Από την κόλαση (1-0) στον Παράδεισο (1-2)…

Posted in Ποδόσφαιρο

3

3
Έχοντας τον κόσμο της και πάλι ως «12ο παίκτη» ο ΑΟΚ νίκησε με 2-1 και στον Ακροπόταμο τον Άρη και πήρε τρεις υπερπολύτιμους βαθμούς, στην προσπάθεια που κάνει να αποφύγει τον υποβιβασμό, ή αν θέλετε καλύτερα, να εξασφαλίσει μία άνετη και γρήγορη παραμονή.

Οι δύο ομάδες μοιράστηκαν τις εντυπώσεις και τα ημίχρονα, όχι όμως και τους βαθμούς… Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν νωρίς, μόλις στο 10΄, με ένα πέναλτι που αμφισβητήθηκε από τους φιλοξενούμενους. Ο Ακροπόταμος παίζοντας σε ένα γήπεδο μικρό, που σαφώς του ταιριάζει και το ξέρει πολύ καλά, πήγε το παιχνίδι στα μέτρα του και με το 1-0 στα αποδυτήρια έδειξε ότι μπορούσε να είναι ο νικητής. Στην επανάληψη όμως η γρήγορη ισοφάριση από τον ΑΟΚ, έδωσε φτερά και ψυχολογία στους νεαρούς παίκτες του Καραμπιμπέρη.

Στο πιο κρίσιμο χρονικά σημείο του αγώνα ο ΑΟΚ έκανε το 1-2 και στη συνέχεια η διακοπή από το διαιτητή «πάγωσε» τη ροή του αγώνα, ενώ η κόκκινη του Τσέπα έδωσε ανάσες στον ΑΟΚ, όμως οι γηπεδούχοι το πάλεψαν μέχρι τέλους και έχασαν ευκαιρίες να πάρουν τουλάχιστον την ισοπαλία. Στο τέλος βέβαια εκείνο που μετράει είναι οι βαθμοί και αυτούς τους πήρε ο ΑΟΚ…

Φάσεις και γκολ

• Στο 10’ λεπτό ο Σαουλίδης κέρδισε πέναλτι από τον Ελευθεριάδη. Στην εκτέλεση πήγε ο Μανάφης που έκανε το 1-0. Ο έμπειρος άσος δεν πανηγύρισε όμως το γκολ, αφού πέρασε πολλά χρόνια με τη φανέλα του ΑΟΚ.
  • Στο 16’ φάουλ του Γρ. Παπαδόπουλου, ο Αϊβάζης και ο Χατζηνικολής πήγαν στην διεκδίκηση και η μπάλα βγήκε λίγο άουτ.
  • Στο 21’ εκτέλεση κόρνερ του Γρ. Παπαδόπουλου, πλασέ του Κάργα έσωσε ο Χατζηνικολής.
  • Στο 42’ φάουλ Κάπατζη άουτ.
  • Στο 47’ φάουλ Κάπατζη, σουτ Κάργα απέκρουσε ο τερματοφύλακας και στην εξέλιξη της φάσης ο Αϊβάζης ισοφάρισε σε 1-1.
  • Στο 62’ μπαλιά του Ουζούνογλου, πλασέ του Καζαντζίδη για το 1-2.
  • Στο 67’ σουτ του Γρ. Παπαδόπουλου λίγο άουτ.
  • Στο 70’ απευθείας κόκκινη κάρτα για τον Τσέπα γιατί χτύπησε τον Αϊβάζη και κίτρινη στον παίκτη της Καβάλας.
  • Στο 74’ φάουλ του Σαλαπάτα άουτ.
  • Στο 77’ ο Σολακίδης έκανε πλασέ άουτ.
  • Στο 90’ ο Σολακίδης μόνος πλάσαρε άουτ.

1

1
2
2

**Διαιτητές: Μέτρια και με πολλά λάθη η διαιτησία των Φωτιάδη, Σάββα, Πολυμενίδη (ΕΠΣ Σερρών).

Συνθέσεις

Άρης Ακροποτάμου: Χατζηνικολής, Μαρούδας, Καμπερίδης (77 Μεμούρης), Σολακίδης, Τσέπα, Τσορμπατσής (52 Αραδούλης), Παπαδόπουλος Β., Μανάφης, Σαουλίδης,  Παπαδάτος (52 Σαλαπάτας), Σακόπουλος.