Ήττα με το μυαλό στον Ηλυσιακό…

Posted in Ποδόσφαιρο

PAOK1

PAOK1
Με πρωταγωνιστές  του Γκόρι και Γκίντενς, ο  ΠΑΟΚ επικράτησε της Καβάλας, με 70-64, στην τελευταία του φιλική αναμέτρηση πριν το ματς Κυπέλλου με τον Ίκαρο (12/10, 17:00).

Ο Γκίντενς ήταν ο πρώτος σκόρερ για τους «ασπρόμαυρους» με 16 πόντους, ενώ έναν λιγότερο είχε ο Γκόρι. Από πλευράς Καβάλας που άφησε αρκετά καλές εντυπώσεις, ο Τέιλορ σημείωσε 17π. Η ομάδα του Σούλη  Μαρκόπουλου αντιμετώπισε αρκετά επιθετικά  προβλήματα στο μεγαλύτερο μέρος

του πρώτου ημιχρόνου. Γενικότερα ο «δικέφαλος» ήταν κακός με αρκετές λανθασμένες επιλογές, και πολύ αστοχία. Έτσι η Καβάλα διατηρούσε ένα προβάδισμα (9-13, 21-28), με τον ΠΑΟΚ όμως να ανεβάζει ρυθμούς προς το τέλος του 20λεπτου και να πηγαίνει στην ανάπαυλα του ημιχρόνου χάνοντας με ένα καλάθι.

Από το ξεκίνημα του  τρίτου δεκαλέπτου, οι παίκτες του  Μαρκόπουλου «έσφιξαν» την άμυνά  τους, την ώρα που οι Γκόρι και  Γκίντενς έπιασαν εξαιρετική απόδοση  στην επίθεση. Αποτέλεσμα ήταν το 28-30 του  πρώτου μέρους να μετατραπεί σε 53-41, λίγο πριν τη συμπλήρωση 30 λεπτών αγώνα. Στα τελευταία δέκα λεπτά ο ΠΑΟΚ έριξε την απόδοση  του και λόγω του ότι ο μεν  Γκόρι βρέθηκε στον πάγκο, ο δε Γκίντενς χρησιμοποιήθηκε λίγο. Η  Καβάλα άδραξε την ευκαιρία, «ροκάνισε» τη διαφορά και πλησίασε σε απόσταση αναπνοής (62-59, 68-64). Κάπου εκεί ο Μαρκόπουλος  έβαλε και πάλι στο παρκέ τον  Γκόρι, ο οποίος έβγαλε καλή άμυνα, στη  συνέχεια κέρδισε φάουλ και κατόπιν  έκανε το 68-62, «καθαρίζοντας» ουσιαστικά τη νίκη για την ομάδα.

Τα  δεκάλεπτα: 14-17, 28-30, 53-44, 70-64

ΠΑΟΚ: Στίγγερς 7 (1), Γκίντενς 16 (3), Αράπης, Καλαμπόκης 1, Καλλές 1, Καλαμπάκας 6 (1), Γιαννακίδης 12 (2), Αντριουσκεβίτσιους 5, Ντικούδης, Ράιτ 6 (1), Γκορί 15.
ΚΑΒΑΛΑ: Τέιλορ 17 (1), Γιοβάνοβιτς 5, Κοστόφ 3 (1), Πάσαλιτς 12 (1), Ο' Μπράιαντ 10, Στεφανίδης 4, Καραποστόλου 9 (1), Γεωργάκης 3, Σίμτσακ 1.