Posted in Ποδόσφαιρο

IMG_0349

IMG_0349
Θέλει να θυμάται μόνο τους βαθμούς…

Νίκη… επαγγελματική με σκόρ 2-0 στο Μελισσοκομείο, κόντρα στην Α.Ε.Πιερέων πέτυχε χθές ο Α.Ο.Καβάλας και βελτίωσε κι’ άλλο τη βαθμολογική του θέση στον πίνακα.Η ομάδα του Νίκου Καραμπιμπέρη, χωρίς να παίξει σπουδαίο ποδόσφαιρο, κατάφερε και πήρε αυτό που ήθελε. Τους τρείς βαθμούς. Απέναντι σε ένα ανθρώπινο τείχος, από το 1ο λεπτό οι παίκτες του ΑΟΚ προσπαθούσαν με κάθε τρόπο να πετύχουν το γκόλ, που θα τους έλυνε τα πόδια και θα άλλαξε το ρου του αγώνα. Και το πέτυχε, μάλιστα σε καίρια σημεία του αγώνα. Λίγο πριν πάει στο ημίχρονο, όταν ο Μαυροβασίλης, που έχει δυνατό σουτ, με εύστοχο χτύπημα φάουλ από δεξιά, έστειλε τη μπάλα στη συμβολή των δοκαριών του Μώραλη στο 41ο λεπτό κάνοντας το 0-1 και στέλνοντας με άλλη ψυχολογία τους «Αργοναύτες» στα αποδυτήρια. Στην επανάληψη βγήκε για να κλειδώσει το διπλό και αυτό έγινε πριν προλάβει να αγχωθεί, όταν στο 59΄ο Προβατίδης εκτέλεσε ένα κόρνερ, ο Παυλής βρήκε τη μπάλα όσο έπρεπε προς τα πίσω και αυτή κατέληξε στα δίχτυα για να γίνει έτσι το τελικό 0-2.

Οι  συνθέσεις:

Α.Ε.Πιερέων: Μώραλης, Πασχαλίδης, Θωμάς, Καρακότσαλης (55’ Παληκαράς), Γάκης, Χρήστου, Γεκινίδης, Καραφυλλίδης (81’ Μπάτζιος), Κόνσουλας, Βορίλας, Ντράτσι.
Α.Ο.Καβάλας: Καγκελίδης, Ρεβυθόπουλος, Προβατίδης, Κάργας, Σεφερίδης, Γαβριηλίδης (81’ Ντομί), Παππάς (36’ Παυλής), Παπαδόπουλος (79’ Ουζούνογλου), Θεοδωρίδης, Μαυροβασίλης, Κάπαντζης.

Τσιρονίδης: «Κρατάμε το…τρίποντο»

Ο τεχνικός διευθυντής του ΑΟΚ, Σάκης Τσιρονίδης μετά το τέλος του αγώνα: «Αυτό που κρατάμε από το μάτς είναι οι τρεις βαθμοί της νίκης. Παίξαμε με μία ομάδα που προσπαθούσε με κάθε τρόπο να μη δεχτεί γκόλ. Όταν σκοράραμε, σίγουρα μετά τα πράγματα έγιναν πιο δύσκολα. Από εδώ και πέρα κοιτάμε ήδη το επόμενο παιχνίδι και την προσπάθεια που έχουμε ξεκινήσει ώστε να μην κινδυνεύσει η ομάδα».