αντιγραφή από aok.gr, photos: Λέσχη Φιλάθλων Καβάλας

DSC06231

DSC06231
DSC06232
DSC06232
Σε ένα επεισοδιακό παιχνίδι στο Βόλο, ο ΑΟΚ κατάφερε παρά τις αντιξοότητες και πήρε την ισοπαλία με γκολ του Ονουάτσι στις καθυστερήσεις ενώ στο 89ο λεπτό, ο διαιτητής Λαμπρόπουλος έκλεισε τα μάτια σε καθαρό πέναλτι που έγινε στον Δρόσο. Έτσι από την μια η Καβάλα που ήταν καλύτερη στο πρώτο μέρος και είχε την υπεροχή, μπορεί να είναι ικανοποιημένη από τον βαθμό της ισοπαλίας, από την άλλη όμως υπάρχει και η πίκρα τόσο για την απαράδεκτη συμπεριφορά των παικτών του Ολ.Βόλου αλλά και για την διαιτησία του Λαμπρόπουλου.

Αναλυτικότερα, στο πρώτο μέρος η Καβάλα είχε τον έλεγχο του κέντρου  και την κατοχή, φτάνοντας 2 φορές κοντά στο γκολ με τον Βουτσίτσεβιτς στο 21' (απ'ευθείας εκτέλεση φάουλ λίγο πάνω από την συμβολή των δοκών) και τον Ονουάτσι στο 40' (σουτ μέσα από την περιοχή, μπλόκαρε ο Ρόκα). Στο 44ο λεπτό συνέβη μια φάση που έχει κάθε λόγο η Καβάλα να διαμαρτύρεται, μιας και ο διαιτητής έδειξε παίζεται όταν ο Καρντόσο έδιωξε την μπάλα και πάτησε τον Μόνχε αλλά όταν ο τελευταίος χτύπησε τον Καρντόσο τότε έδειξε κόκκινη στον Μόνχε και 2η κίτρινη κάρτα στον παίκτη του ΑΟΚ που δεν συμμετείχε καθόλου στην αψιμαχία!

DSC06231

DSC06231
DSC06230
DSC06230
Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν τον αγώνα και στην δεύτερη ευκαιρία τους στο παιχνίδι, πήραν προβάδισμα στο σκορ (66') όταν ο Ούμπιντες έβγαλε τη σέντρα και ο Καπετάνος μόνος στο ύψος του πέναλτι (τον έχασε ο Ντουκρόκ) νίκησε τον Γκαλίνοβιτς. Από κει και πέρα, η ομάδα μας προσπάθησε να βγει μπροστά και να πιέσει φτάνοντας κοντά στο γκολ με σουτ του Ντιέ στο 75ο λεπτό που πέρασε ελάχιστα άουτ ενώ στο 89' ο Δρόσος ανατράπηκε πεντακάθαρα από τον Ρόκα αλλά ο διαιτητής είδε ...θέατρο και του έδωσε και κίτρινη κάρτα! Τελικά, η ισοφάριση ήρθε στις καθυστερήσεις με τον Ονουάτσι να παίρνει το...ριμπάουντ και με κεφαλιά να γράφει το 1-1 αλλά δυστυχώς μετά αποβλήθηκε δίκαια, διότι έκανε χειρονομίες στους αντίπαλους φιλάθλους.

kardoso-vouts

Ολυμπιακός Βόλου:Ρόκα, Ρίκκα (Μπρέσκα 60'), Σανκαρέ, Καπετάνος (Ρόκας 77'), Μαρτίν (Σολάκης 70'), Aλβαρεζ, Ζαραδούκας, Ντολεζάι, Ζέλεσι, Ούμπιντες, Μόνχε
Καβάλα: Γκαλίνοβιτς, Πετκάκης, Χργκόβιτς (Δρόσος 81'), Ντουγκλάο, Τόμασιτς, Καρντόσο, Αμπτνούν, Ογκμπέτσε (Ναζλίδης 67'), Ντιε, Ονουάτσι, Βουτσίτσεβιτς (46' Ντικρόκ).