photos: KavalaWebNews.gr

01

01
Αφεντικό στο σπίτι του…

Αυτή δεν ήταν εμφάνιση…Πρωταπριλιάτικη, αλλά Σουπερλιγκάτη! Με 1-0 υποχρέωσε σε ήττα τον πρωτοπόρο και αήττητο (μέχρι την Κυριακή) Εθνικό Σιδηροκάστρου ο ΑΟΚ και έκανε ένα ακόμη μεγάλο βήμα για την παραμονή του. Διατήρησε έτσι το στατιστικό που το θέλει να μη δέχεται ούτε ένα γκόλ στο Βερούλειο, μετά τη μετεγγραφική περίοδο του Ιανουαρίου.

Το τελικό σκόρ 1-0 φαντάζει μαγική εικόνα σε σχέση με την πραγματική του παιχνιδιού. Χωρίς κανενός είδους υπερβολή, σύμφωνα με την εικόνα του αγώνα, ένα 5-0, ή 6-0 θα ήταν άκρως ρεαλιστικό σκόρ, δεδομένων των ευκαιριών που έχασε ο ΑΟΚ. Ευτυχώς ο άγραφος νόμος του ποδοσφαίρου δεν ήταν…περαστικός από το Βερούλειο και η ομάδα του Καραμπιμπέρη κράτησε αγκαλιά τη νίκη μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

Το μάτι τους γυάλιζε…

03

03
Πριν από το μάτς ένα έβλεπε κάποιος, ότι το Σιδηρόκαστρο είχε σε 18 μάτς (14 νίκες-4 ισοπαλίες) και 42-7 γκόλ, θα πήγαινε ιδιαίτερα κουμπωμένος. Με το που έγινε η σέντρα, οι ρόλοι άλλαξαν και φάνηκε καθαρά πως το αφεντικό σε αυτό το γήπεδο είναι ένα και φοράει φανέλα με καραβάκι στο στήθος. Γυάλιζε το μάτι των «Αργοναυτών», που δεν άφησαν περιθώρια σε κάποιον να σκεφτεί πως υπήρχε περίπτωση να μην κερδίσουν αυτό το παιχνίδι. Με ένα καταιγιστικό ρυθμό από το ξεκίνημα ο ΑΟΚ έδειξε πως ψάχνει το γρήγορο γκόλ, για να πετάξει το βάρος του άγχους από πάνω του, όπερ και εγένετο! Πριν συμπληρωθεί το πρώτο τέταρτο του αγώνα, ο Προβατίδης με ένα εκπληκτικό σούτ, που θα μπορούσε κάλλιστα να παίζει σε διαφημιστικό τρέιλερ αγώνα του Τσάμπιονς Λιγκ!.. Από εκεί και πέρα με άλλη ψυχολογία ο ΑΟΚ έψαξε μέχρι το τέλος για το 2ο γκολ, που θα του έδιωχνε το άγχος μια και καλή. Δυστυχώς οι παίκτες της Καβάλας, επιδόθηκαν σε ένα κρεσέντο χαμένων ευκαιριών, χάνοντας γκολ, που έκαναν τον κόσμο να αναρωτιέται, «γίνονται αυτά»;

Οι συνθέσεις:

Α.Ο.ΚΑΒΑΛΑΣ: Αποστολίδης, Ρεβυθόπουλος, Προβατίδης, Κάμπαντζης (71΄Ουζούνογλου), Κάργας, Σεφερίδης, Μαυροβασίλης (81’ Αϊβάζης), Παπαδόπουλος (75’ Καζαντζίδης), Γαβριηλίδης, Βλάχος, Παυλής.
Εθνικός Σιδηροκάστρου: Γαβριηλίδης, Σαχπατζίδης, Φίλων, Καρυπίδης, Πασχαλούδης, Ιωαννίδης, Δερμεντζής (59’ Ρούμπος), Γκαϊτατζής (39΄Δημητρανόπουλος), Κυριακίδης (76΄Χατζηστουρίδης), Κολοκοτρώνης, Παναγιωτίδης.

Οι καλύτεροι

Από τον εξαιρετικό ΑΟΚ, σίγουρα μέσα στους κορυφαίους του αγώνα ήταν οι Προβατίδης, Ρεβυθόπουλος, Σεφερίδης, Μαυροβασίλης και ο Γαβριηλίδης. Από τον Εθνικό, ο Γαβριηλίδης απέδειξε ότι είναι μεγάλος τερματοφύλακας, σώζοντας πολλές φορές την εστία του.

Το φίλμ του αγώνα

• 2’ το δυνατό σουτ του Μαυροβασίλη θα φύγει άουτ.
  • 13’ ο Προβατίδης με ένα εκπληκτικό σουτ, βλέπει τον Γαβριηλίδη εκτός θέσης, η μπάλα παίρνει ψιλοκρεμαστή τροχιά και καταλήγει στα δίχτυα για να γίνει το 1-0.
  • 15’ η εκτέλεση φάουλ του Παπαδόπουλου, θα φύγει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας.
  • 35’ τον «κεραυνό» του Μαυροβασίλη θα διώξει σε κόρνερ ο πορτιέρο του Εθνικού.
  • 43’ το αριστερό σουτ του Κάμπατζη θα μπλοκάρει ο Γαβριηλίδης.
  • 47’ το βολέ του Βλάχου, θα διώξει και πάλι ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων.
  • 48’ εκπληκτική φάση για τον ΑΟΚ, όταν ο Προβατίδης από αριστερά θα βγάλει την εκπληκτική σέντρα, ο Παπαδόπουλος θα πιάσει το δεξί μονοκόμματο σουτ, όμως η μπάλα θα φύγει άουτ.
  • 52’ σέντρα του Βλάχου από δεξιά, ο Παυλής από τη γραμμή της μικρής περιοχής θα πιάσει την καρφωτή κεφαλιά που θα φύγει άουτ.
  • 54΄ο Παυλής θα βγάλει πάσα στον Βλάχο, το δεξί πλασέ όμως του μεσοεπιθετικού του ΑΟΚ θα εξουδετερώσει ο Γαβριηλίδης με τα πόδια, σε μία ακόμη εκπληκτική έξοδο.
  • 80’ το φάουλ του Παυλή θα φύγει σύρριζα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Εθνικού.
  • 81’ το πλασέ του Παυλή θα φύγει σιγά-σιγά και βασανιστικά άουτ.
  • 83’ ο Σεφερίδης θα πιάσει το σούτ μέσα από την περιοχή, όμως η μπάλα θα φύγει ψηλά άουτ.
  • 85’ ο Προβατίδης σε ένα σλάλομ, αλά… Μέσι, θα τους περάσει όλους, θα πασάρει στον Παυλή, όμως το σουτ θα φύγει άουτ.