Ποδόσφαιρο

Ισόπαλο το... θρίλερ της Καβάλας!

Posted in Ποδόσφαιρο

Σ’ ένα από τα ωραιότερα φετινά ματς , που είχε την ατυχία να συμπέσει με το ντέρμπι «αιωνίων» που έκλεψε τα βλέμματα, Καβάλα και Λάρισα αναδείχθηκαν ισόπαλες 3-3 στο «Ανθή Καραγιάννη»!

αντιγραφή από alt

title - alt

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 1-0, όμως η Λάρισα κατάφερε πριν κλείσει το ημίχρονο να πάρει κεφάλι στο σκορ (1-2)! Ωστόσο, οι «Αργοναύτες» κατάφεραν να ισοφαρίσουν με το ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου και να ξαναπάρουν κεφάλι στο σκορ στο 70’. Ομως οι Θεσσαλοί δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη, καθώς ο Ζέσους ισοφάρισε στο 86’ και χάρισε στην ομάδα του έναν υπερπολύτιμο βαθμό στην προσπάθεια που καταβάλει για παραμονή στην κατηγορία.

Αρνητικός πρωταγωνιστής ο ρέφερι Κωνσταντινέας, που έκανε λάθος κι απέβαλε τον Γκβοζντένοβιτς με δεύτερη κίτρινη κάρτα για ένα φάουλ που έκανε ο Σιόντης! Στην επόμενη φάση, η Λάρισα ισοφάρισε τους Καβαλιώτες που έπαιζαν με παίκτη λιγότερο.

Η Λάρισα, με τον εξαιρετικό Κουζέν, που έπαιζε στην κορυφή της επίθεσης, έχασε την πρώτη ευκαιρία με τον Γκαμπονέζο φορ να στέλνει με ανάποδο ψαλίδι τη μπάλα λίγο άουτ. Ωστόσο, στο επόμενο λεπτό, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ σε μια φάση που φέρει ευθύνη και ο Βιέρα (η μπάλα έσκασε μπροστά του) και το τείχος (οι παίκτες πήδησαν) , όταν ο Ντιέ εκτέλεσε συρτά το φάουλ από το ύψος της περιοχής.

Στο 31’ όμως οι Θεσσαλοί ισοφάρισαν με τον Μετίν από το σημείο του πέναλτι, όταν ο Μπλάζεκ ανατράπηκε από τον Γκβοζντένοβιτς και ο Κωνσταντινέας έδωσε το πέναλτι. Σαν να μην έφτανε αυτό, οι «βυσσινί» πήραν κεφάλι στο σκορ με τον Μετίν, έπειτα από εξαιρετική κάθετη του Κουζέν.

Δυο λεπτά νωρίτερα (37’), ο Ονουάτσι, έχασε τεράστια ευκαιρία να σκοράρει, καθώς ο Βιέρα τον νίκησε από τα 11 βήματα!

Με το... καλησπέρα στην επανάληψη (48’), η Καβάλα ισοφάρισε με δόση τύχης, όταν ο Ντιέ σούταρε και η μπάλα βρήκε στο πόδι του Κατσιαρού και κατέληξε στα δίχτυα. Στο 70’ η Καβάλα πήρε εκ νέου το προβάσισμα μετά την εκτέλεση κόρνερ του Ντιέ από τα δεξιά, την μπάλα να περνάει απ' όλη την άμυνα της Λάρισας και τον Ρινκόν στο δεύτερο δοκάρι να πλασάρει εξ' επαφής για το 3-2!

Στη συνέχεια, την παράσταση έκλεψε ο Κωνσταντινέας. Ο ρέφερι από την Μεσσηνία, απέβαλε κακώς με δεύτερη κίτρινη τον Γκβοζντένοβιτς για ένα φάουλ που έκανε ο Σιόντης στον Μπλάζεκ!

Η Καβάλα έμεινε με 10 παίκτες και η Λάρισα το εκμεταλλεύτηκε άμεσα, καθώς ο Ζέσους, που είχε περάσει ως αλλαγή λίγο πριν, με απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ και αρκετή δόση τύχης (σ.σ.: η μπάλα βρήκε στο κεφάλι του Ντουγκλάο), χάρισε στη Λάρισα τον υπερπολύτιμο βαθμό στο 86’!

ΣΚΟΡΕΡΣ: 11' Ντιέ - 48' (αυτ.) Κατσιαρός, 70' Ρινκόν - 31' (πεν.), 39' Μετίν, 86' Ζέσους
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κωνσταντινέας (Μεσσηνίας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ:
Γκβοζντένοβιτς, Ντικρόκ, Ντομπρασίνοβιτς, Φερέιρα, Ντιέ - Τριποτσέρης, Βελάσκο, Μπλάζεκ
ΚΟΚΚΙΝΕΣ:Γκβοζντένοβιτς (2η κίτρινη)

ΚΑΒΑΛΑ: Ιτάνζ, Γκβοζντένοβιτς, Ντικρόκ (58' Ντομπρασίνοβιτς), Μουρ, Φερέιρα, Ντιέ, Παβίσεβιτς, Ονουάτσι, Σόσιν (81' Σιόντης), Σμόλαρεκ (46' Ρινκόν), Ορούμα.
ΛΑΡΙΣΑ: Βιέρα, Βενετίδης, Κυριακίδης (73' Σκάτσελ), Τριποτσέρης, Μετίν, Ρομέου (79' Ζέσους), Κουζέν, Βελάσκο, Μελίσσης, Κατσιαρός (64' Ραντοσάβλιεβιτς), Μπλάζεκ.

Η εξέλιξη του αγώνα
αντιγραφή από alt

title - alt

6' Ο Μετίν μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά, έφτασε κοντά στο τέρμα, αλλά έχασε το κοντρόλ πριν προλάβει να επιχειρήσει το σουτ
8' Σέντρα Βενετίδη από αριστερά, ο Μετίν με κεφαλιά πάσα βρήκε τον Κουζέν, ο οποίος με γυριστό σουτ ανάμεσα από πέναλτι και μικρή περιοχής έστειλε την μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι
10' 1-0ΓΚΟΟΟΛ Ο Ντιέ εκτέλεσε συρτά το φάουλ από το ημικύκλιο της περιοχής, η μπάλα κατέληξε στην αριστερή γωνία του Βιέρα
13' Σέντρα Ορούμα από αριστερά, ο Σμόλαρεκ πήρε την κεφαλιά από τον Κατσιαρό, στέλνοντας την μπάλα λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι
19' Σουτ Μπλάζεκ έξω από την περιοχή, η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ
30' Ο Γκβοζντένοβιτς ανέτρεψε τον Μπλάζεκ και ο Κωσταντινέας καταλόγισε το πέναλτι. ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑ Κίτρινη στον Γκβοζντένοβιτς
31' 1-1ΓΚΟΟΟΛ Ο Ιτάνζ έπεσε στην αριστερή του γωνία και ο Μετίν από την άσπρη βούλα σημάδεψε τη δεξιά γωνία
35' ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑ Ο Ορούμα μπήκε στην περιοχή, ο Τριποτσέρης άπλωσε το χέρι του και έριξε κάτω τον παίκτη της καβάλας. Ο Κωσταντινέας καταλόγισε το πέναλτι και έδειξε την κίτρινη κάρτα στον αμυντικό της Λάρισας
36' Ο Ονουάτσι εκτέλεσε το πέναλτι, αλλά ο Βιερά με διπλή προσπάθεια κατάφερε και έδιωξε
38' ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑ Κίτρινη στον Ντικρόκ
39' 1-2ΓΚΟΟΟΛ Κάθετη μπαλιά του Κουζέν, ο Μετίν από κανονική θέση βγήκε έγινε κάτοχος της μπάλας στο σημείο του πέναλτι και αφού διάνυσε λίγα μέτρα με σουτ την έστειλε στα δίχτυα

45' ΑΛΛΑΓΗ Ο Ρινκόν στη θέση του Σμολάρεκ
47' 2-2ΓΚΟΟΟΛ Σουτ Ντιέ από το ημικύκλιο της περιοχής, ο Κατσιαρός στη μικρή περιοχή, στην προσπάθεια του να διώξει βρήκε με τη "στρογγυλή θεά" με το καλάμι και την έστειλε στα δίχτυα της ομάδος του
56' Σουτ Ρομέου από τη γραμμή της μεγάλης περιοχής, η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του Ιτάνζ
58' ΑΛΛΑΓΗ Ο Ντομπρασίνοβιτς στη θέση του Ντικρόκ
64' ΑΛΛΑΓΗ Ο Ραντοσάβλιεβιτς στη θέση του Κατσιαρού
69' ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑ Κίτρινη στον Βελάσκο για διαμαρτυρία
70' 3-2ΓΚΟΟΟΛ Κόρνερ Ντιέ από δεξιά, η μπάλα πέρασε ανάμεσα από όμιλο παικτών και ο Ρινκόν στο δεύτερο δοκάρι με το πόδι την προώθησε στα δίχτυα
73' ΑΛΛΑΓΗ Ο Σκάτσελ στη θέση του Κυριακίδη
79' ΑΛΛΑΓΗ Ο Χέσους στη θέση του Ρομέου
81' ΑΛΛΑΓΗ Ο Σιόντης στη θέση του Σόσιν
84' ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑκόκκινη κάρτα Ο Σιόντης έκανε το φάουλ, αλλά ο Κωσταντινέας άφησε το πλεονέκτημα και επανήλθε για να δείξει την κίτρινη. Ο ρέφερι του αγώνα μπερδεύτηκε και την έδειξε λανθασμένα στον Γκβοζντένοβιτς
86' 3-3ΓΚΟΟΟΛ Φάουλ Ζέσους, η μπάλα κόντραρε, αιφνιδίασε τον Ιτανς και κατέληξε στα δίχτυα
87' ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑ Κίτρινη στον Ντουγκλάο
88' ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑ Κίτρινη στον Ντιέ