ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ-Α.Ο.ΚΑΒΑΛΑΣ 0-2

Posted in Ποδόσφαιρο

DIE-GOAL

DIE-GOAL
Καβάλα από τα... παλιά! Μετά τις Σέρρες και την Πάτρα, η Καβάλα «άλωσε» και το Βόλο, επικρατώντας της Νίκης Βόλου με 2-0.

Οι φιλοξενούμενοι άφησαν στην άκρη τη «σφαλιάρα» που δέχθηκαν στην έδρα τους από το Θρασύβουλο (1-1), πανηγύρισαν το τρίτο τους σερί «διπλό» και πήραν μία επαγγελματική νίκη. Απεναντίας, οι γηπεδούχοι έπιασαν μέτρια απόδοση, όμως αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ από το 26' με τον Πλιάγκα, πίεσαν για την ισοφάριση, δίχως να τα καταφέρουν.

Στο 35' δημιουργήθηκε ένταση ανάμεσα στους πάγκους των δύο ομάδων, με αποτέλεσμα να αποβληθούν ο γενικός αρχηγός

της Καβάλας, Κώστας Τσαλίκης, και ο προπονητής της Νίκης Βόλου, Περικλής Αμανατίδης.

Το φιλμ του αγώνα

2' Αψιμαχία μεταξύ Φλίγκου και Ντιε όταν ο επιθετικός της Νίκης Βόλου ζήτησε τον λόγο από τον έμπειρο μέσω της Καβάλας καθώς έκανε επικίνδυνη προβολή.
6' Μπαλιά του Τάντιτς στον Κυριάκο μέσα στην περιοχή της Καβάλας πέρασε ανεκμετάλλευτη καθώς ο Φλίγκος δεν κατάλαβε την κεφαλιά πάσα του Κυριάκου.
8' Σουτ του Πλιάγκα μέσα από τη μεγάλη περιοχή της Νίκης έφυγε ψηλά άουτ.
9' Ο Φλίγκος δεν κατάφερε να στοπάρει την μπάλα με το στήθος όπως ήθελε, με συνέπεια να μην κάνει το σουτ από ιδανική θέση μέσα από την περιοχή του Αποστολίδη.
14' Μονοκόμματο σουτ του Ριζογιάννη έξω από τη μεγάλη περιοχή της Καβάλας μπλόκαρε ο Αποστολίδης.
19' Κίτρινη στον Μαραγκό για επικίνδυνη προβολή στον Ριζογιάννη.
20' Κίτρινη στον Τάντιτς για «θέατρο» με σκοπό να κερδίσει πέναλτι.
21' Μεγάλη ευκαιρία για την Καβάλα όταν ο Μπρατσιάνι με προσωπική ενέργεια από πλάγια δεξιά, επιχείρησε σέντρα σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή του Καρακούτση όμως ο Σαμαράς έδιωξε σωτήρια για την ομάδα του, πριν κάνει την προβολή ο Μοκάκε.
26' ΓΚΟΛ για την Καβάλα με τον Δημήτρη Πλιάγκα, ο οποίος με προσωπική ενέργεια από τα αριστερά έφτασε απέναντι από τον Καρακούτση που πλάσαρε με ιδανικό τρόπο για να κάνει το Νίκη Βόλου – Καβάλα 0-1.
32' Μοναδική ευκαιρία για τη Νίκη να ισοφαρίσει όταν ο Φλίγκος γύρισε παράλληλα με την εστία του Αποστολίδη όμως το γύρισμα ήταν λίγο πιο δυνατό από όσο χρειάζονταν, ώστε να προλάβει ο Τάντις να κάνει την προβολή και να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.
36' Ο διαιτητής απέβαλε τον Περικλή Αμανατίδη προκαλώντας θύελλα διαμαρτυριών τόσο από τον προπονητή της Νίκης όσο και από τον κόσμο στις κερκίδες του Πανθεσσαλικού. Μαζί με τον προπονητή της Νίκης αποβλήθηκε και ο γενικός αρχηγός (με επιφύλαξη) της Καβάλας.
45' Δυνατό και επικίνδυνο φάουλ του Ντιέ έδιωξε δύσκολα πέφτοντας στη δεξιά γωνία της εστίας του ο Καρακούτσης.
45+2' Σουτ του Ουέλινγκτον μέσα από τη μεγάλη περιοχή της Καβάλας μπλόκαρε ο Αποστολίδης.
45+3' Πολιορκία στα καρέ της εστίας του Αποστολίδη έληξε με σουτ του Τάσιτς που κατέληξε άουτ.

53΄Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κυριάκου μπλόκαρε ο Αποστολίδης.
58΄Αλλαγή για την Νίκη Βόλου ο Γιάκομπ στη θέση του Τάσιτς.
61΄ Ο Ουέλινγκτον έπιασε δυνατό σουτ απο τη μεγάλη περιοχή άουτ.
73΄Σκούφαλης αντί του Φλίγκου.
82΄Κίτρινη κάρτα στο Βέρτζο της Νίκης.
83΄Γκόλ για την Καβάλα 0-2 Ο Ντιέ εκτέλεσε με το αριστερό απευθείας φάουλ και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα.

Oι συνθέσεις

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Π. Αμανατίδης): Καρακούτσης, Ψιάνος, Μήτσης (31' Ουέλινγκτον), Σαμαράς, Βέρτζος, Ριζογιάννης, Τάσιτς, Πουρτουλίδης, Τάντιτς, Κυριάκος, Φλίγκος.

KABAΛΑ (Κ. Βασιλακάκης): Αποστολίδης, Γελαδάρης, Τριποτσέρης, Παγώνης, Μαραγκός, Ντιέ, Ντος Σάντος, Μοκάκε, Μπρατσιάνι, Ενσαλίβα, Πλιάγκας.

*** Διαιτητής: Κοεμτζίδης Παναγιώτης.

Βοηθοί: Καραγκιζόπουλος Ιωάννης, Λαφαντζής Κωνσταντίνος. 4ος: Μαλούτας Δημήτριος.