Ποδόσφαιρο

(18) Παο-Καβάλα 4-2

Posted in Ποδόσφαιρο

αντιγραφή από proininews.gr

Ο ΑΟΚ πάλεψε για 45` λεπτά αλλά γεγονός είναι ότι φάνηκαν σε μεγάλο βαθμό οι σημαντικές απουσίες που είχε.

Ο Αμπντούν έκλεψε την παράσταση στο πρώτο ημίχρονο. Ο Αλγερινός πραγματοποίησε μια μεγάλη εμφάνιση. Ο Παναθηναϊκός όμως είχε τον άνθρωπο που έκανε τη διαφορά. Ο Σισέ ήταν όλα τα λεφτά, για ακόμη μια φορά. Ο Γάλλος οδήγησε εκ του ασφαλούς τον Παναθηναϊκό.

Ο Κάσπερτσακ ξεκίνησε στο αρχικό σχήμα στη θέση του στόπερ το νεοαποκτηθέντα, Πφερτζέλ. Δίδυμο με τον Θεοδωρέλη. Γκολκίπερ ο Βαγέχο, δεξιά και αριστερά Πετκάκης και Χργκόβιτς. Ο Καρντόσο με τον Ντικρόκ στη μεσαία γραμμή, Αμπντούν και Περεϊρίνια στις πτέρυγες. Ο Πορτογάλος για πρώτη φορά βασικός. Ο Βουτσίτσεβιτς ελεύθερος στον άξονα και ο Ονουάτσι στη θέση του «φουνταριστού».

Ο ΑΟΚ αιφνιδίασε με το γκολ του Αμπντούν, ο Παναθηναϊκός αντέδρασε πολύ γρήγορα αλλά πάλι ο ΑΟΚ με αριστοτεχνική εκτέλεση πέναλτι του Αμπντούν, έφερε το παιχνίδι στα ίσια. Στα πρώτα 45` λεπτά φάνηκαν καθαρά οι απουσίες του ΑΟΚ στο αμυντικό κομμάτι ενώ σαφώς υπήρχε μια πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας.

Πολλά αμυντικά προβλήματα παρουσίασε και ο Παναθηναϊκός. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν βελτιωμένοι και κορυφαίο τον Σισέ, κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη. Ο ΑΟΚ πλησίασε στο 3-3 με το σουτ του Ντικρόκ αλλά ήταν φανερό ότι δεν είχε τις λύσεις που θα έπρεπε. Πριν στις αρχές του Β` μέρους ο Βουτσίτσεβιτς έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 2-3.

Ο ΑΟΚ κομπλέ θα μπορούσε να διεκδικήσει κάτι παραπάνω.

Το φιλμ του αγώνα

3` Ωραίο σουτ του Αμπντούν από πλάγια θέση και το 1-0.
8` Σουτ Αμπντούν η μπάλα περνάει άουτ.
12` Σέντρα του Βύντρα, κεφαλιά του Σισέ, πλασέ του Κατσουράνη το 1-1.
21` Μπαλιά του Νίνη, ο Σισέ αστοχεί μόνος του, απέναντι στον Βαγέχο.
25` Σπρώξιμο σε Περεϊρίνια από Σπυρόπουλο, υποψία για πέναλτι.
30` Σέντρα σουτ Αμπντούν, η μπάλα ελάχιστα άουτ.
42` Σέντρα Αμπντούν, η μπάλα στο χέρι του Σιμάο και πέναλτι.
43` Ο Αμπντούν από τα 11 μέτρα, με εκπληκτικό τρόπο το 2-2.
47` Ο Βουτσίτσεβιτς περνάει τον Τζόρβα, από πλάγια θέση σουτάρει αλλά ο Σιμάο, απομακρύνει πάνω από τη γραμμή.
51` Σέντρα Σισέ, πλασέ Γκαρσία άουτ.
55` Σέντρα Κατσουράνη, κεφαλιά του Σισέ σε κόρνερ ο Βαγέχο.
63` Ο Νίνης κερδίζει πέναλτι από τον Θεοδωρέλη. Εκτελεί ο Σισέ και το 3-2.
73` Σουτ Ντικρόκ σε κόρνερ ο Τζόρβας.
82` Λάθος εκτίμηση του Σιμάο, παραλίγο αυτογκόλ.
83` Έτοιμο γκολ του Σισέ στον Χριστοδουλόπουλο και το 4-2.
92` Ο Χριστοδουλόπουλος σημαδεύει το δοκάρι.
Ο διαιτητής Μήτσιος έδειξε κίτρινες κάρτες στους: Σπυρόπουλο, Σιμάο, Χργκόβιτς.
Οι συνθέσεις.
Παναθηναϊκός: Τζόρβας, Βύντρα, Σπυρόπουλος, Καντέ, Σαριέγκι, Σιμάο, Νίνης, Κατσουράνης, Γκαρσία, Γκοβού, Σισέ.
Αλλαγές
61` Μαρίνος σε Γκαρσία.
61` Χριστοδουλόπουλος σε Γκοβού.
67` Καραγκούνης σε Νίνη.
ΑΟΚ: Βαγέχο, Πετκάκης, Χργκόβιτς, Θεοδωρέλης, Πφερτζέλ, Καρντόσο, Ντικρόκ, Αμπντούν, Περεϊρίνια, Βουτσίτσεβιτς, Ονουάτσι.
Αλλαγές
67` Γιάννου σε Βουτσίτσεβιτς.
68` Κατεργιαννάκης σε Βαγέχο.
79` Ναζλίδης σε Ονουάτσι.