Ποδόσφαιρο

Καβάλα - Εργοτέλης 1-3

Posted in Ποδόσφαιρο

{αντιγραφή από }

Το μεγαλύτερο βήμα για την παραμονή στην κατηγορία έκανε ο Εργοτέλης  που πέρασε νικηφόρα από την Καβάλα με σκορ 1-3, χάρη στα γκολ των Τσεσνάουσκις, Μπούντιμιρ και Φραγκουλάκη. Είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Μουρ από το σημείο του πέναλτι.

Η εικόνα του αγώνα:

Η Καβάλα μπορεί να είχε τον επαναληπτικό αγώνα κυπέλλου με τον Άρη μόλις πριν τρεις ημέρες, ωστόσο αυτό φαίνεται πως δεν επηρέασε τους ποδοσφαιριστές της οι οποίοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι, σε σχέση με εκείνους του Εργοτέλη.

Η πρώτη καλή στιγμή για τους γηπεδούχους καταγράφηκε μόλις στο 2ο λεπτό με το σουτ του Θεοδωρέλλη, όπου η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Δασκαλάκη, ενώ η απάντηση των Κρητικών δόθηκε στο 20’ όταν η κεφαλιά του Κορδονούρη πέρασε λίγο πάνω από την εστία του Ιτάνζ.

Δύο λεπτά αργότερα όμως, ύστερα από σέντρα του Μπούντιμιρ από την αριστερή πλευρά, ο Τσεσνάουσκις με σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή έδωσε το προβάδισμα στον Εργοτέλη.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που "καιγόντουσαν" για βαθμούς σε αυτό το ματς, παρόλα αυτά δεν κατάφεραν να κρατήσουν για πολύ ώρα το υπέρ τους σκορ, καθώς στο 33ο λεπτό, ο Σασιασβίλι βρήκε την μπάλα με το χέρι, ο διαιτητής Λαμπρόπουλος έδειξε το σημείο του πέναλτι και ο Μουρ έφερε το ματς στα ίσα.

Στο 42ο λεπτό οι "αργοναύτες" είχαν τη μεγάλη ευκαιρία να πάνε προηγούμενοι στα αποδυτήρια, όμως το δυνατό σουτ του Ντιέ κατέληξε στο δοκάρι της εστίας του Δασκαλάκη, ενώ είχε προηγηθεί μία επικίνδυνη εκτέλεση φάουλ του Λεάλ από πλευράς Εργοτέλη.

Στο δεύτερο ημίχρονο, κάτι η κούραση των παικτών της Καβάλας, κάτι το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι ήθελαν πάση θυσία τη νίκη, έγειραν την πλάστιγγα προς το... διπλό.

Δύο ατομικές ενέργειες των Μπούντιμιρ και Φραγκουλάκη ήταν αρκετές για να έρθουν οι πολυπόθητοι τρεις βαθμοί για τον Εργοτέλη.

Στο 61ο λεπτό, ο Κροάτης επιθετικός έφτασε μέχρι τη μεγάλη περιοχή των γηπεδούχων και το σουτ που επιχείρησε δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Ιτάνζ, δίνοντας και πάλι το προβάδισμα στους "κιτρινόμαυρους".

Δέκα λεπτά αργότερα, ο Λεάλ είχε την ευκαιρία να "κλειδώσει" τη νίκη, όμως ο Ιτάνζ έδιωξε σε κόρνερ το σουτ του Ουρουγουανού.

Τελικά, ο Φραγκουλάκης ήταν αυτός που "καθάρισε" το ματς επτά λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο και συγκεκριμένα στο 83ο λεπτό, όταν έγινε αποδέκτης της μπάλας μέσα στην περιοχή και με πλασέ την έστειλε στα δίχτυα της Καβάλας.

Ο Ρινκόν είχε την ευκαιρία να μειώσει στο 85’ αλλά το γυριστό σουτ που επιχείρησε, αποκρούστηκε εντυπωσιακά από τον Δασκαλάκη.

Το τελικό σφύριγμα του κ. Λαμπρόπουλου, σήμανε την πρώτη νίκη του Εργοτέλη μετά από έξι ατυχή αποτελέσματα.

Το κλειδί:

Το δοκάρι του Ντιέ στο 42ο λεπτό. Αν γινόταν σε εκείνο το σημείο το 2-1, λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου και δεδομένου ότι η Καβάλα είχε ισοφαρίσει δέκα λεπτά νωρίτερα, τότε ο αγώνας ίσως είχε διαφορετική εξέλιξη.

MVP:

Η επιθετική λειτουργία του Εργοτέλη ξεχώρισε αλλά αν θα έπρεπε να διαλέγαμε έναν διακριθέντα, τότε αυτός είναι ο Φραγκουλάκης ο οποίος μπήκε ως αλλαγή στο 76’ και επτά λεπτά αργότερα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα των γηπεδούχων, χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του.

Ο αδύναμος κρίκος:

Για ακόμη ένα παιχνίδι, η άμυνα της Καβάλας παραβιάστηκε και μάλιστα τρεις φορές, παρά το γεγονός ότι διαθέτει έναν πολύ καλό γκολκίπερ, τον Σαρλ Ιτάνζ και τον Ντουγκλάο, που αποτελεί μία από τις "αποκαλύψεις" του φετινού πρωταθλήματος.

Καρέ - καρέ:

2': Σουτ του Θεοδωρέλλη, ο Δασκαλάκης πέφτει και μπλοκάρει.
20': Κεφαλιά του Κορδονούρη μέσα από την περιοχή, η μπάλα θα περάσει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Ιτάνζ.
22' ΓΚΟΛ για τον ΕΡΓΟΤΕΛΗ: Σέντρα του Μπούντιμιρ από τα αριστερά, ο Τσεσνάουσκις με κοντινό σουτ θα ανοίξει για το σκορ για τους Κρητικούς.
32': Η μπάλα βρίσκει στο χέρι του Σασιασβίλι και ο διαιτητής Λαμπρόπουλος έδειξε το σημείο του πέναλτι.
33': ΓΚΟΛ για την ΚΑΒΑΛΑ: Ο Μουρ νικά τον Δασκαλάκη και φέρνει το ματς στα ίσα.
38': Εκτέλεση φάουλ του Σέρχιο Λεάλ, η μπάλα θα περάσει λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Ιτάνζ.
42': Φοβερό σουτ του Ντιέ, η μπάλα θα καταλήξει στο δοκάρι της εστίας του Δασκαλάκη.
61' ΓΚΟΛ για τον ΕΡΓΟΤΕΛΗ: Ατομική ενέργεια του Μπούντιμιρ, ο οποίος φτάνει μέχρι τη μεγάλη περιοχή και με σουτ θα δώσει εκ νέου το προβάδισμα στον Εργοτέλη.
70': Σουτ του Λεάλ από πλεονεκτική θέση, ο Ιτάνζ έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.
82' ΓΚΟΛ για τον ΕΡΓΟΤΕΛΗ: Ωραία ατομική ενέργεια του Φραγκουλάκη, ο οποίος έγινε αποδέκτης μίας σέντρας από τα δεξιά και με πλασέ "κλείδωσε" τη νίκη για την ομάδα του.
85': Καλό γυριστό σουτ του Ρινκόν, ο Δασκαλάκης διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Διαιτητής: Λαμπρόπουλος
Βοηθοί: Σαραϊδάρης, Καρσιώτης

Συνθέσεις

Καβάλα:Σαρλ Ιτάνζ, Σάβο Παβίσεβιτς, Κρεγκ Μουρ (55' Ντιόγκο Ρινκόν), Βαγγέλης Οικονόμου, Λάζαρος Θεοδωρέλλης, Φερέιρα Ντουγκλάο, Ουίλσον Ορούμα, Σερζ Ντιέ, Έμπι Σμολάρεκ, Ηλίας Ιωάννου, Λούκας Σόσιν (55' Ουίλσον Ορούμα)

Εργοτέλης:Σήφης Δασκαλάκης, Μάριο Χίμπλινγκερ, Παναγιώτης Κορδονούρης, Γκεόργκι Σασιασβίλι, Λευτέρης Γιαλούσης, Ντιέγκο Ρομάνο, Μπέτο, Ντεϊβίντας Τσεσνάουσκις (76' Μιχάλης Φραγκουλάκης), Μάριο Μπουντιμίρ (80' Δημήτρης Ορφανός), Μανουέλ Ζούνιορ, Σέρχιο Λεάλ (74' Μάρις Βερπακόφσκις)