Ποδόσφαιρο

(10) ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ-ΚΑΒΑΛΑ 0-1

Posted in Ποδόσφαιρο

Νέος Δήμαρχος Τρίπολης: Μπέντζαμιν Ονουάτσι 62%!

Οι Αρκάδες είχαν μια ελαφρά υπεροχή από τα πρώτα κιόλας λεπτά και δεν άργησαν να κάνουν αισθητή την παρουσία τους μπροστά από τα καρέ του Μάριο Γκαλίνοβιτς. Το σουτ του Ουντότζι στο 3ο μόλις λεπτό αποδεικνύει όλα τα παραπάνω, έστω κι αν ο Κροάτης γκολκίπερ της Καβάλας δεν ανησύχησε και μπλόκαρε τη μπάλα. Οι παίκτες του Βαγγέλη Βλάχου συνέχιζαν να πιέζουν και να απειλούν με μακρινά σουτ, όπως αυτό του Μάρτινς στο 5', όπου χτύπησε σε αντίπαλα σώματα και κατέληξε κόρνερ.

Η συνέχεια ήταν ανάλογη, με τους Αρκάδες να κάνουν το παιχνίδι τους, την Καβάλα να προσπαθεί να "παγώσει" το ρυθμό και να κλέψει τον έλεγχο και να «χτυπήσει» όταν θα της δίνονταν η ευκαιρία… Έτσι και στα υπόλοιπα λεπτά, οι φάσεις που είδαμε έγιναν μπροστά από την εστία των φιλοξενούμενων, με αποκορύφωμα την ευκαιρία του Καρέρα στο 24ο λεπτό. Συγκεκριμένα, έπειτα από σέντρα του Ουριμπάρι από τα αριστερά, ο Καρέρα έκανε το σουτ από το αριστερό δοκάρι, όμως δε βρήκε καλά την μπάλα και έτσι η πορεία της, δεν ανησύχησε τον Μάριο Γκαλίνοβιτς.

ΠΑΡ’ ΟΛΙΓΟ ΤΟ 0-1!

Ο ρυθμός δεν άλλαξε ούτε στα επόμενα λεπτά, με την Καβάλα βέβαια να ανεβάζει  τον ρυθμό της, να πατά γκάζι και να έχει μια πρώτη γνωριμία με την αντίπαλη περιοχή. Στο 26' το σουτ του Ντιέ κατέληξε άουτ, ενώ στο 39ο λεπτό το συρτό φάουλ του  Αμπντούν κατέληξε στην αγκαλιά του Ντεγκρά.

Και ενώ όλα έδειχναν πως το πρώτο μέρος θα τελειώσει δίχως κάτι το... συναρπαστικό, στο 44ο λεπτό είδαμε την καλύτερη ευκαιρία του αγώνα. Ο Πετκάκης έκανε την σέντρα, ο Ογκμπέτσε έπιασε την κεφαλιά μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα χτύπησε στο αριστερό δοκάρι και έτσι το 0-0 έμεινε μέχρι το τέλους του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, το σκηνικό δεν άλλαξε, με τους φιλοξενούμενους να έχουν πάρει τα ηνία της αναμέτρησης και να απειλούν κατά διαστήματα την εστία του Ντεγκρά. Κι αν στο 58ο λεπτό το σουτ του Αμπντούν δεν ανησύχησε τον πορτιέρο του Αστέρα Τρίπολης, δεν έγινε το ίδιο και με τον Ονουάτσι.

Ο Ονουάτσι χτύπησε ξανά (0-1)!

Ο επιθετικός της Καβάλας έγινε αποδέκτης της μπάλας μετά από ωραία παράλληλη μπαλιά του Αμπντούν και στο 62' άνοιξε το σκορ με ωραίο πλασέ, δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του. Αυτό ήταν το πέμπτο φετινό γκολ του Νιγηριανού επιθετικού, που δίχως αμφιβολία είναι από τους μεγάλους πρωταγωνιστές της πορείας των "Αργοναυτών". Στη συνέχεια, ο Βαγγέλης Βλάχος έκανε τις τελευταίες του κινήσεις από τον πάγκο, προκειμένου να βελτιώσει την εικόνα της ομάδας του και να μην υποστεί νέα ήττα. Οι Αρκάδες ήταν πιο κινητικοί και πιο αποφασισμένοι, όμως δεν έμοιαζαν ικανοί να απειλήσουν ουσιαστικά την εστία του Μάριο Γκαλίνοβιτς. Η κεφαλιά του Ρομπέρτο μέσα από την περιοχή στο 67' ήταν μια καλή ευκαιρία για τους γηπεδούχους να ισοφαρίσουν, όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι καθώς πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Γκαλίνοβιτς. Πέντε λεπτά αργότερα (72') ο Φορτούνης επιχείρησε να απειλήσει με σουτ, όμως η μπάλα πέρασε άουτ και αυτή η φάση πέρασε ανεκμετάλλευτη. Στα τελευταία λεπτά, οι παίκτες του Βαγγέλη Βλάχου έκαναν την τελευταία τους προσπάθεια, αλλά δεν κατάφεραν να απειλήσουν την αλάνθαστη άμυνα της Καβάλας και έτσι το 0-1 έμεινε μέχρι το τέλος.

Οι συνθέσεις των ομάδων

Αστέρας Τρίπολης (Βαγγέλης Βλάχος): Ντεγκρά, Τσαμπούρης, Ορόθκο, Ουριμπάρι, Πουλίδο, Καρέρα, Μπαστία, Λαδάκης (65' Αράς), Μάρτινς, Ουντότζι (63' Φορτούνης), Κονσεϊσάο (57' Ρομπέρτο).

Καβάλα (Ντράγκαν Οκούκα): Γκαλίνοβιτς, Πετκάκης, Χργκοβιτς, Ντουγκλάο, Τόμασιτς, Καρντόζο (82' Θεοδωρέλλης), Αμπντούν, Ογκμπέτσι, Ντιέ (55' Βουτσίτσεβιτς), Ονουάτσι (92' Γιάννου), Ντικρόκ.