Καβάλα - Πανιώνιος

Posted in Ποδόσφαιρο

{αντιγραφή από το sportnet.gr}
updated 11-02-2010, 17:58

Μετά το Ξάνθη-Άρης και το Καβάλα-Πανιώνιος θα οδηγηθεί σε επαναληπτικό, ο οποίος θα διεξαχθεί την επόμενη Τετάρτη (17/2). Οι δύο ομάδες αφού έπαιξαν 69 λεπτά την Τετάρτη και άλλα 21 την Πέμπτη, λόγω ακαταλληλότητας του αγωνιστικού χώρου μετά από αδιάκοπη βροχόπτωση, έμειναν τελικά στο “απόλυτο μηδέν” και θα χρειαστεί να τα ξαναπούν στη Νέα Σμύρνη σε έξι ημέρες. Έτσι, το ματς ξεκίνησε στις 17:00 από το 69ο λεπτό, παρόλο που ο αγωνιστικός χώρος παρέμενε “βαρύς” και δέκα λεπτά πριν ξεκινήσει ο αγώνας έπεφτε και πάλι καταρρακτώδης βροχή. Η οποία συνεχίστηκε και κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού, δυσκολεύοντας τις προσπάθειες των 22 ποδοσφαιριστών.

Στο 85΄, ο Ντιέ έβγαλε μία πολύ καλή σέντρα και ο Ντουγκλάο δεν κατάφερε να σκοράρει από πολύ κοντά, στέλνοντας τη μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του τερματοφύλακα του Πανιωνίου. Αυτή, όμως, ήταν και η μοναδική ουσιαστική ευκαιρία για τις δύο ομάδες και το τελευταίο σφύριγμα βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες.

10-02-2010
Στο θεσμό τον... εκπλήξεων Καβάλα και Πανιώνιος ήθελαν να πάρουν τη νίκη-πρόκριση για να συνεχίζουν να ελπίζουν για το... όνειρο του τελικού. Αλλωστε οι «κυανέρυθροι» είναι ομάδα του Κυπέλλου έχοντας κατακτήσει ήδη δύο φορές τον τίτλο και με την κάκιστη πορεία στο πρωτάθλημα, ο θεσμός των εκπλήξεων να παραμένει ο μόνος στόχος για τη φετινή χρονιά.

Από την άλλη, η Καβάλα, όντας νεοφώτιστη και κάνοντας μία αξιόλογη πορεία στο πρωτάθλημα, ήθελε την πρόκριση για να συνεχίζει να εντυπωσιάζει τη φετινή χρονιά! Οι «αργοναύτες» άλλωστε δεν το κρύβουν ότι θέλουν την πρόκριση στους ημιτελικούς, ειδικά από την στιγμή που παίζουν στην έδρα τους. Γι αυτό και ο Ψωμιάδης έταξε έξτρα πριμ σε περίπτωση που η Καβάλα προκριθεί στον ημιτελικό!

Κόλλησαν στο... βούρκο

Ο κακός αγωνιστικός χώρος, η βροχή και ο δυνατός άνεμος ήταν ένας... συνδυασμός που μπορεί να μην σκοτώνει, αλλά σίγουρα δεν προσφέρει θέαμα. Η εικόνα που παρουσίασαν οι δύο ομάδες δεν ήταν καθόλου καλή! Οι 22 ποδοσφαιριστές προσπαθούσαν να ξεπεράσουν και το... βούρκο και οι φάσεις μπροστά στις δύο εστίες ήταν απειροελάχιστες!

Καλύτερη η Καβάλα

Οι γηπεδούχοι, πάντως, ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο. Η Καβάλα ήταν πιο επιθετική και επιδίωξε να σκοράρει! Από την άλλη ο Πανιώνιος με τον Μανιάτη σε ρόλο αμυντικού χαφ (!) προσπάθησε να... χτυπήσει στην αντεπίθεση.
Η πρώτη αξιόλογη φάση έγινε στο 23’. Ο Ντικρόκ έβγαλε τη σέντρα, ο Σουλτανίδης έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Στο 35’ ο Ονουάτσι βγήκε τετ α τετ με τον Ανδριόλα, αλλά ο τερματοφύλακας του Πανιωνίου βγήκε νικητής και κράτησε το μηδέν. Εφτά λεπτά αργότερα, η Καβάλα έχασε μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Μεντί σημάδεψε το δοκάρι!
Στο 45’ ο Πανιώνιος έχασε μοναδική ευκαιρία να πάρει κεφάλι στο σκορ! Ο Γιόνσον με δυνατό σουτ, προσπάθησε να σκοράρει, αλλά ο Ιτανζ έδιωξε εντυπωσιακά και κράτησε το 0-0 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Δυνατά ο Πανιώνιος

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανιώνιος μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι! Οι «κυανέρυθροι» θέλησαν να πετύχουν ένα γρήγορο γκολ για να μπουν σε θέση ισχύος. Στο 51’ ο Σκούφαλης μάλιστα έχασε μοναδική ευκαιρία, αλλά το δυνατό σουτ που επιχείρησε σταμάτησε στο δοκάρι.

Σύσκεψη για... διακοπή

Η δυνατή βροχή στην Καβάλα συνεχιζόταν με αποτέλεσμα ο διαιτητής να φωνάξει τους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων και τους βοηθούς του στο κέντρο στο 63’. Μετά από διαβούλευση μερικών λεπτών, ο αγώνας συνεχίστηκε για έξι λεπτά και εν συνεχεία ο Μιχάλης Ντάκος διέκοψε το παιχνίδι.

{αντιγραφή από το contra.gr}

Η αναμέτρηση Καβάλας-Πανιωνίου στο "Ανθή Καραγιάννη", για τα προημιτελικά του Κυπέλλου hellas online, διεκόπη οριστικά στο 69' λόγω των δυσμενών καιρικών συνθηκών. Το αποτέλεσμα μέχρι εκείνη τη στιγμή ήταν στο 0-0.

Δεν έμελλε να ολοκληρωθεί η αναμέτρηση της Καβάλας με τον Πανιώνιο για την 6η φάση του Κυπέλλου hellas online. Άλλωστε και τα 69' λεπτά που παίχτηκαν, εξελίχθηκαν σε αληθινό μαρτύριο για τους ποδοσφαιριστές, τους ανθρώπους των πάγκων και τους λιγοστούς θεατές που αποφάσισαν να πάνε στο γήπεδο.

Η βροχόπτωση ήταν ασταμάτηση και δυνατή και δεν χρειάστηκε παρά ελάχιστος χρόνος για να διαμορφωθεί έτσι η κατάσταση στο τερέν, ώστε να μην μπορεί να παιχτεί μπάλα. Παράλληλα με τη βροχή, οι προσπάθειες των παικτών αλλοιώνονταν και λόγω των ισχυρών ανέμων.

Ο αγωνιστικός χώρος γέμισε λίμνες, ωστόσο με την ανοχή όλων των εμπλεκομένων, αλλά και τη θέληση των ποδοσφαιριστών να αγωνιστούν, το ματς ξεκίνησε και συνεχίστηκε για αρκετή ώρα. Ο Μιχάλης Ντάκος διέκοψε αρχικά στο 65', έκανε έναν πρόχειρο έλεγχο και έδωσε συνέχεια. Το μετάνοιωσε όμως γρήγορα και τέσσερα λεπτά αργότερα πήρε τους βοηθούς του και έφυγε για τα αποδυτήρια, απ' όπου δεν βγήκε ποτέ. Ήταν ξεκάθαρο πως η ολοκλήρωση του αγώνα δεν ήταν εφικτή, ενώ η απειλή για τη σωματική ακεραιότητα των αθλητών, μεγάλωνε.

Βάσει κανονισμού, η αναμέτρηση θα συνεχιστεί από το λεπτό που σταμάτησε, 24 ώρες αργότερα, δηλαδή την Πέμπτη το απόγευμα. Ωστόσο θα πρέπει να διατηρήσουμε μια επιφύλαξη, λόγω του ότι η Καβάλα αγωνίζεται το Σάββατο για το πρωτάθλημα και μέχρι τότε μεσολαβούν μονάχα 48 ώρες. Για την οποιαδήποτε διαφοροποίηση θα υπάρξει άμεση ενημέρωση.

ΚΑΡΕ ΚΑΡΕ

23': Κεφαλιά του Σουλτανίδη από σέντρα του Ντικρόκ, φεύγει λίγο άουτ.

35': Ο Ονουάτσι βγαίνει απέναντι στον Ανδριόλα, πλασάρει άσχημα και δίνει την ευκαιρία στον γκολκίπερ του Πανιωνίου να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια.

42': Ο Μεντί πλασάρει και στέλνει τη μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι, αυτή κολλάει στη λάσπη στην επαναφορά και ο Όμο απομακρύνει.

45': Ο Ιτάνζ σώζει την Καβάλα με εντυπωσιακή επέμβαση σε προσπάθεια του Γουνδουλάκη.

50': Ο Πανιώνιος ισοφαρίζει τα δοκάρια με ένα δυνατό αριστερό βολέ του Σκούφαλη.

69': Οριστική διακοπή λόγω των καιρικών συνθηκών...

ΚΑΒΑΛΑ: Ιτάνζ, Μουρ, Σιόντης (52' Παβίσεβιτς), Γκβοζντένοβιτς, Ντουγκλάο, Ορούμα (46' Σόσιν), Ντικρόκ, Ντιέ, Μεντί, Σουλτανίδης (25' Ρινκόν), Ονουάτσι.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Ανδριόλας, Μανιάτης (63' Νικολάου), Γιόνσον, Λάτκα, Όμο, Σιόβας, Κοντοές, Σκούφαλης, Κουμορτζί, Γουνδουλάκης (46' Μπουβάλ), Ριέρα.

Διαιτητής: Μιχάλης Ντάκος (Ξάνθης)
Βοηθοί: Γενναίος (Αθηνών), Σαραϊδάρης (Μακεδονίας)