Τον άφησε... ξερό ο Χλωρός!

Posted in Ειδήσεις

ΤΟΝ ΒΥΖΑΝΤΑ ΠΟΥ ΕΧΑΣΕ 1-0 ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΟΚ

aok-vizas-1-0

Τις ελπίδες του Βύζαντα Μεγάρων για την παραμονή στη Β' Εθνική «ψαλίδισε» ο Χλωρός που με το γκολ που πέτυχε στο 50ο λεπτό της αναμέτρησης του «Ανθή Καραγιάννη» χάρισε στην Καβάλα τη νίκη με 1-0.

Με τους «Αργοναύτες» να μην έχουν ουσιαστικά βαθμολογικό κίνητρο να υποδέχονται τους Μεγαρείς που «καίγονταν» για θετικό αποτέλεσμα στην προσπάθεια που κάνουν για την παραμονή, το ματς ξεκίνησε με τους παίκτες του Γιώργου Μαραντά να αναλαμβάνουν την πρωτοβουλία από τα πρώτα λεπτά.

To φίλμ του αγώνα

26' Σέντρα του Καλαγκάνη από αριστερά, κεφαλιά του Πλιάγκα, η μπάλα μόλις άουτ.
28' κίτρινα κάρτα στον Κρολ.
34' αλλαγή για την Καβάλα. Στη θέση του Μπρατσιάνι ο Παπαδόπουλος.
36' Μεγάλη ευκαιρία για την Καβάλα. Ο Κάργας πάσαρε στον Χλωρό, αυτός προσπάθησε να «κρεμάσει» τον Πουρή, αλλά έστειλε τη μπάλα απελπιστικά άουτ.
43' κίτρινη κάρτα στον Γκεμίση.
46' αλλαγή για την Καβάλα. Στη θέση του Παγώνη ο Ρεβυθόπουλος.
50' ΓΚΟΛ 1-0! Ο Παπαδόπουλος πάσαρε στον Χλωρό και αυτός δεν δυσκολεύτηκε με πλασέ να ανοίξει το σκορ για την Καβάλα.
57' αλλαγή για τον Βύζαντα. Στη θέση του Σπαγή ο Π. Βλάχος.
64' αλλαγή για τον Βύζαντα. Στη θέση του Αρναρέλη ο Πούρνος.
77' Κόρνερ από τον Παπαδόπουλο, γυριστό του Χλωρού, μπλόκαρε ο Πουρής.
78' Ο Πούρνος εκτέλεσε το κόρνερ, ο Λιόλιος έκανε την κεφαλιά και ο Σουλογάνης μπλόκαρε.
80' αλλαγή για την Καβάλα. Στη θέση του Τριποτσέρη ο Τσομπανόπουλος.
84' κίτρινη κάρτα στον Νικολόπουλο.
90+3' Μεγάλη ευκαιρία για τον Βύζαντα, με τον Γκεμίση να αστοχεί σε κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Μπιτσάκου!
90+3' κίτρινη κάρτα στο Χλωρό.

Οι συνθέσεις:

ΚΑΒΑΛΑ (Γιώργος Μαραντάς): Σουλογάνης, Καλαγκάνης, Μαραγκός, Μπρατσιάνι (44' Παπαδόπουλος), Παγώνης (46' Ρεβυθόπουλος), Πλιάγκας, Κάργας, Τριποτσέρης (80' Τσομπανόπουλος), Χλωρός, Πάτο, Ντόσης.

ΒΥΖΑΣ ΜΕΓΑΡΩΝ (Μίλτος Γκόφας): Πουρής, Γρομητσάρης, Θ. Βλάχος, Κρολ, Σπαγής (57' Π. Βλάχος), Λιόλιος, Νικολόπουλος, Γκεμίσης, Μπιτσάκος, Αρναρέλης (64' Πούρνος), Μανδύλης.

ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΑΡΑΝΤΑΣ: «Πικαριστήκαμε από την ήττα στη Δράμα»...

Μετά το παιχνίδι οι δύο προπονητές των ομάδων είπαν το εξής:

Μαραντάς: «Εμείς πικαριστήκαμε από την ήττα στη Δράμα, που βγάλαμε το πάθος μικροί ποδοσφαιριστές και μεγάλοι, γιατί στόχος μας είναι να κερδίζουμε σε κάθε παιχνίδι. Όσον αφορά το Χλωρό, πιθανόν δεν το ξέρει ο συνάδελφος, αλλά ήθελε να αποδείξει, επειδή πολύ καιρό είναι εκτός, ότι έχει θέση στην ενδεκάδα».

Γκόφας: «Έγινε ένα παιχνίδι που δεν ευτυχίσαμε να πάρουμε ούτε τον υπερπολύτιμο βαθμό της ισοπαλίας. Ξέραμε ότι η Καβάλα είναι αδιάφορη. Ωστόσο μου έκανε πάρα πολύ μεγάλη εντύπωση, το υπέρμετρο πάθος των παικτών της, όπως π.χ. του Χλωρού που αν και μεγάλος σε ηλικία έπαιξε τόσο πολύ παθιασμένα μέχρι το 90'...

Δεν υπονοώ κάτι, αλλά τόσα χρόνια στα γήπεδο αυτά τα πράγματα δεν τα έχω ξαναδεί».