posted in Ποδόσφαιρο

αντιγραφή από contra

aekΤο δεύτερο συνεχόμενο τρίποντό της πανηγύρισε το Σάββατο η Καβάλα αφού επικράτησε με 2-1 του Πανιωνίου στο “Ανθή Καραγιάννη”. Πιο ουσιαστικοί οι γηπεδούχοι, σκόραραν σε καθοριστικές στιγμές. Δύο σοβαρά λάθη (ένα εις βάρος κάθε ομάδας) έκανε ο διαιτητής Ζαχαριάδης.

Η εικόνα του αγώνα

Eνα από τα δεκάδες κλισέ που έχουμε κατά καιρούς εφεύρει για το ποδόσφαιρο αναφέρει ότι δεν νικάει πάντα ο καλύτερος. Στο Ανθή Καραγιάννη το βράδυ του Σαββάτου το συγκεκριμένο κλισέ βρήκε εφαρμογή καθώς η Καβάλα επικράτησε του Πανιωνίου χωρίς να παίξει καλύτερα από τον αντίπαλό της.

Εξηγούμαστε: Το 4-1-4-1 με το οποίο παρέταξε την ομάδα του προπονητής του Πανιωνίου Μίκαελ Στόρε λειτούργησε σαφώς καλύτερα από το 4-2-3-1 του Ντράγκαν Οκούκα. Οι φιλοξενούμενοι απλώθηκαν στο γήπεδο, πήραν την πρωτοβουλία των κινήσεων, δημιούργησαν ευκαιρίες ενώ στο 40' είδαν το διαιτητή Ζαχαριάδης να τους ακυρώνει κακώς γκολ του Κούκετς (για επιθετικό φάουλ του Κουμορτζί). Σ' όλο αυτό το διάστημα οι γηπεδούχοι της Καβάλας είχαν χάσει τη μάχη του κέντρου και έβλεπαν τον αντίπαλο να έχει το πάνω χέρι.

Στη μοναδική καλή ευκαιρία που δημιούργησαν όμως κατάφεραν να σκοράρουν (στο 45' με τον Ονουάτσι) και να αλλάξουν μια για πάντα την ψυχολογία του αγώνα.

Οταν μάλιστα οι Μακεδόνες διαμόρφωσαν και το 2-0 στο ξεκίνημα της επανάληψης με το πολύ ωραίο τέρμα του Βουτσίσεβιτς, στρίμωξαν στα σχοινιά τον Πανιώνιο ο οποίος μέσα σε 4-5 αγωνιστικά λεπτά είδε αυτό που έχτιζε στο πρώτο ημίχρονο να γκρεμίζεται σαν χάρτινος πύργος.

Η αλήθεια είναι ότι στη συνέχεια οι Νεοσμυρνιώτες έκαναν ότι μπορούσαν για να αλλάξουν τα δεδομένα. Ο Στόρε φρέσκαρε νωρίς την ομάδα του, είδε την πρώτη αλλαγή του (Βαζ Τε) να σκοράρει δύο λεπτά μετά την είσοδό του στο ματς (53') αλλά δεύτερο γκολ ο Πανιώνιος δεν κατάφερε να πετύχει αφού ο Γκαλίνοβιτς βρέθηκε σε εξαιρετική ημέρα.

Την ίδια ώρα στο άλλο μισό του τερέν η Καβάλα βρήκε στρέμματα χώρων για καλές αντεπιθέσεις, χωρίς όμως να καταφέρει να κλειδώσει πιο νωρίς τη νίκη της. Στο 83' πάντως ο διαιτητής Ζαχαριάδης της στέρησε τη δυνατότητα να πετύχει και τρίτο γκολ αφού δεν καταλόγισε το οφθαλμοφανές πέναλτι που έκανε ο Τσότσαλιτς στο Χργκόβιτς. Εστω και με άγχος όμως και παρά το γεγονός ότι στα τελευταία έξι λεπτά αγωνίστηκαν με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Αλεξαντρόβιτς, οι Μακεδόνες πανηγύρισαν τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους.

ΜVP

Οταν χρειάστηκε να επέμβει για να βοηθήσει την ομάδα του να διατηρήσει το υπέρ της 2-1, ο Μάριο Γκαλίνοβιτς το έκανε και με το παραπάνω. Ειδικά η απόκρουσή του στο κοντινό σουτ του Βαρό στο 79' ίσως είναι και το high-light της αγωνιστικής.

Κλειδί αγώνα

Με μόλις τέσσερις τελικές, η Καβάλα πέτυχε δύο γκολ. Αυτό θα πει οικονομία και αποτελεσματικότητα. Επίσης, οι χρονικές στιγμές κατά τις οποίες σκόραραν οι “Αργοναύτες” (στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου και στις αρχές της επανάληψης) ήταν οι πλέον κρίσιμες.

Αδύναμος κρίκος

H αμυντική διάταξη του Πανιωνίου και κυρίως το κέντρο της φέρει μεγάλη ευθύνη για τα δύο τέρματα της Καβάλας. Χωρίς αμυντικά λάθη όμως γκολ δεν θα βλέπαμε ποτέ.

Φάσεις και γκολ

Στο 12' μεγάλη μπαλιά του Λάτκα στην πλάτη της άμυνας της Καβάλας. Ο Μπάλαμπαν υποδέχεται την μπάλα και πλασάρει αμέσως αλλά ο Γκαλίνοβιτς μπλοκάρει εύκολα.

Στο 14' σέντρα του Μανιάτη από δεξιά, κεφαλιά του Κούκετς στη δεξιά γωνία της μικρής περιοχής, διώχνει ο Γκαλίνοβιτς.

Στο 40' ακυρώνεται γκολ-φάουλ του Κούκετς αφού ο διαιτητής Ζαχαριάδης καταλογίζει επιθετικό φάουλ στον Κουμορτζί. Το τηλεοπτικό ριπλέι δεν τον δικαιώνει.

Στο 45' γκολ για την Καβάλα! Ωραία προσπάθεια και σέντρα του Χργκόβιτς από αριστερά, μόνο του στη μικρή περιοχή ο Ονουάτσι, γράφει το 1-0.

Στο 47' γκολ για την Καβάλα! Σε φάση διαρκείας μέσα στα καρέ του Πανιωνίου, ο Βουτσίσεβιτς σουτάρει με το αριστερό και νικάει τον Μάχο για το 2-0.

Στο 53' γκολ για τον Πανιώνιο! Στην πρώτη επαφή του με την μπάλα, ο Βαζ Τε σουτάρει όμορφα με το αριστερό και μειώνει σε 2-1.

Στο 62' ο Ογκμπέτσε βγαίνει φάτσα με τον Μάχο αλλά το πλασέ του αποκρούεται από τον Αυστριακό τερματοφύλακα του Πανιωνίου.

Στο 79' από κόντρες μέσα στην περιοχή της Καβάλας, ο Βαρό έχει μεγάλη ευκαιρία. Σουτάρει με δύναμη με το αριστερό, αλλά ο Γκαλίνοβιτς αποκρούει θαυμάσια.

Στο 83' η Καβάλα ζητάει πέναλτι σε μαρκάρισμα του Τσότσαλιτς στον Χργκόβιτς. Η παράβαση είναι όντως καθαρή.

Στο 92' βολίδα του Βαζ Τε, διώχνει εντυπωσιακά ο Γκαλίνοβιτς.

Διαιτητής: Ζαχαριάδης
Βοηθοί: Μποζατζίδης, Κώτσιρος